کفش فوتبال

دوئل نفس گیر مرکوریال سوپرفلای و نمزیز 17+ ، کدام کفش فوتبال از نبرد زنده بیرون می آید؟

همه ورزشکاران بخصوص فوتبالیست ها به این نکته اذعان دارند که برترین برند های تولید کننده تجهیزات ورزشی در حال حاضر نایک و آدیداس هستند و جزو اولین انتخاب های ورزشکاران محسوب میشوند ، در دنیای کفش فوتبال همیشه این دو برند رقابتی تنگاتنگ با هم داشته اند و هر ساله با رونمایی از جدیدترین مدل کفش ها که مجهز به فناوری های پیشتاز این صنعت هستند سعی در بدست آوردن سهم بیشتری از بازار دارند.
در این نقد و مقایسه قصد داریم تاپ ترین مدل کفش فوتبال این دو برند را در کنار هم بگذاریم و کارایی آنها را با هم مقایسه کنیم تا شما بعنوان یک فوتبالیست اگر در انتخاب این دو مدل کفش مردد هستید با دید بازتر و بهتری انتخاب خود را انجام دهید ، پس بدون معطلی میرویم سراغ اصل مطلب.
شیوه نقد و مقایسه در این مطلب بطریق مقایسه جز به جز کفش است و در هر قسمت از کفش کارایی و فناوری های بکار رفته را در کنار هم میگذاریم.

نگاه کلی

کفش فوتبال
مرکوریال سوپرفلای اگر چه از لحاظ قدمت یک کفش با سابقه در مقابل نمزیز 17+ محسوب میشود ولی هنوز که هنوز است هر کفشی که به بازار می آید رقیب اصلی اش سلاح مرگبار نایک است.
در هر دو کفش شاهد تمرکزی ویژه بر روی فیت شدن و پوشش همچون جوراب کفش بدور پا هستیم که سرآمد فناوری های بکار رفته در دو کفش فناوری FLYKNIT در مرکوریال سوپرفلای و AGILITY BANDAGE 360 در نمزیز 17+ هست.
یقه کفش

کفش فوتبال
در مرکوریال سوپرفلای برای حمایت عالی از مچ پا که برای اولین بار نیز توسط خود نایک این ایده پیاده شده ، از یقه بلندی استفاده میشود که کمی بالاتر از مچ پا را نیز پوشش میدهد و هدف از این طراحی هم حمایت از مچ پا برای جلوگیری از آسیب های معمول مچ بهنگام پیچ خوردن و هدف اصلی فیت و قفل شدن کفش با پای بازیکن بهنگام دویدن و تغییر مسیر های ناگهانی و سریع است.
در طرف مقابل در نمزیز 17+ ما شاهد یک پوشش دهنده مچ پا بشکلی که در مرکوریال پیاده شده نیستیم ، البته آدیداس با کمی بالا آوردن بانداژ سمت مچ سعی نموده تا در زمینه فیت شدن عملکرد قابل قبولی را داشته باشد که در حد نرمال میتوان آن را پذیرفت ولی در مقایسه با مرکوریال نمیتواند حرفی برای گفتن داشته باشد.
برنده راند اول : مرکوریال سوپرفلای

بدنه کفش

کفش فوتبال
نایک در سراسر بدنه کفش تمهیدات خاصی را برای مرکوریال سوپرفلای در نظر گرفته تا از همه لحاظ پای شما را حمایت کند.
اولین سلاح نایک فناوری FLYKNIT است بشکل یک پارچه یکدست و بسیار منعطف کل روی پا را پوشش میدهد و مانند جوراب فیت میشود ، این فناوری باعث حذف زبانه از کفش شده تا بازیکن یک سطح صاف را تجربه کند.
به ظاهر مرکوریال که نگاه می کنیم شاهد برجستگی هایی افقی و خطی در کل بدنه هستیم که در واقع کابل هایی هستند که بصورت زیر پوستی در بدنه کفش رد شده که دو کار اصلی را بر عهده دارند کار اول ایجاد برجستگی لازم برای درگیری بهتر کفش و توپ هست که در شوت ، پاس و کنترل توپ در هنگام سرعت کارایی بسیار بالایی دارد ، کارایی دوم این کابل ها نشاندن و ثبات هر چه بهتر پا در جای خود هست مثل اینست که یک نفر را به تخت بسته اند تا تکان اضافی نخورد ، این کابل ها پا را به کفی کفش می چسبانند تا قفلی شدنی مثال زدنی را تجربه کنید.
میرویم سراغ نمزیز 17+ ، در این کفش بدون بند بودن و یکپارچه بودن بدنه کفش اولین چیزیست که نگاه ها را به خود خیره می کند و دهان را بخاطر این هنرنمایی آدیداس باز نگه میدارد و دیگر شما هیچگونه دغدغه ای برای باز و بستن بند کفش ندارید.
آدیداس با الهام از بانداژهای طبی ، بانداژی را در سراسر کفش بخصوص میانه کفش بدون هیچگونه بریدگی و قطع شدن تعبیه نموده و مثل اینست که خود شما بانداژی را محکم بدور پای خود بپیچید ، عنوانی که آدیداس برای این فناوری انتخاب نموده AGILITY BANDAGE 360 است.
خود این بانداژ به خودی خود قادر به ارایه کنترل مناسب توپ نیست به همین خاطر آدیداس متوسل به فناوری AGILITY KNIT 2.0 شده که هم در فیت شدن و هم کنترل عملکردی کم نقص دارد و در کنار آن شاهد پوشش این قسمت ها یعنی جلو و عقب کفش با نقاطی برجسته هستیم که در کنترل و درگیری توپ کمک بیشتری کند و با عنوان NSG شناخته میشود
اگر چه بدون بند بودن نمزیز17+ یک مزیت بزرگ نسبت به مرکوریال سوپرفلای محسوب میشود و در پوشش و فیت شدن نیز با اختلاف کمی بهتر از سوپرفلای هست ولی در کنترل و دقت ضربات سوپرفلای حرف بیشتری برای گفتن دارد.
برنده راند دوم : مساوی ( در هر قسمت یک کفش مزیت نسبی دارد که در کل نمیتوان نتیجه مسابقه را بنفع یکی از این دو مدل کفش اعلام کرد و نتیجه را به انتخاب و سلیقه شما واگذار می کنیم).

زیره کفش

کفش فوتبال
نایک در مرکوریال سوپرفلای طوری زیره کفش را طراحی نموده که مشابه شکل آناتومیک کف پای انسان است و این یعنی موقعی که بازیکن کفش را می پوشد در بهترن حالت نشست پا بر روی کفش قرار دارد و کمترین فضای خالی را مابین پای خود و کف کفش حس خواهید کرد که با کمک کابل های روی کفش چفت و قفل شدنی کم نقص را تجربه خواهید کرد.
در نمزیز 17+ آدیداس بلطف فناوری TORISON FRAME تمام سعی خود را نموده تا سطحی عالی از ایستایی و انعطاف را در زیره کفش ارائه کند.
ترکیب میخ های کفش در مرکوریال سوپرفلای بشکل قلابی یا V شکل هستند که بهترین شکل برای درگیر شدن زیره کفش با سطح چمن است و این یعنی افزایش سرعت درجای بازیکن در هنگام استارت و تغییر مسیر.
در میخهای نمزیز 17+ شاهد شکلی نیم دایره با خطوطی برجسته هستیم ، با این شکل آدیداس سعی نموده سطحی متوسط رو به بالا از دو قابلیت چرخش بازیکن و همچنین سرعت درجا را ارائه کن.
برنده راند سوم : مرکوریال سوپرفلای

وزن کفش

کفش فوتبال
نایک با وجود افزونه هایی مثل ساق بلند کفش و همچنین کابل های تعبیه شده در سراسر کفش وزن باور نکردنی184 گرمی را دارد که در نوع خود کم نظیر است.
در طرف دیگر نمزیز 17+ با وجود شکل یکپارچه و حذف مواردی چون بند کفش ، 218 گرم وزن دارد که در نوع خود خیلی خوب است ولی وقتی با رقیب خود آن را مقایسه میکنیم یک بازنده محسوب میشود ، 34 گرم بیشتر! البته این وزن در عمل خیلی توسط بازیکن حس نمیشود.
برنده راند چهارم : مرکوریال سوپرفلای

 

مرحله امتیاز دهی

مرکوریال سوپرفلای

کنترل : 5/5
سرعت : 4.5/5
فیت شدن : 5/5
دقت شوت : 4/5
دوام و استحکام : 4/5

امتیاز کلی : 22.5/25

نمزیز 17+

کنترل : 4/5
سرعت : 4.5/5
فیت شدن : 5/5
دقت شوت: 4/5
دوام و استحکام : 4/5

امتیاز کلی : 21.5/25

نتیجه گیری نهایی را به شما می سپاریم و منتظر نظرات شما در خصوص این دو مدل کفش و همچنین تجربه کاربریتان با این دو مدل کفش فوتبال هستیم.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *