انواع زمین فوتبال

راهنمای جامع انتخاب کفش فوتبال بر اساس نوع زمین

موقع انتخاب و خرید کفش فوتبال یکی از ده ها سوالی که ممکنه براتون پیش بیاد اینه که چه نوع میخ کفشی مناسب موقعیت جغرافیایی و زمینیه که من در اون بازی می کنم ، همگی در این زمینه اطلاعاتی داریم ولی باید اعتراف کنیم که موقع خرید کفش هممون مثل هم دچار سردرگمی میشیم و نمیدونیم دقیقا چه نوع ساختار زیره کفش با چه نوع میخی برای من مناسبه ، در این مقاله سعی من بر اینه که تا اونجایی که میتونم این موضوع رو یکبار و برای همیشه شفاف کنم که دچار تردید و دودلی موقع خرید کفش نشین.

چه چیزی باعث شده تا انواع میخ ها بوجود بیایند؟

عامل اصلی دسته بندی زیره کفش ها به انواع مختلف را میتوان در تنوع اقلیم جغرافیایی و تفاوت های آب و هوایی دونست که این تنوع باعث میشه که یک سازنده ورزشگاه چمن رو بر اساس اقلیم اونجا تهیه کنه که مناسب شرایط جغرافیایی اون ناحیه باشه و همین امر در نهایت منجر به پدید اومدن چندین نوع زمین میشه ، مثلا جاهایی که آب و هوا خشک و کم آبه چمنی لازمه که در مقابل تابش طولانی و مستقیم نور آفتاب مقاوم باشه مثل جنوب ایران و یا جاهایی که بارش باران در طول سال تداوم داره چمنی باید کشت بشه که موقع پر آب و گل آلود شدن در موقع لگد خوردن و نرم شدن شالوده زمین مقاومت داشته باشه و بخوبی بوسیله یک زیرسازی خوب آب رو از خودش عبور بده مثل شمال ایران. همه این موارد در نهایت باعث سفتی و نرمی و یا بلندی و کوتاهی چمن نیز میشه ، حالا این که چقدر این اصول در ایران رعایت میشه بحث جدایی هست که در حوصله مقاله نمیگنجه.
در نهایت این بوجود اومدن انواع زمین به طبعش سازندگان کفش رو هم مجبور میکنه که زیره کفش ها رو مطابق با این نوع زمین ها طراحی و تولید بکنند تا بازیکن بهترین کارایی رو در زمین داشته باشه.

یادآوری

قبل از اینکه برم سراغ اصل مطلب لازم دونستم که دو نکته رو یادآوری کنم

1- اصطلاحی که در میان بازیکنان و فروشنده های کفش فوتبال رایجه اینه که به کفش فوتبال کفش استوک میگن در صورتی که استوک در زبان انگلیسی به معنی انبار ، سرمایه و موجودی = stock هست این کلمه به احتمال زیاد تغییر یافته واژه stud باشه که بعد ها به استوک مثل خیلی از کلمات در ایران رایج شده و خود کلمه درست stud به معنی میخ هست و در تمام سایت های مرتبط با تجهیزات ورزشی از این کلمه استفاده میشه و به همین خاطر من همیشه از این اصطلاح استفاده میکنم و کلمه استوک رو درست نمی بینم ، معادل این کلمه که بصورت تخصصی نیز به معنی میخ کفش های ورزشی است CLEAT هست که به کفش های فوتبال SOCCER CLEAT گفته میشه.
2- کلمه دومی که باز خیلی میشنوم به غلط استفاده میشه کلمه کفی هست که منظور بازیکنان زیره یا soleplate کفش است ، در صورتی که کفی یا معادل انگلیسی اون insole در واقع به کف داخل کفش گفته میشه و نه بیرون کفش ، به زیره کفش میشه کفی بیرونی هم گفت ولی جالب نیست و در مقابل رویه upper کفش ترجیح میدم از کلمه زیره soleplate استفاده کنم.
میریم سراغ اصل مطلب و معرفی انواع زمین یا چمن که میخ کفش ها بر اساس اون دسته بندی میشوند

FIRM GROUND – FG

img_1622-1024x607
فیرم گراند به به زمینی گفته میشود که دارای چمنی تقریبا کوتاه و طبیعی است که در زیر پا نیز محکم و ثابت است ولی در عین حال کمی احساس رطوبت نیز می کنید ، یعنی در کل زمینی پایدار و محکم است که با زمین سفت و خشک تفاوت دارد.

انواع زمین فوتبال

انواع زمین فوتبال

زیره با میخ های FG مناسب ترین گزینه برای بازی روی این نوع زمین هستند که باعث افزایش سرعت انفجاری ، کشش و راحتی و کاهش چشمگیر فشار وارده از سطح زمین به پا میشوند.
مناسب برای : چمن طبیعی خشک و محکم
طراحی شده برای : سرعت انفجاری ، راحتی و افزایش کشش
شکل معمول میخ : عمدتا مخروطی و تیغه ای

ARTIFICIAL GRASS – AG

انواع زمین چمن فوتبال
چمن مصنوعی ساخته شده برای انواع آب و هوا است که در زیر آن برای شبیه سازی یک چمن طبیعی بوسیله خرده های لاستیک نرم یا پرز های مخصوص و یا ترکیبی از ماسه و خرده لاستیک پر میشود.
میخ زیره کفش مخصوص چمن مصنوعی برای جلوگیری از سایش با جنس پلاستیکی آن طراحی شده است.

کفش فوتبال
این نوع کفش ها دارای میخ های متعدد و متمرکز در نقاط مختلف زیره کفش هستند.
ارتفاع این نوع میخ ها ممکن است در کفش های مختلف متفاوت باشد تا در سرعت دادن به بازی شما بهتر عمل کند.
بدلیل خاصیت پلاستیکی بودن چمن مصنوعی داخل همه میخ های این نوع کفش ها حفره های وجود دارد تا بدلیل تماس و اصطکاک بین جنس پلاستیکی چمن و جنس پلاستیکی میخ کفش ساییدگی و خوردگی در میخ بوجود نیاید ، از دیگر مزایای این نوع طراحی توخالی فرورفتن بهتر میخ در خرده لاستیک یا ماسه موجود در زیرسازی چمن است که باعث حس کردن بهتر نرمی در زیر پا میشود.

در کفشهای جدید با توجه به جنس میخ ها دیگر این حفره دیده نمی شود و شکلی شبیه به میخ FG دارد.
مناسب برای : انواع چمن مصنوعی
طراحی شده برای : سرعت انفجاری ، راحتی ، افزایش کشش و کاهش فشار وزن بدن به کفش
شکل معمول : مخروطی و تیغه ای با شکلی شبیه به FG و البته با تعداد میخ های بیشتر و کوتاه تر

SOFT GROUND – SG

انواع زمین چمن فوتبال
سافت گراند یا زمین نرم به زمین دارای چمن طبیعی گفته میشود که نرم و گل آلود است و نیاز به قدرت کشش بیشتری برای سرعت گرفتن است.
کفش ساخته شده برای زمین SG دارای قابلیت حذف و جایگزینی میخ ها است که معمولا دارای 6 میخ است که 4 تا در جلو و 2 تا در عقب زیره کفش تعبیه شده است ( بقیه میخ ها غیر از این 6 میخ اگر تعبیه شوند ثابت و غیر قابل تعویض هستند).

کفش فوتبال

انواع زمین چمن فوتبال
مناسب برای : چمن طبیعی نرم ، مرطوب و گل آلود
طراحی شده برای : افزایش کشش و سرعت
شکل معمول : میخ های قابل تعویض بشکل مخروطی از جنس آلومینیوم و در صورت وجود میخ های ثابت ، پلاستیکی و شکل تیغه ای یا مخروطی هستند.

SOFT GROUND PRO – SG PRO

کفش فوتبال
SG PRO فرقی با SG نداشته و فقط سطحی پیشرفته تر از میخ های نوع SG میباشد که در کشش و سرعت بهتر عمل می کند.

HARD GROUND – HG

انواع زمین چمن فوتبال
هارد گراند یا زمین سفت به نوعی از زمین چمن گفته میشود که دارای چمنی بسیار خشک است که در آن ممکن است ماسه و سنگ ریزه نیز پیدا شود که به میخ های کفش اجازه نفوذ را نمی دهد.
کفش با میخ های HG از جنس TPU سخت و فشرده ساخته شده تا دوام و طول عمر آن را افزایش بدهد .

انواع زمین چمن فوتبال
میخ های کفش مخصوص زمین HG دارای تراکم بالا و ارتفاع کوتاه هستند تا بخوبی فشار وارده از یک زمین سفت و خشک را در میان زیره کفش توزیع کنند.
مناسب برای : چمن طبیعی خیلی خشک و دارای سنگریزه و ماسه
طراحی شده برای : افزایش کشش و راحتی
شکل معمول : مخروطی و تیغه ای با تراکم و فشردگی زیاد جهت افزایش طول عمر

INDOOR / INDOOR COURT / INDOOR COMPETITION / INDOOR TRAINER – IN / IC / IT

انواع زمین چمن فوتبال
کفش با زیره IN یا IC و یا IT که همگی یک معنا دارند مخصوص بازی در زمین ابعاد کوچک و 5 نفره هست که معمول آن بازی فوتسال در سالن است.
سطح این نوع زمین ها از جنس بسیار سخت و صاف NON-MARKING است که دارای روکشی صیقلی و یا صاف و بدون صیقل است .

کفش فوتسال
ماده بکار رفته در زیره کفش های مخصوص بازی در سالن یا بازی 5 نفره از جنس لاستیک منعطف و بادوامی هست که باعث بهبود انعطاف ، دوام ، راحتی و افزایش کشش کفش میشود.
مناسب برای : بازی داخل سالن
طراحی شده برای : افزایش کشش و راحتی
شکل معمول : الگویی مسطح ، برجسته و سفت برای افزایش دوام

TURF TRAINER – TF

انواع زمین چمن فوتبال
زمین TF در واقع همان چمن مصنوعی است که از لحاظ ساختاری شباهت زیادی به زمین AG- ARTIFICIAL دارد.
این نوع زمین شبیه به زمین HG نیاز به نفوذ کم میخ های کفش به سطح زمین دارد.
میخ های کفش مخصوص زمین TF از جنس لاستیک خشک است که دارای تراکم بسیار بالایی است.

کفش فوتسال

کفش فوتسال

فرق بین زمین TF و زمین AG که هر دو از جنس چمن مصنوعی هستند در این است که زمین AG دارای ارتفاع چمنی شبیه به چمن طبیعی مثل FG است و فقط جنس آن پلاستیکی است ، ولی TF دارای ارتفاع چمنی کوتاه و خشک است.
مناسب برای : چمن مصنوعی کوتاه و سفت
طراحی شده برای : افزایش کشش ، راحتی و نرمی
شکل معمول : مخروطی یا تیغه ای با ارتفاع کوتاه از جنس لاستیک نیمه خشک

STREET – ST

فوتبال خیابانی
استریت STREET در واقع توصیفی از زمین های بازی کوچکی هستند که در داخل شهر ها و در کنار مناطق مسکونی دیده میشود.
سطح این نوع زمین ها دارای بافتی متنوع هستند از آسفالت گرفته تا سنگفرش و زمین خاکی و سفت.

کفش فوتسال
کفش های مخصوص بازی در زمین های ST دارای زیره ای از جنس لاستیک خشک شبیه به زمین TF است
مناسب برای : زمین های سفت و سخت مانند آسفالت ، سنگفرش و زمین خاکی
طراحی شده برای : افزایش کشش و راحتی و نرمی
شکل معمول : مخروطی با تراکم بسیار بالا و از جنس لاستیک خشک و بادوام

FG/AG

کفش هایی با قابلیت دو کاربره نیز روانه بازار شده که معمول با FG/AG شناخته میشود که هم در زمین چمن طبیعی و هم چمن مصنوعی قابل استفاده می باشد و دست بازیکنان را برای انتخاب باز نموده که سرآمد آنها پوما است که برای اولین بار این نوع ساختار میخ را ارایه نموده است.

MG

این زیره توسط آدیداس معرفی شده و مخفف MULTI GROUND یا چند منظوره هست که مناسب انواع چمن مصنوعی و زمین های حتی خاکی و رسی هست و مناسب بازیکنانی هست که میخواهند کفش را در زمین چمن مصوعی یا خاکی و یا حتی چمن طبیعی نیمه خشک استفاده کنند

بیشتر بدانیم

– قبل از انتخاب کفش بر اساس زیره بخوبی دقت کنید که عمدتا در چه نوع چمنی بازی می کنید زیرا نوع میخ کفش تاثیر زیادی در کارایی شما دارد ، مثلا اگر شما کفشی با زیره HG داشته باشید قاعدتا در زمین SG به مشکل جدی بر می خورید.
– میخ های مناسب زمین FG بیشترین کاربرد را بین بازیکنان دارد و معمولا میتوان در عمده زمین ها در آن بازی کرد.
– اگر هم در چمن مصنوعی و هم در چمن معمول طبیعی بازی می کنید میتوانید از کفش هایی با زیره دوکابره استفاده نمایید که در دو زمین FG و AG کارایی دارد.

-از کفش مناسب چمن طبیعی FG یا SG در چمن مصنوعی AG استفاده نکنید ، زیرا هم باعث اسیب به زانو و کمر و داغ شدن زیر پا و ملتهب شدن آن میشود و هم باعث اسیببه چمن و کفش.

تصمیم نهایی من برای انتخاب میخ کفش چی باشه؟

– اگر در شمال بازی می کنید و چمن همیشه باتلاقی و گل الوده SG یا SG PRO بهترین گزینه برای شماست.
– اگر در مناطقی هستید که از چمن شما فقط اسمی می شنوید و معمولا زمین لخته و خیلی خشک و سفته HG  یا MG گزینه مناسب شماست.
– اگر در چمن طبیعی نرمال و استاندارد بازی می کنید FG مناسب شماست.
– اگر در چمن مصنوعی شبیه به چمن طبیعی با ارتفاع معمولی بازی می کنید AG مناسب شماست.
– اگر در چمن مصنوعی بازی میکنید ولی ارتفاع چمن کوتاه و تخته TF مناسب شماست ( چمن های مصنوعی 5 نفره معمولا از این نوع هست)
– اگر در سالن بازی می کنید IN یا IC که هر دو یکی هستند مناسب شماست.
– اگر بعضی وقت ها بازی روی آسفالت و کوچه و خیابون رو هم تجربه می کنید ST گزینه مناسب شماست و همانطور هم که در بالا خدمتتان عرض کردم مدل کفش هایی هستند که قابلیت کاربری در آسفالت و سالن و حتی چمن مصنوعی کوتاه رو دارند یعنی در واقع با داشتن این مدل کفش ها شما قابلیت بازی در زمین های IN ، ST و TF رو دارید.
تا اونجایی که توانستم سعی کردم به همه جوانب انواع زمین ها و میخ های مناسب اون بپردازم ، اگر سوالی داشتید که در بالا بنده نتونستم خوب توضیح بدم یا اصلا بهش اشاره ای نکردم با کمال میل در خدمتتون هستم.

داخل سایت فوتبال کالا در دسته کفش ، کفش ها بر اساس نوع زمین هم دسته بندی شده اند که راهنمای مناسبی برای خرید کفش مناسبتان می باشد.

93 پاسخ ها
 1. Hamid
  Hamid می گوید:

  سلام و عرض ادب

  برای وقتی که صرف کردید و چنین مطلب پر کاربردی را تهیه نمودید ، بسیار متشکرم .
  البته اگر در مطالب بعدی تان ، در خصوص انتخاب نوع زیره و رویه ( بعد از انتخاب نوع زمین ) هم نکاتی را بفرمائید ، بسیار ممنون میشم .

  پاسخ
  • فوتبال کالا
   فوتبال کالا می گوید:

   سلام حمید عزیز
   سپاس از لطف شما

   در خصوص زیره کفش که در واقع همین مقاله رو شامل میشه و نوع زیره بستگی به نوع زمینی داره که شما بازی می کنید ، در خصوص رویه کفش هم مطالب مختلفی را در خصوص رویه های مصنوعی و چرمی ارایه دادیم که میتوانید مطالعه کنید.

   پاسخ
  • فوتبال کالا
   فوتبال کالا می گوید:

   سلام داوود عزیز
   ممنون از لطف شما
   کفش های با زیره HG به نسبت FG وSG کمیاب تر هستند چون در حال حاضر در سراسر دنیا چمن های خشک و با ارتفاع چمن خیلی کوتاه کم گیر میاد ، ولی با این وجود این زیره هنوز موجوده و تولید میشه.
   در خصوص معرفی چند مدل باید خدمتتون بگم که این زیره به مدل خاصی محدود نمیشه که بخوایم چند مدل رو معرفی کنیم و در یک مدل کفش خاص مثلا نایک مرکوریال ویپر 11 ممکنه همه انواع زیره از جمله HG هم روانه بازا بشه.

   پاسخ
 2. علیرضا
  علیرضا می گوید:

  ممنون از اطلاعات مفیدی که وقت گذاشتید و در اختیارمون قرار دادین…یه سوالم داشتم اینکه مزایا و معایب کفش های ساقدار مثل مرکوریال به نسبت کفش های بدون ساق چیه؟؟؟

  پاسخ
  • محمد زیارتی
   محمد زیارتی می گوید:

   سلام علیرضا عزیز
   انجام وظیفست ، انتخاب کفش ساقدار از هر برندی دارای دو مزیت نسبت به کفش های بدون ساق هست ، مزیت اول فیت شدن خیلی بهتر کفش با پا و همراهی بهتر آن هست و مزیت دوم محافظت با درجه متوسط از مچ پا و جلوگیری از چرخش و پیچ خوردن ناگهانی این قسمت حساس پا هست.
   عیب خاصی نمیشه به ساق کفش گرفت ولی بعضی بازیکن ها هستند که با کفش بدون ساق راحت تر هستند و این یک سلیقه و نظر شخصی هست ، پوشیدن کفش های ساقدار کمی نسبت به کفش های بدون ساق وقت بیشتری میبرد که البته با چند بار پوشیدن به ان عادت می کنید.

   پاسخ
 3. م اقاجان زاده
  م اقاجان زاده می گوید:

  سلام خسته نباشید ممنون بابت مطالب مفیدتون یه شوال داشتم کفش هایی که مخصوص st ( اسفالت ) هستن ایا برای رفت و امد روزانه مناسب هستند؟

  پاسخ
 4. mahdi
  mahdi می گوید:

  سلام، خیلی ممنون از مطالب مفیدی که اینجا گفتید. فقط یک سوال؟ گفتید که یکسری کفشها هست که هم برای سالن و هم برای چمن مصنوعی TF مناسب هست اما نگفتین به این کفشها چی میگن و نایک و آدیداس این مدل کفشها رو چطور نام گذاری کردن که بشه از بقیه تشخیصشون داد. الان توی سایت این شرکتها کفشهای TF, IC, Ag و غیره مشخصه اما این موردی که گفتید رو نمیدونم به چه اسمی میشه سرچ کرد؟

  پاسخ
  • محمد زیارتی
   محمد زیارتی می گوید:

   سلام مهدی عزیز
   برای این نوع کفش ها با استفاده مشترک متاسفانه زیره مشخصی وجود نداره ، ولی در نایک سری footballx که مثلا مدلی مثل نایک مجیستا ایکس پروکسیمو و یا مجیستا ایکس فاینال این قابلیت رو میتوانند داشته باشند ، البته نه همه مدل های سری فوتبال ایکس و این کمی بستگی به تجربه و درک بهتر از این سری داره که باید بدقت زیره این نوع کفش ها رو مشاهده کرد و خود نایک رسما این استفاده مشترک رو اعلام نکرده و چیزی که رسما اعلام کرده استفاده مشترک این نوع کفش ها در سطوح بتنی و آسفالتی و سالن هست ، ولی در این بین کفش هایی هستند که قابلیت استفاده در چمن tf یا مصنوعی 5نفره رو دارند.
   در آدیداس هم به همین شکل یک مدل کفش های خاصی هستند که این قابلیت رو دارند ولی باز مثل نایک رسما اعلام نشده.

   در کل خدمتتون عرض کنم که کفش هایی که برای آسفالت و سالن بصورت مشترک خوبه برای چمن مصنوعی 5 نفره هم میتونه خوب باشه ، ولی این رو در نظر داشته باشید که نمیتونه کارایی یک کفش با زیره اختصاصی رو داشته باشه ولی برای استفاده مشترک بین آسفالت و چمن مصنوعی چرا میتوانند گزینه خوبی باشند.

   نکته : هر زیره کفشی که دارای برجستگی های مناسبی باشه این قابلیت رو هم داره که در چمن مصنوعی علاوه بر سالن هم ازش استفاده بشه ولی نباید انتظار کارایی بالا مثل یک کفش چمن مصنوعی رو داشت.
   امیدوارم تونسته باشم راهنماییتون کنم.

   پاسخ
 5. محمدرضا پیاده
  محمدرضا پیاده می گوید:

  سلام
  من در چمن مصنوعی بسیار فشرده وتقریبا همانند اسفنج سخت بازی میکنم در حال حاضر از کفش مدل tf استفاده میکنم ولی امکان دویدن برای من بسیار سخته
  گویا وزنه به پاهام بستن و سریع توانمو از دست میدم و قدرت دریبل و جابجاییم خیلی کند و سخت میشه در حالیکه در چمن مصنوعی کوتاه با ریزه های پلاستیکی بسیار سبک و چابک بازی میکنم ، دقیقاً توی این دوتا زمین دو بازیکن متفاوت میشم و کاراییم زمین تا آسمون فرق میکنه لطفا راهنمایی کنید برای چمن سفت از چه کفشی استفاده کنم که راحت بتونم بدوم

  پاسخ
  • محمد زیارتی
   محمد زیارتی می گوید:

   سلام محمد رضای عزیز
   قبل از اینکه به مبحث زیره کفش بپردازیم این نکته مهم رو خدمتتون عرض کنم که خاصیت چمن مصنوعی بقول شما تخت و فشرده همینه که خیلی زود روی توان و استقامت بازیکن تاثیر میزاره و دلیل اصلی اون همون سفت و سخت بودن چمن هست که اصطکاک زیادی رو بوجود میاره و انرژی زیادی رو از بازیکن میگیره ولی در مقابل چمن مصنوعی با خرده ریزه های لاستیک بدلیل سطح نرم و جبران سفتی زمین باعت خاصیت ارتجاعی و انعطاف بهتر در چمن میشه و موقع دویدن کمتر پای شما به زمین کوبیده میشه و این یعنی مصرف انرژی کمتر و چالاکی بهتر در طول مدت بازی.
   با توجه به نکات بالا حتما متوجه شدید که علت اصلی فرق بین این دو چمن بخاطر سفتی و نرمی زمین هست و نه نوع زیره کفش شما چون بصورت رسمی در هیچ برندی دو نوع زیره برای دو نوع چمن مصنوعی فشرده و یا دارای خرده لاستیک طراحی نشده و همه رو با عنوان TF میشناسند.
   پیشنهاد من به شما استفاده از کفش هایی هست که فوم جذب شوک دارند که تا حدودی باعث جبران این سفتی زمین میشود که هم مانع آسیب دیدن به پا و کمر شما میشه و هم کمتر باعث مصرف انرژی شما در مدت زمان کوتاه خواهد شد ، بنده یک مدل از این نوع کفش رو در آدیداس و نایک برای شما مثال میزنم البته از نوع تاپش که اگر محدودیت بودجه نداشه باشید به احتمال خیلی زیاد مشکلتون رفع میشه و اگر هم محدودیت بودجه دارید با توجه به این نکته بگردید و از مدل های پایین تر این نوع کفش ها با این نوع فوم جذب شوک رو پیدا کنید.

   http://footballkala.com/product/adidas-ace-tango-17-purecontrol-tf-mens-boots-turf-trainer-by1943-energy-aqua

   http://footballkala.com/product/adidas-ace-tango-17-tf-black-magnetic

   http://footballkala.com/product/nike-hypervenomx-proximo-df-tf-black-orange

   مدل های فوق فقط یک نمونه تاپ برای درک بهتر هستند ، شما میتوانید از دسته کفش و زیر دسته کفش فوتسال بر اساس مجموعه ، کفش فوتسال چمن مصنوعی دلخواهتون را با توجه به موردی که خدمتتون عرض کردم پیدا کنید.

   اگر سوالی داشتید در ادامه همین مطلب در خدمتتون هستم.

   پاسخ
 6. امیررضا
  امیررضا می گوید:

  ببخشید من کفش TF خریدم
  خواستم بدونم میشه اینارو برا آسفالت پوشید؟
  یعنی لیز میخورم یا نه؟

  پاسخ
 7. Amir
  Amir می گوید:

  سلام ممنون از مطلب کاربردیتون کامل و بی نقص
  فقط یه سوال،بعضی از کفشا هست که به دو منظوره معروفه تو ادیداس مخصوصا زیاده که میگن هم رو چمن مصنوعی هم تو سالن میشه استفاده کرد ازشون
  کف این کفش ها non_marking نوشته شده
  میخاستم بدونم واقعا همینطوره یا نه؟ سپاس

  پاسخ
  • محمد زیارتی
   محمد زیارتی می گوید:

   سلام امیر عزیز
   ممنون از لطف شما
   کفشای دو منظوره هست ولی نه برای چمن مصنوعی و سالن ، بلکه برای چمن مصنوعی و آسفالت یا بتن. چون کفش مخصوص چمن مصنوعی زیرش برجسته هست و اون برجستگی ها تو سالن چون صاف و صیقلی هست مشکل ساز میشه و هم نمیشه خوب بازی کرد و هم احتمال اسیب دیدگی هست ولی تو اسفالت چون صاف و برجسته هست مشکلی نداره.
   عبارت non marking یعنی غیر برجسته یا به اصلاح صاف و صیقلی که منور همون سطح سالن هست.
   سوالی بود تو همین قسمت در خدمتتون هستم

   پاسخ
 8. امیر
  امیر می گوید:

  سلام میشه با کفش چمن طبیعی روی چمن مصنوعی با خرده های پلاستیک بازی کرد یعنی مشکلی بوجود نمیاره مثلا کفش گیر نمیکنه؟

  پاسخ
  • محمد زیارتی
   محمد زیارتی می گوید:

   سلام امیر عزیز
   یکی از عیوب اصلی بازی با کفش مخصوص چمن طبیعی در چمن مصنوعی داغ شدن زیره آن هست که باعث التهاب کف پا میشود و در کل به ساق و کمر هم فشار میاره.
   توصیه می کنیم که اینکار رو انجام ندهید.
   البته در آدیداس در مدل های تقریبا قدیمی کفش هایی پیدا می شوند که بگفته خود برند سازنده مخصوص هر دو چمن مصنوعی و طبیعی هست ولی بازخوردی از طرف بازیکنان نداشتیم که ببینیم چقدر واقعا کارایی داره.

   پاسخ
 9. Ali
  Ali می گوید:

  سلام ۲ نوع کفش دارم یکی واسه سالن هست یکی مدل استوک لا مدل fg برای بازی تو چمن مصنوعی سفت و صخت از کدوم باید استفاده کنم؟!!

  پاسخ
  • محمد زیارتی
   محمد زیارتی می گوید:

   سلام علی عزیز
   حرفه ای نگاه کنیم هیچکدوم مناسب نیستند.
   دقیقا نگفتید که چمن 11 نفره یا 5 نفره ، اگر 5 نفره هست سالنیه و اگر 11 نفره هست fg.
   ولی ما هیچکدوم رو مجدد میگم که پیشنهاد نمی کنیم چون کیفت بازی رو میاره پایین و موجب اسیب هم میشه

   پاسخ
 10. رادین صحرایی
  رادین صحرایی می گوید:

  سلام و تشکر از سایت فوق العاده خوب فوتبال کالا یه سوال داشتم اونم اینه که کفش هایی برای چمن مصنوعی کفش هایی non marking نداره یعنی اصله کفش اینه adidas x 17.3 made in cambodia اصله؟

  پاسخ
  • محمد زیارتی
   محمد زیارتی می گوید:

   سلام رادین عزیز
   عبارت non marking بمعنی غیر برجسته و سطح صافه و بر روی کفش های فوتسال قید میشه که منظور قابل استفاده روی سطوح هموار و صاف هست حالا چه سالن باشه چه جایی مثل بتن یا آسفالت و تاثیری تو اصل یا غیر اصل بودن کفش نداره.
   در خصوص کشور کمبوجیه هم یکی از کشورایی هست که کفش های فوتبال و فوتسال نایک و ادیداس رو تولید میکنه در کنار کشورایی مثل تایلند و ویتانام و چین و …
   کشور سازنده مهم نیست مهم اینه که شما مطمئن باشید کفش اورجیناله ، کشور سازنده ممکنه هر کدوم از کشورای مذکور باشند.

   پاسخ
 11. محمد
  محمد می گوید:

  با سلام لطفا کفشی که هم بر روی چمن مصنوعی استفاده می شود و هم بر روی چمن طبیعی را معرفی کنید با تشکر از شما

  پاسخ
  • محمد زیارتی
   محمد زیارتی می گوید:

   سلامن محمد عزیز
   تقریبا دو سالی هست که چنین کفش هایی تولید نمیشه ولی اگر باشه از مدل های قبل برندهایی بخصوص مثل آدیداس میشه چنین کفش هایی رو پیدا کرد که جلوی عنوان مدلشون عبارت fg/ag هست که بمعنی استفاده دوکابره در هر دو چمن مدنظر شماست.
   لینک سری کفش های فوتبال آدیداس(به کفش های قدیمی تر سر بزنید و مدل رو با دقت بخونید)
   http://footballkala.com/product-category/boots/soccer-cleats/adidas-cleats

   پاسخ
 12. علی
  علی می گوید:

  سلام،میخواستم بدونم که برای بازی در چمن مصنوعی سالنی،چه کفشی مناسبه،البته نوعی چمن صاف نیست،کمی بلنده،البته وزن من زیاده 100 کیلو میشم قد من 180،خیلی درقسمت آشیل وکف پا احساس درد میکنم هر دفعه بازی میکنم وپای من همش پیچ میخوره،چه کفشی مناسبه؟؟

  پاسخ
  • محمد زیارتی
   محمد زیارتی می گوید:

   سلام علی عزیز
   اگر چمن مصنوعی 5 نفره هست که کفشای نوع زیره TF تهیه کنید ولی اگر میفرمایید بلنده و شبیه چمن مصنوعی 11 نفره هست که کفشای از نوع زیره AG تهیه کنید.
   پیشنهاد ما در خصوص قد و وزنتون سری نایک تمپو ، نایک پرمیر یا آدیداس کوپا هست چون مخصوص پاهای پهن و با تحمل فشار زیاد هست.
   جهت مشاهده مدل ها به دسته کفش و برند مدنظرتون و دنبال مدلهایی باشید که از این سه سری پیشنهادی باشند.

   پاسخ
 13. امیرحسین
  امیرحسین می گوید:

  سلام و خسته نباشید.
  یکی از سوراخ هایی که بند کفش من از اون عبور میکنه پاره شده…
  جنس کفشم FG هستش…چیکار کنم؟؟؟

  پاسخ
  • فوتبال کالا
   فوتبال کالا می گوید:

   سلام امیر حسین عزیز
   اگه امکانش هست پیش خیاطی کاربلدی ببرینش که کناره های سوراخ رو دوخت کنه که بیشتر جلو نره و به اندازه روضنه ای واسه بند کفش جا بزاره یا اگر نشد طوری بند کفش رو ببندین که از اون سوراخ رد نکنید و ازش رد بشید که میشه براحتی تو اینترنت انواع رد کردن بند کفش رو مشاهده کرد.

   پاسخ
 14. علی001
  علی001 می گوید:

  سلام ببخشید چمن ما مصنوعی هستش و اندازش 20×40 هست و 5 نفره بازی میکنیم اندازه چمنش تقریبا بلنده ب نظرتون کفش با زیره AG مناسب هستش

  پاسخ
  • فوتبال کالا
   فوتبال کالا می گوید:

   سلام علی عزیز
   معمول هست که در چمن مصنوعی 5 نفره از زیره TF استفاده میشه ولی اگر می بینید که واقعا چمن بلنده از AG استفاده کنید.
   چمن مناسب کفش TF کفش داخلش نمیخوابه ولی اگر میبیند که کفش داخل چمن غرق میشه بهتره AG استفاده کنید

   پاسخ
 15. Saeed
  Saeed می گوید:

  با سلام و تشکر بابت مطالب عالی تون.راجع به وزن کفش ها و جنس رویه آن هم مطلب بذارید.جنس کربن سبک واقعا تو چمن مصنوعی عالی؟چند نمونه معرفی کنید؟

  پاسخ
  • فوتبال کالا
   فوتبال کالا می گوید:

   سلام دوست عزیز
   تو نقد و بررسی مدل کفشها مفصل در مورد جنس رویه کفشا صحبت می کنیم ولی یک مقاله کلی در این زمینه نداشتیم فکر کنم که انشالله سعیمون رو می کنیم.
   کفشای سرعتی عمدتا زیره بسیار سبک و منعطفی دارند که سری مرکوریال از نایک و سری ایکس از آدیداس جزو کفشای سبک و سرعتی محسوب میشن ولی اینکه حتما کربن باشه دقیق اطلاع ندارم و لزومی هم نداره که حتما کربن باشه شما بعنوان بازیکن زیره سبک میخواید که تو این مدلها هستند.

   پاسخ
 16. Mohammad
  Mohammad می گوید:

  سلام…مطالبتون واقعا عالی و بی نقص بود…
  جواب سوالی که میخوام بپرسم رو یه جورایی از مطالبتون میشه فهمید؛ولی می خوام مطرحش کنم که مطمئن شم…
  فرض کنیم که زمین چمن مورد استفاده مصنوعی باشه…آیا میتونیم کفش مناسب زمین SG(چمن طبیعی و گل‌آلود) رو فقط به دلیل میخ های آلومینیومی محکم و قابل تعویض و با دوام تری که داره انتخاب کنیم؟؟؟(معایبش رو بهم بگین)…
  ممنون

  پاسخ
  • فوتبال کالا
   فوتبال کالا می گوید:

   سلام
   ممنو از لطف شما
   خیر اینکار اصلا درست نیست
   اصل دلیل اینکه کفش مخصوص چمن مصنوعی AG استفاده میشه بخاطر این هست که کفشای چمن معمولی خیلی زود داغ میکنند و پا رو ملتهب ، ولی AG بخاطر نوع طراحیش کف کفش رو خنک نگه میداره.
   حالا شما فکر کنید یک کفش با زیره فلزی که رساناییش و انتقال دماش قابل مقایسه با پلاستیک نیست رو تو این چمن بپوشید.

   پاسخ
 17. جهانی
  جهانی می گوید:

  سلام
  ممنون از مطالب جامع تون
  می خواستم بپرسم که اگه از کفش مخصوص چمن AG برای چمنی که نه خیلی بلنده و نه خیلی کوتاه استفاده کنیم مشکلی داره؟
  ممنون

  پاسخ
  • فوتبال کالا
   فوتبال کالا می گوید:

   سلام
   مشکل استفاده از AG در چمن طبیعی اینه که بخاطر سوراخ هایی که تو میخ این نوع کفش هست گل و لای داخل این سوراخا رو پر میکنه و کفش سنگین میشه و دوم اینکه طول میخ های AG کوتاه تر از FG هست و همین هم باعث میشه کفش بازیکن بیشتر تو چمن باشه و ممکنه سرعت بازیکن رو کند کنه ، ولی اگر با این دو قضیه مشکلی نداشته باشید مسئله خاص دیگه ای وجود نداره.

   پاسخ
 18. Mohsen
  Mohsen می گوید:

  سلام ممنون از مطالب خوبتون … یه سوال داشتم … کفش نایک مرکوریال که non marking هست میشه برا چمن مصنوعی 5 نفره و سالن استفاده کرد ؟ خیلی حرفه ای نیستم در حد تفریح فقط بازی میکنم

  پاسخ
  • فوتبال کالا
   فوتبال کالا می گوید:

   سلا
   عبارت non marking بمعنی سطوح صاف و غیر برجسته اشاره داره که در واقع همون سالن هست. کفش سالنی رو میشه تو چمن 5 نفره بازی کرد ولی با احتیاط چون احتمال لیز خوردن بخاطر زیره صاف کفش هست بخصوص موقعی که شرجی یا بارون سطح چمن رو پوشونده باشه

   پاسخ
   • Mohsen
    Mohsen می گوید:

    اهان .. ب خود کفش که آسیبی نمیرسه ؟ و یک سوال دیگه داشتم از کجا بفهمم کفشی که خریدم اوریجینال هست یا فیک

    پاسخ
    • فوتبال کالا
     فوتبال کالا می گوید:

     سلام
     به خود کفش خیر

     راه حل خاصی نداره جناب بیشتر تجربیه و شناخت کیفیت ها و در اصل اعتماد به فروشنده

     پاسخ
 19. امیر
  امیر می گوید:

  سلام ببخشید من فوتبالیستم و شهرمون یک چمن طبیعی داره حالا سوالم اینه چمن بعضی نقاطش خشک وبعضی خاکیه وهروقت که میرم سرتمرین چون آب چمن میدن بعضی نقاط هم اب وگل دیگه مجبوریم تو آب وگل تمرین کنیم چه نوع کفشی استفاده کنم

  پاسخ
  • فوتبال کالا
   فوتبال کالا می گوید:

   سلام جناب
   در آخر مشخص نکردید که تو چه نوع چمنی کفش مورد نیازتونه
   اگر کفش مخصوص چمن گل آلود و نرم میخواید باید نوع زیره کفش SG باشه
   اگر هم چمن نرماله همون FG معمول
   تو عنوان مدل کفش مشخصه نوع زیره کفش

   پاسخ
 20. alip
  alip می گوید:

  سلام خوب هستین چمن تیم ما مصنوعی با خرده های پلاستیکی هستش و پنج نفرس ولی کفش هایی ک دارم میخ هاشون توخالی نیستن و تقریبا مث میخ های کفش fg ground هست آیا برای پاهام مشکلی ایجاد میکنه چون شنیدم برای زانو مشکل ایجاد میکنه و میشه با کفش fg ground در چمن مصنوعی بازی کرد

  پاسخ
  • فوتبال کالا
   فوتبال کالا می گوید:

   سلام
   توصیه میشه اینکار رو نکنید چون هم خود کفش اسیب میبینه و هم با داغ شدن زیر کفش پاتون تاول میزنه و به کمر و پا هم فشار میاره
   کفشای مخصوص چمن مصنوعی گردش هوا دارند و داغ نمی کنند

   پاسخ
 21. علی
  علی می گوید:

  سلام. خسته نباشید. مطالبتون خیلی عالیه.
  یه سوال داشتم . تو استان ما تقریبا چمن ها fg , sg , hg هستش. بهترین کفشی ک پیشنهاد میدید ک تو هر ۳ تاش بشه استفاده کرد ، چیه؟؟؟

  پاسخ
  • فوتبال کالا
   فوتبال کالا می گوید:

   سلام . ممنون از شما
   fg تقریبا جاگزینی مناسب برای دو نوع دیگه میتونه باشه

   پاسخ
   • علی
    علی می گوید:

    خیلی ممنون.
    یه سوال دیگه.
    اینجا بیشتر مواقع بارندگیه و کفشهایی ک میگیرم اکثرا بعد از آب خوردن زیرشون باز میشه.
    کدوم کفشهای fg بهتره در بارندگی؟؟؟

    پاسخ
 22. علی
  علی می گوید:

  نه .منظورم رو درست متوجه نشدید. اینجا چمن طبیعی معمولیه.
  منظورم این بود ک کفش fg مدلی سراغ دارید که اگه یکی دو بار آب خورد بهش زیره از کفش جدا نشه.

  پاسخ
  • فوتبال کالا
   فوتبال کالا می گوید:

   سلام ببخشید

   کفش اگه اورجینال و مدلهای تاپ و حتی متوسط باشه این مشکلات براش پیش نمیاد

   پاسخ
 23. حسین
  حسین می گوید:

  میخ های مدل sg رو میشه جدا تهیه کرد اگه میشه راهنمایی کنین ممنون میشم خیلی بهشون نیاز دارم یکی از میخ هاش درآمده وسط مسابقات هستم همش میخورم زمین ممنون

  پاسخ
 24. محمد
  محمد می گوید:

  سلام من کفش استوک دار cr7 دارم تو چمن مصنوعی بازی میکنم ولی پشت پام .منظور پاشنه پام استخوانم درد میکنه آیا میشه مال کفشم باشه لطفا راهنمایی کنید ممنون ؟؟ واینکه چه کفشی استفاده کنم پاهام خیلی درد میگیره

  پاسخ
  • فوتبال کالا
   فوتبال کالا می گوید:

   سلام
   اگر از کفش مخصوص چمن طبیعی FG در چمن مصنوعی استفاده می کنید حتما به همین خاطر هست. باید از کفش با زیره AG که مخصوص چمن مصنوعی 11 نفر هست استفاده کنید.

   اگر هم که از کفش مخصوص چمن مصنوعی استفاده میکنید حتما یا کفش یا چمن وضعیت مناسبی نداره

   پاسخ
 25. محمد
  محمد می گوید:

  سلام و خسته نباشید ممنون میشم توضیح بدید که کفش های چمنی که های کپی هستند مثلا میزانو با رنگ مشکی و زیره قرمز و استادهای تقریبا به شکل HG هستند . آیا میشه از این کفش ها استفاده کرد ارزش خریدن دارن . که قیمت پانصد هزارتومنی دارند خوبه یا با همین پول میشه کفش بهتری خرید ممنون میشم به ایمیلم هم جواب رو بفرستید بسیار سپاس گذار خواهم بود

  پاسخ
  • فوتبال کالا
   فوتبال کالا می گوید:

   سلام
   کلا کفش های کپی به عقیده بنده تو هر سطحی ارزش خرید نداره چون نه هیچگونه فناوری از کفش های اصلی در اون استفاده شده و نه موادی که استفاده شده کیفیت لازم رو دارند و زود دوام و کیفیت اولیه رو از دست میده.
   با 500 تومان جناب کفش اصل که گیر نمیاد مگر اینکه مدل های قدیمی تک سایز رو بتونید پیدا کنید.
   داخل سایت ما یه بررس کنید شاید تو رنج 500 تا 700 مدلی پیدا کردید

   پاسخ
 26. کیانوش
  کیانوش می گوید:

  ببخشید یک سوال داشتم،آیا میشه از کفش های AGدر زمین های TF استفاده کرد و اینگونه کیفیت بازی ما پایین میاید یا نه؟

  پاسخ
  • فوتبال کالا
   فوتبال کالا می گوید:

   میشه استفاده کرد ولی استانداردش اینطور هست که چمن 5 نفره کوتاه تر هست و چمن 11 نفره مثل چمن طبیعی بلند و به همین خاطر کفش AG ممکنه به پا و کمر فشار بیاره تو چمن 5 نفره چون چمنش تخت تر هست و زیر پا شبیه چمن 11 نفره بلند و نرم نیست.
   ولی در کل اگر می بینید که چمنی که بازی میکنید شبیه چمن 11 نفره هست میشه بازی کرد ، خود چمن 5 نفره هم اسیب میبینه
   در کل میشه بازی کرد

   پاسخ
 27. کیانوش
  کیانوش می گوید:

  ببخشید یک سوال داشتم،کفش مخصوص فوتسال چمنی با کفش چمن مصنوعی TFفرقی نداره؟

  پاسخ
 28. علی نجفی 1
  علی نجفی 1 می گوید:

  سلام قربان خسته نباشین ممنون بابت مطلب مفیدتون به سوال داشتم که استوک های با زیره 2 تیکه مثلا ادیداس نمزیز 19.1 رو اگر تو چمن مصنوعی استفاده کنم برای زیره مشکلی به وجود نمیاد؟ و اگر میاد راهی هست که آسیب به کفش رو کمتر کرد؟

  پاسخ
  • فوتبال کالا
   فوتبال کالا می گوید:

   سلام
   دو تکه بودن یا یک تکه بودن زیره مهم نیست ، مهم اینه که نوع میخ های کفش مخصوص چمن مصنوعی AG باشه و نه FG چون سریع داغ میکنه و پا ممکنه تاول بزنه و میخ کفش هم احتمالا بشکنه.

   پاسخ
  • فوتبال کالا
   فوتبال کالا می گوید:

   سلام
   این کفش مخصوص دوندگی در پیست های دور استادیوم هست که شبیه به اسفالته، این میخ های ریز جهت درگیری بهتر کفش با رویه پیست هست

   پاسخ
 29. مهدی
  مهدی می گوید:

  سلام خسته نیاشید ممنون از سایت بسیار خوبتون…وممنون از راهنمایی هاتون…ببخشید یه سوال داشتم؟؟؟من دنباله کفش مخضوص اسفالت هستم…وقتی تو اینترنت میزنم خرید کفش مخصوص street چیزی نمیاد بالا”یا اگر میاد کفش های مخصوص سالن میاد بالا…میخواستم ببینم شما کفش مخصوص اسفالت دارین معرفی کنید؟؟؟وایا من میتونم از کفش سالن روی اسفالت استفاده کنم؟؟؟؟من با رفیقام بعضی موقع ها روی اسفالت بیاد قدیم گل کوچیک میزنیم خخخخ ممنون میشم منو راهنمایی کنید…اینو واقعا میگم اسم سایت شما توذهنم میمونه چون خیلی واضح وساده توضیح دادین….سپاس فراوان….

  پاسخ
  • فوتبال کالا
   فوتبال کالا می گوید:

   سلام ، ممنون از شما
   جناب کفش مخصوص فوتبال خیابانی یمدت برندایی مثل نایک و ادیداس میزدند ولی بیشتر حالت فری استایل بود و رویش مناسب شوتای محکم و درگیری با حریف نبود ، بعد مدتی سیاستشون عوض شد و الان بیشتر کفشای سالنی که زده میشه زیرشون طوری طراحی میشه که مناسب اسفالت و بتنم باشه و بقول خودتون کفش سالنی هست که تو کوچه هم میشه ازش استفاده کرد

   تو کفشای سایت ما قید نشده که مناسب اسفالتم هست ولی کلی خدمتتون عرض کنم که نوع زیرش بقول معروف تابلو هست که برای اسفالتم مناسبه ، زیرش برجستگی های خاصی داره و کامل تخت نیست
   اینجا مدلی رو معرفی میکنم که خودتون دستتون بیاد بعنوان مثال

   https://footballkala.com/product/nike-reactgato-bure

   پاسخ
 30. خاوریان
  خاوریان می گوید:

  سلام خسته نباشید.میخوام هدیه بگیرم برا شوهرم.
  هم داخل چمن بازی میکنه هم اسفالت چه کفشی خوبه بگیرم هم زیرش هم چه مارکی ممنون

  پاسخ
  • فوتبال کالا
   فوتبال کالا می گوید:

   سلا ممنون
   اگر چمن مصنوعی 5 نفره منضورتون هست میتونه کفش های مخصوص این چمن رو بگیره که برای بازی روی اسفالت هم مناسب هست ولی تگر منظورتون چمن طبیعی 11 نفره هست باید دو کفش جدا تهیه کنید
   ولی در هر صورت کفش مخصوص چمن 5 نفره تنها گزینه شماست اگر فقط میخواهید یک کفش بگیرید

   چک کنید
   https://footballkala.com/product-category/ground-type/astro-turf

   پاسخ
  • فوتبال کالا
   فوتبال کالا می گوید:

   سلام
   بستگی به نوع چمن داره اگه مناسب چمنش نباشه ممکنه ممنوع کنند بخاطر اسیب به چمن یا هر دلیل دیگه ای

   پاسخ
 31. دانیال
  دانیال می گوید:

  سلام و خسته نباشید بابت مطالب مفیدتون
  https://m.tr.aliexpress.com/item/1005003679232174.html?browser_id=14bcb0cf94ed4368a8e40bec883fdbef&aff_trace_key=&aff_platform=msite&m_page_id=wwlpgd5mjl0cavhw180c434ca8c19547e97c17f3aa&gclid=&pdp_npi=2%40dis%21TRY%21%21195.0%21%21%21%21%21%402100bddd16525593736965445effbd%21%21sea&algo_pvid=89263b0d-24ae-4981-84d1-adcb11cb5a71
  قربان، کفشی که در لینک ارسالی هستش واسه بازی در زمین چمن مصنوعی هفت نفره مناسب هستش؟
  توی دراز مدت به میخ کفش آسیبی نمیرسه؟

  پاسخ
 32. دانیال
  دانیال می گوید:

  سلام و خسته نباشید خدمت شما و سپاس بابت مطالب مفیدتون
  https://m.tr.aliexpress.com/item/1005003679232174.html?browser_id=14bcb0cf94ed4368a8e40bec883fdbef&aff_trace_key=&aff_platform=msite&m_page_id=wwlpgd5mjl0cavhw180c434ca8c19547e97c17f3aa&gclid=&pdp_npi=2%40dis%21TRY%21%21195.0%21%21%21%21%21%402100bddd16525593736965445effbd%21%21sea&algo_pvid=89263b0d-24ae-4981-84d1-adcb11cb5a71
  قربان، کفشی که در لینک ارسالی هستش واسه بازی در زمین چمن مصنوعی هفت نفره مناسب هستش؟
  توی دراز مدت به میخ کفش آسیبی نمیرسه؟

  پاسخ
 33. بزرگی
  بزرگی می گوید:

  سلام و وقت بخیر
  در ابتدا جا داره از اطلاع رسانی جامعتون تشکر کنم،برای پسر ۱۲ ساله ام کفش ورزشی تهیه کردیم که الان با خوندن مقاله ی شما متوجه شدم FG هست،اما زمینی که تمرین می‌کنه چمن مصنوعی هست که بسیار آسیب دیده اس،چن جلسه که از تمریناتش میگذره درد بسیار شدیدی در ناحیه پشت پاشنه احساس میکنه به طوری که راه رفتن براش سخت شده،
  سوالی که دارم این هست که آیا با تعویض کفش به نوع TF این درد از بین میره یا نیاز به معاینه ی پزشک هست؟

  پاسخ
  • فوتبال کالا
   فوتبال کالا می گوید:

   با سلام
   ممنون از شما
   چمن مصنوعی هم کفش tf مناسبه و هم ag که Ag معمولا برای چمن مصنوعی 11نفره و tf برای چمن مصنوعی 5نفره استفاده میشه که در کل بستگی به بلندی و کوتاهی چمن داره که اگه کوتاه باشه همون tf اوکیه
   بابت اسیب قطعا بعد تعویض کفش اوکی میشه و دیگه بیشتر نمیشه ولی بابت اینکه الان خدایی نکرده اسیب به کمر یا زانو رسیده باشه بهتره یه سر به ارتوپد ورزشی بزنید.
   علاوه بر اسیب به بدن به خود کفش هم اسیب میرسه اگه fg باشه

   پاسخ
 34. آرش
  آرش می گوید:

  سلام خسته نباشید
  خیلی ممنون میشم جواب منو بدید من واقعا گیج و نا امید شدم..
  من برای سالن میخام کفش انتخاب کنم.. من سال‌هاس بازی می‌کنم.. توی چمن طبیعی با استوک چالاک و سریع هستم.. اما توی سالن هر کفشی میگیرم بشدت کند ^ضعیف و خسته میشم.. انگار ی پیرمرد با وزنه زیاد هستم ک پاشو بزور بالا میاره.. در حدی ک مجبور شدم چن ساله توی سالن بدون کفش بازی می‌کنم.. ک باعث میشه خیلی چالاک و سبک باشم بدون کفش و بشدت لذت بخشه.. اما زیاد مصدوم میشم و گاهی مسخره ام میکنن چون پا برهنه هستم… میخاستم ببینم مشکل چیه و با توجه ب کفش‌های روز شما چ پیشنهادی دارین برای سالن با توجه ب مشکل من.. ینی استوک ریز یا سالنی صاف کدوم یکی.. و کلا چ مدلی بگیرم ک دیگ لازم نباشه پا برهنه بازی کنم.. میخام حداکثر چالاکی و سرعت و کنترل روی توپ رو داشته باشم.. خاهش میکنم راهنمایی کنید ممنون

  پاسخ
  • فوتبال کالا
   فوتبال کالا می گوید:

   با سلام
   بحث چالاکی و کند شدن در سالن حقیقت بنده تخصصی ندارم که نظر بدم و ممکنه کفشتون هم سنگین باشه و انتخابتون خوب نباشه.

   ولی در کفشای فوتسال مدل هایی هستند که مخصوص بازیکنای سرعتی هست

   نایک مرکوریال
   ادیداس ایکس
   پوما الترا

   اینها سه مدل کفشی هستند که از سه برند اصلی دنبا مخصوص کارای سرعتی هست

   https://footballkala.com/product-category/boots/futsal-shoes

   این بخش رو چک کنید و فیلتر دسته بندی مدل ها هم هست

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *