adidas copa 19

گپ و گفتی با DAVE SURACE طراح ارشد نسخه جدید کفش فوتبال آدیداس COPA 19

همانطور که مطلعید و اخبار ما را دنبال کرده اید ، آدیداس بتازگی سری جدید کفش فوتبال کوپا با عنوان copa 19 را روانه بازار نمود که در نگاه اول ظاهر کمی عجیب آن باعث سوژه کاربران در فضای مجازی شد.
در این مطلب گپ و گفتی با مرد ارشد پشت صحنه طراحی کفش فوتبال copa 19+ یعنی دیو سوریس از ایده اولیه تا طراحی نهایی خواهیم داشت و سوالاتی در خصوص قابلیت هایی نهفته و دلیل این سبک طراحی خاص از او خواهیم پرسید.

دیو از کجا شروع کردی و چه چیزی باعث شد تا دست به تغییری اساسی در ظاهر یک کفش کلاسیک بزنی؟
اول ما با این شروع کردیم که چه بازیکنانی از این مدل کفش استفاده خواهند کرد. ما میدانستیم که سری کوپا معمولا در بین بازیکنان بالای 30 سال علاقمندان زیادی دارد ، ولی ما میخواستیم این سن را به 19 تا 20 برسانیم.

adidas copa 19
اول ما نگاه کردیم که چه بازیکنانی به دنبال اصالت هستند و از نظر ما اصالت لزوما بمعنای کلاسیک و نوستالژیک بودن نیست و فقط میخواستیم که این را در ذهن تداعی کنیم که این کفش ویترین اصالت ادیداس هست.
سمت و سوی کلی ما رفتن به سمت یک ساختار و ظاهر مدرن و شیک بود با حفظ اصالت و ویژگی های سری کوپا.
خب کار ما بسیار سخت بود که هم یک طراحی مفهومی داشته باشیم و هم ساختاری کاملا مدرن.

چالش های اصلی پیش روی تیم طراحی چه بود؟
در آدیداس تفکر و هدف اولین بودن یک ارزش است این همیشه یک مشکل شیرین هست که شما چیزی رو جا بندازید که اولین بار میخواهد پیاده شود.
اینکه یک کفش چرمی کلاسیک را با ظاهر و ساختاری مدرن معرفی کنیم اولین چالش و بزرگترین هدف ما بود.
کفش کلاسیک کوپا 82 که یک کفش اصیل و دست ساز در خود آلمان هست ، نمادی از کیفیت و تعهد یک کالای آلمانی برای ما بود.
زمانی که ما با کوپا 17 مجدد این سری کلاسیک را معرفی کردیم در مسیری درست قدم برداشتیم .ما گفتیم کوپا موندیال یک کفش عالیست اما در عصر مدرن هیچ بازیکنی کفش سنگین چرمی حدود 300 گرمی را نمی پوشد ، این برای ما یک آغاز بود برای پیدا کردن موادی باکیفیت و بسیار سبک و کمی سخت تر برای ایستایی بهتر و در عین حال حفظ اصالت را نیز فراموش نکنیم.
سپس ما با کوپا 18 یک گام بلند دیگر برای معرفی یک کفش مترقی برداشتیم ، اما این کافی نبود و این باعث شد تا ما مجبور شویم که کوپا 19 را با چرمی از نسل بعدی معرفی کنیم و کلیشه ها را کنار بگذاریم.

adidas copa 19
بنظر شما مهمترین خواست بازیکنان در طراحی جدید چه بود؟
اولین قدم ما در این زمینه رفتن به سراغ بازیکنان نوجوان بود ، که از تیم زیر 18 سال بایرن مونیخ شروع کردیم و در مورد ذهنیتشان در مورد سری copa پرسیدیم ، اونها هم میگفتن آره کفش عالیه و کفش دلخواه مربیا ، پدربزرگ و عموم هست و اینجا بود که عمق قضیه را درک کردیم که خیلی کار داریم برای تغییر این تیپ ذهنیت.

adidas copa 19

در مورد نوع چرم و ساختار جدید آن چه تصمیمی داشتید؟
در حال حاضر از هر بازیکنی بپرسید بین یک کفش با چرم طبیعی یا کفش با بدنه کشباف مصنوعی کدام را انتخاب می کنید عمدتا کفش مصنوعی را انتخاب می کنند و این یک چالش دیگر ما بود که چرمی داشته باشیم که در کنار ویژگی های اصلی اش یعنی راحتی و لمس ، مانند یک کفش مصنوعی هم فیت شود و سبک نیز باشد.

ایده “هنر آینده” به چه شکل قرار بود در کفش پیاده شود و چه عناصر مدرنی قرار بود به کفش فوتبال کوپا 19 اضافه شود؟
ما با توسعه دهندگان و مهندسین متریال مان صحبت کردیم و مهمترین عنصر مدرنی که می دانستیم نکته کلیدی قضیه هست ، طراحی بدون بند کفش بود.
با این تصمیممان به دریایی عمیق از پایه ای ترین سوالات که قبلا در مورد چرم پرسیده نشده بود شیرجه زدیم ، چطور میخواهد فیت شود؟چه حسی را منتقل می کند؟چطوری با پای بازیکن همراهی کند؟

adidas copa 19
به همین خاطر ما توسط مهندسین مواد آدیداس به یک ترکیبی کاملا منحصر این برند برای استفاده در چرم رسیدیم که تقریبا به تمام سوالات بالا پاسخ میداد ، در گذشته استفاده ترکیبی از چرم و مواد مصنوعی به این شکل بود که کاملا خطشان از هم جدا بود معمول این بود که جلوی کفش چرم طبیعی و عقب کفش که با خط دوختی مشخص بود مواد مصنوعی بکار میرفت. ولی ترکیب این دو در یک ماده کاملا کار جدیدی بود که توسط ما انجام میشد و این مرز را از بین بریدم.

حالا شما این کفش را در دستان خود دارید ، آیا کفش فوتبال copa 19 همان چیزیست که انتظار داشتید؟
ما احساس می کنیم چیزی که خلق کردیم بعنوان یک کشف جدید بنام آدیداس ثبت کردیم. من فکر میکنم که چرم یک ماده هم مربوط به گذشته و هم آیند هست و نمیتوان ان را کنار گذاشت.
سری کوپا فقط بعنوان یک کار شاخص از طرف ما نیست بلکه بخشی از فرهنگ فوتبال دنیاست.

adidas copa 19
ما با حفظ اصالت پیشین و نگاه به آینده و جدیدترین فناوری ها ، کوپا19 را خلق کردیم.
ما بجرات میتوانیم بگوییم که کوپا 19 پیشرفته ترین کفش چرمی حال حاضر دنیاست که توسط خالق اولین کفش های چرمی(آدیداس) طراحی شده.

خب به پایان گفتگو با DAVE SURACE رسیدیم و امیدوارمیم در دل این گپ و گفت چالش ها و آینده دنیای کفش های چرمی را بهتر شناخته باشید.

مشاهده و خرید کفش فوتبال سری COPA

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *