لباس باشگاهی

لباس باشگاهی نسخه بازیکن، لباس باشگاهی نسخه هوادرای و تفاوت های آن ؟

یکی از علاقمندی های یک هوادار برای نشان دادن میزان ارادت خود به تیم محبوبشان پوشیدن لباس آن تیم است ، آیا تا بحال تجربه پوشیدن یک لباس اصل تیم مورد علاقه خود را داشته اید؟وقتی وارد یک فروشگاه ورزشی میشوید آیا میتوانید تفاوت لباس اصل و کپی را از هم تشخیص بدهید؟ در این مقاله ما قصد نداریم تفاوت بین لباس اصل و کپی را به شما بگوییم بلکه چیزی که ما قصد بررسی آن را داریم بررسی تفاوت های بین لباس نسخه هوادارای و نسخه قابل استفاده توسط بازیکنان حرفه ای است ، اصلا نگران نباشید زیرا با بررسی این دو نسخه شما تمام ویژگی های یک لباس اصل را خواهید شناخت.
نمی دانم تا چه حد با لباس نسخه هواداری و نسخه ویژه بازیکنان آشنایی دارید ، ولی باید بدانید که لباس های اصلی که در فروشگاه های معتبر می بینید دقیقا آن لباسی نیست که شما به تن بازیکن مورد علاقه اتان مشاهده می کنید بلکه لباسی است که ویژه هواداران تولید شده ، در حالی که تولید شده توسط همان برند هستند ولی بدلیل قیمت بالای لباس نسخه بازیکنان ، برندها تصمیم گرفته اند که از یک سری جزییات حرفه ای لباس چشم پوشی کنند تا قیمت تمام شده لباس پایین آمده و همه بتوانند توان خرید لباس تیم مورد علاقه اشان را داشته باشند.
این نکته را در نظر داشته باشید که چشم پوشی از بعضی جزییات در لباس نسخه هواداری به منزله افت کیفیت لباس نبوده بلکه بکار نبردن یک سری عواملی است که وجودشان در لباس نسخه هواداری ضرورتی نداشته و فقط مناسب بازیکنان حرفه ای است ، در ادامه بیشتر در این رابطه توضیح خواهیم داد.
در لاتین و اصطلاح رایج به لباس نسخه هواداری، replica و نسخه حرفه ای ویژه بازیکنان ، authentic گفته میشود.
در ابتدا به بررسی یکسری تفاوت های کلی بین لباس نسخه هواداری و بازیکنان می پردازیم که تقریبا همیشه ثابت است که ربطی به بروز شدن فناوری های بکار رفته در لباس ها ندارد.

لباس باشگاهی نسخه هواداری (replica)

اولین تفاوت در نسخه هوادارای در استیل و دوخت لباس است که راحت تر و گشاد تر از نسخه بازیکنان طراحی میشوند.
در متریال و مواد استفاده شده در نسخه هواداری از الیاف مرغوب و درجه یک جهت پایین نگه داشتن قیمت لباس استفاده میشود و از الیاف پیشرفته نسخه بازیکنان بدلیل عدم نیاز به آن استفاده نمیشود.

لباس باشگاهی نسخه بازیکنان (authentic)

برخلاف موارد گفته شده در نسخه هوادارای ، لباس نسخه بازیکنان فیت تر و تنگ تر هستند برای رعایت اصول آیرودینامیک.
الیاف بکار رفته جهت تهویه و گردش هوا بصورت بسیار پیشرفته و مهندسی طراحی میشوند و جنس آن نیز بسیار خاص است.
نماد ها و لوگوهای بکار رفته در لباس بجای دوخت و دوز بصورت پرسی هستند تا وزن لباس را تا حد ممکن کاهش دهند.
بعضی اصطلاحات فنی هستند که در فقط در لباس نسخه بازیکنان دیده میشود و گویای فناوری بکار رفته در لباس هستند.

در ادامه به بررسی لباس های نسخه هواداری و نسخه بازیکنان بصورت مجزا در چهار برند نایک ، آدیداس ، پوما و نیوبالانس می پردازیم.
نکته : بررسی لباس های تولیدی برندهای مختلف تا سال 2016 می باشد و ممکن است در سال های آینده لباس ها دچار تغییر شوند.

لباس باشگاهی نایک

ما لباس بارسا را جهت مثالی از تولیدی شرکت نایک انتخاب کرده ایم.

لباس باشگاهی نایک

راست نسخه هوادار ، چپ نسخه بازیکن

لباس نسخه بازیکنان نایک از فناوری aeroswift برای تهویه و گردش هوا بهره میبرد که شکل خاصی به لباس میدهد، ولی این فناوری در نسخه هوادرای وجود ندارد.
ولی فناوری DRI-FIT در هر دو نسخه وجود دارد که باعث خشک و خنگ نگه داشتن لباس و هدایت رطوبت و عرق به سطح بالایی لباس میشود.
لباس نسخه هواداری 100% از جنس پلی استر تشکیل شده.
برخلاف آستین ، در بدنه لباس در نحوه دوخت لباس بین دو نسخه هواداری و بازیکنان تفاوتی دیده نمیشود.
در نسخه بازیکنان اگر به سینه لباس نگاه کنید لوگوی باشگاه و لوگوی نایک هردو بصورت پرسی هستند که هم باعث کاهش وزن لباس و هم مانع از التهاب سینه بخاطر دوخت های داخلی لباس خواهد شد ، چیزی که در لباس نسخه هواداری بصورت دوختی است.

لباس باشگاهی نایک

بالا نسخه بازیکن ، پایین نسخه هوادار

در نسخه بازیکنان یکسری علایم و جملاتی در قسمت هایی مانند زیر آستین دیده میشود که در لباس بارسا نیز عبارت هایی مانند VALENT و UN CRIT در آستین چپ و راست لباس که به معنای “فریاد افتخار ما” و عبارت BARCA در پشت گردن مشاهده میشود که در نسخه بازیکنان این عبارات وجود ندارد.

لباس باشگاهی نایک

بالا نسخه بازیکن ، پایین نسخه هوادار

 

لباس باشگاهی نایک

بالا نسخه بازیکن ، پایین نسخه هوادار

یکی از آسان ترین راه های تشخیص نسخه هوادارای و نسخه بازیکنان لیبل دوخت شده طلایی و نقره ای در سمت راست و پایین لباس است که تگ نقره ای نشان دهنده لباس نسخه هوادرای و تگ طلایی نشان دهنده نسخه بازیکن بودن لباس است.

لباس باشگاهی نایک

بالا نسخه بازیکن ، پایین نسخه هوادار

نکته : در هر دو تگ عبارت AUTHENTIC قید شده ولی در سمت راست تگ بصورت طلایی و نقره ای پر شده که آن رنگ نشان دهنده نسخه لباس است.

 

لباس باشگاهی پوما

حالا می پردازیم به تفاوت لباس نسخه هواداری و بازیکن در برند پوما که لباس آرسنال را برای توضیح تفاوت ها انتخاب نموده ایم.

لباس باشگاهی پوما

راست نسخه هوادار ، چپ نسخه بازیکن

شاید بارزترین تفاوت لباس نسخه بازیکنان با لباس هواداری را در فناوری SKIN-THGHT دانست که باعث چسپان شدن لباس نسخه بازیکنان شده تا شکلی آیرو دینامیک و همشکل بدن را به خود بگیرد ، چیزی که در لباس نسخه هواداری وجود ندارد و شکل معمول یک لباس را دارد که باعث راحتی یک هوادار خواهد شد و این فناوری هیچ کاربردی برای هوادار ندارد.

لباس باشگاهی پوما

راست نسخه هوادار ، چپ نسخه بازیکن

لباس نسخه هواداری از جنس 100% پلی استر است ولی در نسخه بازیکنان از الیاف کشبافی بنام LYRCA تهیه شده که بخوبی بدور ماهیچه می پیچد.
لباس نسخه هواداری از فناوری DRYCELL بهره میبرد تا به خشک و خنک نگه داشتن لباس کمک کند ، در صورتی که در نسخه بازیکنان از فناوری POWERCELL استفاده شده که علاوه بر مزیت یاد شده باعث کاهش خستگی بازیکن و در نهایت ذخیره انرژی وی میشود.
همانند برند نایک در پوما نیز در نسخه بازیکنان از لوگو و نماد های پرسی استفاده شده تا در کاهش وزن لباس و همچنین ممانعت از سوزش بدن کمک کند ، چیزی که در نسخه هواداری بصورت دوختی است.

لباس باشگاهی پوما

بالا نسخه بازیکن ، پایین نسخه هوادار

شاید کلیدی ترین و شاهکار فناوری بکار رفته در لباس پوما را فناوری ACTV دانست که بصورت خطوطی زیگ زاک در پشت لباس بوضوح قابل مشاهده است ، این خطوط در نقاط کلیدی و بر روی ماهیچه های اصلی پشت تعبیه شده که مانند یک میکرو ماساژور باعث تحریک آن قسمت و افزایش گردش خون میشوند که در نهایت منجر به افزایش انرژی بازیکن در طول بازی خواهد شد.

لباس باشگاهی پوما

بالا نسخه بازیکن ، پایین نسخه هوادار

 

لباس باشگاهی آدیداس

نوبتی هم که باشد نوبت برند آدیداس است تا به بررسی آن بپردازیم ، لباس چلسی لباس انتخابی ماست .

لباس باشگاهی آدیداس

راست نسخه هوادار ، چپ نسخه بازیکن

در حالت کلی لباس نسخه بزیکنان کمی فیت تر و چسپان تر از نسخه هواداری طراحی شده تا در مقابل موانعی مانند باد و ه مانعی که باعث هاس پرتی بازیکن میشود مقاومت کند ولی در نسخه هواداری از سیوه های سنتی دوخت برای طراحیاستفاده شده که لباس را گشادتر و راحت تر میکند.
همانند دو برند قبلی در لباس های آدیداس نیز لوگوها بصورت پرس گرم تهیه میشوند تا در کاهش وزن لباس و ممانعت از التهاب ناشی از عرق کردن و مخلوط شدن آن با دوخت لباس کمک کند ، چیزی که در نسخه هواداری بصورت دوختی است.

لباس باشگاهی پوما

بالا نسخه بازیکن ، پایین نسخه هوادار

در نسخه بازیکنان آدیداس در پشت لباس از خطی پهن و منفذ دار که مانند یک فیتیله عرق را به سطح لباس هدایت میکند تا خیلی سریع خشک شود ، این منافذ در نسخه هواداری دیده نمیشود.

لباس باشگاهی آدیداس

بالا نسخه بازیکن ، پایین نسخه هوادار

هر دو نسخه هواداری و بازیکنان از جنس 100% پلی استر هستند ، در نسخه بازیکنان از فناوری adizero و در نسخه هواداری از فناوری climacool استفاده شده که هر دو فناوری باعث قابلیت تنفس لباس میشوند ولی در نسخه بازیکنان فناوری adizero لباس را کمی نازک تر و قابلیت تنفس و تهویه آن نیز قوی تر از نسخه هواداری است.هر دو فناوری در گوشه پایین و سمت چپ لباس درج شده.

لباس باشگاهی آدیداس

بالا نسخه بازیکن ، پایین نسخه هوادار

 

لباس باشگاهی نیوبالانس

حضور پر رنگ برند نیوبالانس در لیگ های معتبر دنیا و تامین البسه تیم های معتبری مانند لیورپول باعث شد تا ما به بررسی لباس های تولید شده توسط این برند نیز بپردازیم.

لباس باشگاهی نیوبالانس

راست نسخه هوادار ، چپ نسخه بازیکن

در نسخه بازیکنان لباس از داخل دارای ساختاری است که بدن بازیکن را بغل میکند و این باعث میشود که لباس همیشه فیت بازیکن باشد ، چیزی که در نسخه هوادارای بصورت خفیفی استفاده شده در حدی که از افتادگی لباس جلوگیری کند.
نیوبالانس جهت تهویه لباس نسخه بازیکن در زیر بغل دو سوراخ را تعبیه کرده ، چیزی که در نسخه هواداری بصورت تزیینی قرار دارد.

لباس باشگاهی نیوبالانس

راست نسخه هوادار ، چپ نسخه بازیکن

جنس هر دو نسخه لباس از 100% پلی استر است و هر دو نسخه از فناوری NB dry جهت جذب و خشک کردن عرق و رطوبت بهره میبرند.

خب در پایان امیدواریم توانسته باشیم کمکی در شناخت هر چه بهتر فناوری ها و امکانات لباس های اصل چه نسخه هوادری و چه نسخه بازیکنان کرده باشیم ، با شناخت هر دو نسخه لباس در برند های مختلف شما قادر خواهید بود که یک لباس تقلبی را نیز از یک لباس اصل تشخیص دهید.
نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص این مقاله حتما در بخش نظرات همین مطلب با ما در میان بگذارید.

9 پاسخ ها
 1. ziarati
  ziarati می گوید:

  سلام دوست عزیز
  ما هم از توجه شما سپاسگذاریم
  قیمت فعلی این لباس ها نسخه هواداری حدودا 55 تا 60 یورو و نسخه بازیکنان نیز حدودا 95 تا 100 یورو می باشد و در ایران نسخه هواداری حدود 350 تا 400 هزار تومان بفروش میرسد.

  پاسخ
  • محمد زیارتی
   محمد زیارتی می گوید:

   سلام محمد رضای عزیز
   اولین و مهمترین تفاوت، نبود هیچگونه فناوری های بکار رفته در لباس نسخه هواداری در لباس های کپی هست ، فناوری هایی مثل climacool در لباس آدیداس یا dri-fit در لباس های نایک که باعث خشک و خنک نگه داشتن لباس میشوند.
   دومین تفاوت جنس و کیفیت پارچه بکار رفته است که از لحاظ وزن و نرمی و راحتی قابل مقایسه با لباس های کپی نیستند.

   پاسخ
 2. bakhitmohsen
  bakhitmohsen می گوید:

  با سلام, میخواستم بدونم الآن در لباس آدیداس بین climalite و climacool چه تفاوتی هست و آیا اینکه هردو نسخه هوادارین؟

  پاسخ
  • فوتبال کالا
   فوتبال کالا می گوید:

   سلام محسن عزیز
   هر دو فناوری کارایی یکسانی دارند ولی climalite فناوری جدیدتری هست و در لباس های جدیدتر استفاده میشه.
   climalite در هر دو نسخه هواداری و بازیکن استفاده میشه ، در نسخه بازیکن از adizero م استفاده میشه ولی غالب همین climalite هست

   پاسخ
 3. AG7
  AG7 می گوید:

  سلام من یه پیراهن تیم آ اس رم گرفتم که در جلو ودر پشت گردن عبارت SPQR نوشته شده و قسمت تگ اون طلاییه اون طور که فرو شنده میگوفت لباس رم مخصوص دربی شهر رم هستش میخواستم بدونم که واقعا این لباس ورژن بازیکن هستش یا نه

  پاسخ
  • فوتبال کالا
   فوتبال کالا می گوید:

   سلام
   جهت اطلاع از جزییات لباس میتونید تو اینترنت و سایتهای معتبر جزییات لباس رو با جزییات لباسی که دست شماست رو بررسی کنید.
   ولی در کل هر قسمت از لباس رو میشه کپی کرد که براحتی توسط کپی کارها قابل کپی هست ، تو خرید لباس اورجینال بهترین راه اعتماد به فروشنده هست و در وهله بعد تجربه پوشیدن لباس که بخوبی کیفیت لباس خودش رو نشون میده. از روی تگ و … نمیشه اطمینان کامل پیدا کرد که لباس خریداری شدن اورجیناله یا نسخه بازیکن و هواداره.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *