راهنمای جامع خرید کفش فوتسال

خرید کفش فوتسال متناسب با سلیقه و سبک بازی هر نفر را میتوان دغدغه اصلی هر فوتسالیستی دانست، چرا که در هنگام انتخاب چند ده سوال و ابهام در انتخاب نهایی پیش می آیند که ممکن است حتی بدون جواب بمانند.

در این مقاله سعی داریم مهم ترین فاکتور ها را به شما معرفی کنیم که در انتخاب نهایی به شما کمک بسزایی کند.

اولین کار قبل از مراجعه حضوری یا اینترنتی به فروشگاه های ورزشی، یک چک لیست از نیازها و فاکتورهایی که باید هنگام خرید به آنها جواب بدهید تهیه کنید و این به منسجم شدن تصمیم نهایی شما قطعا کمک می کند و از بلاتکلیفی در خواهید آمد.

خب بدون به دارازا کشیدن بحث میریم سراغ اصل مطلب

  1. آیا فقط برای سالن میخوام کفشم رو استفاده کنم؟
futsal indoor shoe

خیلی از بازیکنا هستند که در کنار بازی در سالن، هر از چندگاهی به سراغ چمن های 5نفره که الان در کشورمون رایج هست، نیز میروند خب این مستلزم این هست که ما کفشی داشته باشیم که پاسخگوی هر دو سطح زمین باشه.

یکی سطحش کاملا تخت و صیقلی و یکی دیگه نرمتر و البته برجسته تر هست.

خب سوال اصلی این هست که اصلا چنین کفشی وجود داره که متناسب هردو سطح باشه؟ در جواب هم نامید میشین و هم امیدوار.

چون جواب اصلی اینه که چنین کفشی وجود نداره، ولی خب هنوز روزنه امیدی هست و اون استفاده از کفشای مخصوص چمن مصنوعی 5نفره برای سالن هست که البته توصیه ایمن و فنی نیست و فقط به کسانی که از لحاظ مالی چاره ای بجز خرید یک کفش ندارند توصیه میشه.

دلیل عدم توصیه اون اینه که زیره این نوع کفشا برجستگی های درشتی دارند و قاعدتا سنگینتر هستند و چسبندگی لازم مثل خود کفشای فوتسال با زیره تخت رو ندارند ولی خب باز هم کار رو راه میندازند.

حتما این نکته رو یادتون باشه که کفش فوتسال سالنی رو برای استفاده دوکاربره انتخاب نکنید! و حتما کفش فوتسال چمن مصنوعی(استوک ریز) باشه که تو تصویر زیر می بینید.

futsal indoor shoe
نمونه زیره کفش فوتسال استوک ریز

2. بیشتر کجای زمین بازی می کنم؟

futsal indoor shoe

در بازی فوتسال معمولا هیچ بازیکنی جای ثابتی بازی نمی کنه و بازیکن باید برای ایفای هرنقشی تو زمین حتی گلری باید آماده باشه، ولی بعد از گذشت مدتی از بازی شما، همه تو رو بعنوان یک مدافع و پرس کننده خوب یا یه گلر یا یه گلزن خوب یا بازیکن سرعتی می شناسند.

همینکه شما بیشتر به منطقه بازی خودتون شناخت بهتری داشته باشید باعث میشه کفشی که انتخاب می کنید متناسب با پست بازیتون باشه.

برندهای مختلف مدل های مختلفی از کفش رو دارند که این برندها هم برای کفش هاشون وظایف و ویژگی های خاصی تعریف کردند، مثلا اگه شما یه بازیکن سرعتی هستید معمولا یه کفش سبک و تهاجمی نیاز دارید مثل نایک مرکوریال یا آدیداس ایکس و قطعا پوشیدن یک کفش کلاسیک چرمی مناسب سبک بازی شما نیست، ولی اگه یه بازیکن تدافعی هستید که محکم بازی می کنید یه کفش سرعتی مناسبتون نیست و باید اولویتتون دوام و راحتی باشه مثلا نایک تمپو یا کلا کفشای کلاسیک.

3. شکل و فرم کلی پام چطوره؟

futsal indoor shoe

اینکه شما کفشی متناسب با فرم پاتون پیدا کنید و از این مهمتر بدونید که هر کفشی فرمش چطوره مسئله ای پیچیده ایه ولی بازم پرداختن بهش بهتر از نپرداحتن بهش هست.

در کل مدلای برند های معروف تقریبا شناخته شده هستند که چه فرمی دارند، در کل کفشای سرعتی برندها فرمی باریک و جمع و جور دارند و قطعا مناسب پاهای پهن یا پنجه های پهن نیست چون از نوک و سینه پا فشار زیادی میاره و باعث التهاب و عدم تمرکز و همچنین آسیب به خود کفش میشه.

مثلا نایک مرکوریال، آدیداس ایکس ، پوما اولترا و از این دست کفشها سینه ای تقریبا باریک دارند یا نایک تمپو،آدیداس کوپا،آدیداس پردیتور(تقریبا)، کفشای میزانو،لوتو و جوما سینه ای متوسط رو به پهن دارند.

4. چه جنس کفشی بیشتر با پام سازگاره؟

futsal indoor shoe

جنس کفش بیشتر یه چیز سلیقه ای هست ولی بعضی مواقع باز بخاطر فرم پا تبدیل به یک اجبار میشه، چون کفشای با رویه مصنوعی با فرم باریک مناسب پای پهن نیست.

ولی بعضیا اگه راحتی و انعطاف خیلی زیاد براشون مهمه کفشای چرمی یه گزینه ایده آل براشون هست، بعضیا هم برعکس دنبال کفشی هستند که رویه نازک و جورابی داشته باشه و از سنگینی چرم فراری هستند. البته این رو هم بگیم که کفشای چرمی مدرن هم تو بازار زیاد هستند و تقریبا چرم داره فاصلش رو خیلی کم می کنه از لحاظ وزن به کفشای با رویه مصنوعی و تا چندین سال دیگه شاید این قضیه دیگه اهمیت نداشته باشه.

به همین خاطر موقع خرید کفش فوتسال قبلش به این موضوع فکر کنید.

5. آیا به برند یا مدل خاصی تعصب داشته باشم؟

futsal indoor shoe

اینکه با یک مدل یا برند خاص خو گرفته باشید و مدتی طولانی تمام زیر و بمش رو بدونید خیلی خوبه ولی اونور سکه این هست که خودتون رو از تجربه یک کفش جدید که ممکنه خیلی از کفش فعلیتون بهتر باشه محروم می کنید. میدونم شاید براتون مثل یک ریسک بالا باشه ولی هر تجربه جدیدی یه ریسک محسوب میشه. پیشنهاد ما اینه که اگه خواستید مدل یا برند جدیدی رو تجربه کنید در وهله اول سعی کنید هم سبک کفش فعلیتون رو تجربه کنید، مثلا اگه قبلا مرکوریال می پوشیدین، اینبار از برندی دیگه برید سراغ مثلا آدیداس ایکس که همتای مرکوریال محسوب میشه و هردو سرعتی و سبک هستند. حالا اگه خواستید کلا سبک کفش عوض کنید مثلا از یه کفش مصنوعی سبک برید سراغ یک کفش کلاسیک تر، باز سعی کنید کفشی مدرنتر انتخاب کنید که خیلی از تجربه قبلیتون فاصله نگیرین که از حس تجربه جدید زده بشین.

6. حتما باید مدلای تاپ رو درنظر داشته باشم؟

futsal indoor shoe

البته کسی از داشتن بهترین نسخه مدل یک برند بدش نمیاد، ولی همیشه نمیشه بهترین رو داشت و باید متناسب با جیب خرج کرد. برندها هم همین نکته رو بخوبی درک کردن و به همین دلیل نسخه های مختلفی از یک مدل رو روانه بازار می کنند که براشون یک معامله برد-برد محسوب میشه، هم فروششون بالا میره و هم سهم بیشتری از بازار رو میگیرن و از طرفی هم بنفع شمای بازیکن هست که به تناسب بودجه یک کفش اوریجینال تهیه کردین.

پس اول اینکه ایده آل گرا نباشید و فکر نکنید نسخه های زیردست تاپ کیفیت خوبی ندارند و از طرفی هم سعی نکنید بخاطر یکم ذخیره پول بیشتر سراغ نسخه های خیلی معمولی برید.

7. سبک بازیم رو بهتر بشناسم تا در انتخاب سبک کفش کمکم کنه

futsal indoor shoe

این مورد تقریبا شبیه به مورد 2 هست ولی یکم فراتر از منطقه بازی صحبت میکنه و بیشتر به استایل شما ربط داره، اینکه یه شوتزن خوب هستید یا دریبلینگتون عالیه یا سرعتی خیره کننده ای دارید یا اگه توپ رد شد بازیکن ازتون رد نمیشه 😊

سبک بازی شما تاثیر مهمی تو انتخاب کفش داره و نمیشه بسادگی ازش گذر کرد، چرا که سبک بازی شماست که تعیین می کنه چه کفشی بیشتر به بازیتون میاد.

مثلا اگه سرعتی هستید کفشای کلاسیک که عمدتا سنگین هستند مناسب شما نیست یا اگه محکم بازی می کنید یه کفش بادوام و نرم مناسب شما هست.

8. سایز رو چکار کنیم؟

futsal indoor shoe

سایز برای خرید حضوری که خیلی مسئله ای نداره ولی در خرید کفش فوتسال بصورت اینترنتی قطعا یکم استرس بهت وارد میشه که نکنه سایزم نباشه چیزی که میفرستن.

برای سایز یک راه حل استاندارد وجود داره که کل دنیا دارن ازش استفاده می کنند و اون جدول سایزبندی هربرند هست.

راه حلش هم اینه که شما طبق تصویر زیر طول پای خودتون رو از نوک انگشت تا پشت پاشنه پا دقیق اندازه می گیرید و اون رو میزارین تو جدول رسمی هر برندی که میخواهین ازش مدلی خریداری کنید. راهنمای سایزبندی

futsal indoor shoe

مثلا طبق راهنمای تصویر، طول پای شما شده 26.5 سانت که طبق جدول زیر که مربوط به برند نایک هست، سایز مناسب شما بعنوان آقا MEN سایز 42 و بعنوان خانم WOMEN سایز 41 مناسب شما هست و این یک رویه کاملا استاندارد بین المللی هست.

futsal indoor shoe
ملاک طول پا، ستون CM وملاک سایز، ستون EUR باشد

به این نکته مهم توجه داشته باشید که این معیار اندازه گیری فقط اندازه طولی رو به شما میگه و ربطی به پهنای پای شما نداره و اون برمیگرده به قالب کفش که بعضی مدل های قالبی باریک،متوسط یا پهن دارند.

برای اطلاع از قالب متاسفانه استاندارد خاصی وجود نداره و یه چیز تجربیه که بمرور زمان خودتون کسب می کنید یا از تجربه بقیه بازیکن ها استفاده می کنید.

میدونم هنوز سوال زیادی هنگام خرید کفش فوتسال، علاوه بر موارد بالا در ذهن شما هست که در حوصله این مقاله شاید نباشه و باعث خستگیتون بشه.

پس از شما می خوایم که هر سوال و ابهامی در این زمینه دارید حتما در بخش نظرات همین مقاله مطرح کنید تا بهش پاسخ بدیم.

ممنون که تا آخر این مقاله صبوری کردید و با ما همراه شدید 🙂

مشاهده و خرید کفش فوتسال از برند های مختلف

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *