مقایسه کفش فوتبال آدیداس پردیتور +20 و نایک فانتوم GT ELITE

فوتبالیست ها همیشه در انتخاب بین دو مدل کفش فوتبال تا لحظه نهایی خرید مردد هستند، بخصوص اگر آن دو مدل کفش فوتبال از لحاظ قابلیت و ویژگی ها شبیه هم باشند.

در این نقد و بررسی ما به بررسی و مقایسه دو مدل معروف کفش از دو برند آدیداس و نایک خواهیم پرداخت تا در انتخاب حداقل بین این دو مدل به شما کمک بسزایی کرده و انتخاب نهایی را برای شما راحت تر کنیم.

آدیداس پردیتور یکی از تاپ ترین و محبوب ترین مدل کفش های این برند و حتی بین تمامی برندها محسوب میشود و بدلیل چندکاره بودنش خیلی محبوب هست در آنطرف ماجرا نایک فانتوم GT را داریم که اگر چه یک عضو جدید از خانواده نایک محسوب میشود ولی خیلی زود  جایگاه خودش را در بین بهترین های بازار پیدا کرد.

اشتراکات

هر دو مدل کفش فوتبال یک کفش چند پسته محسوب میشوند، یعنی مختص فقط فروارد یا فقط هافبک نیست و براحتی از پس توقعات یک هافبک رو به جلو و حتی یک فروارد بر می آیند و همچنین بازیکنان چند پسته.

هر دو در کنترل و فیت شدن حرفای زیادی برای گفتن دارند.

مقایسه و تفاوت ها

فیت شدن

1 یقه

در سری جدید پردیتور شاهد یقه ای یکم عجیب ولی کاملا کاربردی هستیم، بخصوص در پشت پاشنه که نسبت به نسخه های قبلی ارتفاع بیشتری گرفته و شبیه به ستون پشت پا رو پوشش میده ولی این ممکنه کمی در خمش پاشنه محدود کننده باشه.

adidas predator

در فانتوم GT یقه کفش معمول تر و معقول تر هست و کشبافی نرم و منعطفی داره، ارتفاع اون هم معمولی تره ولی مزیت یقه بلند تکیه گاه مناسب اون برای پشت پا هست که البته از محدود کنندگیش هم نباید بسادگی بگذریم.

nike phantom

امتیاز

آدیداس پردیتور : 4 از 5

نایک فانتوم : 4.5 از 5

2 زبانه و رویه کفش

هر دو کفش رویه کاملا کشباف و دارای قدرت فیت شوندگی عالی دارند و تنها تفاوت اصلی دو مدل کفش همانطور که در تصویر می بینید بدون بند بودن پردیتور هست که میتواند عاملی تاثیرگذار در انتخاب بازیکن باشد.

قبل از هر چیز یک ابهام اصلی تمام بازیکنان که با تماس نیز دارند را عرض کنیم و آن شل شدن رویه کفش های بدون بند بمرور زمان هست و جواب در کل خیر است و هیچوقت چنین اتفاقی نخواهد افتاد و جای هیچ نگرانی و استرسی از این بابت نیست. فقط این یقه ها خود را با سینه پای بازیکن تطبیق میدهند و تنگی روز اول را نخواهند داشت و در دفعات بعدی بازیکن بهتر و راحت تر کفش را خواهد پوشید.

nike phantom
adidas predator

رویه کفش در فانتوم GT نیز آنقدر کشبافی قدرتمندی دارد که میتوان بند را از آن جدا کرد و بدون بند هم از آن استفاده کرد و تقریبا میتوان گفت بند یک وسیله ای برای قرص شدن دل بعضی بازیکنها بابت همین موضوعی هست که مطرح کردیم.

امتیاز

پردیتور: 4.5 از 5

فانتوم : 4 از 5

لمس و کنترل

در هر دو کفش ما شاهد برجستگی هایی برای کنترل و درگیری بهتر توپ با رو و بغل کفش هستیم.

در پردیتور برجستگی هایی شبیه به فلس های خزندگان ماقبل تاریخ در همه جای کفش پخش شده و تقریبا درشت طراحی شده اند، در فانتوم این برجستگی ها شبیه به خط فاصله _ هستند و بصورت عمودی یا افقی و با تراکم بالا همه جای کفش دیده میشوند.

adidas preadtor
nike phantom

برای کنترل توپ و نشست توپ روی پا تراکم بالای برجستگی های فانتوم عملکرد بهتری خواهد داشت ولی برای ضربه زدن به توپ و افزایش دقت درشتی برجستگی های پردیتور بهتر عمل خواهد کرد.

در کل در هر دو مدل کفش برجستگی ها عملکرد تقریبا یکسانی دارند ولی اگر مجبور باشید یکی را برای کنترل و ضربه بهتر انتخاب کنید پردیتور کمی بهتر است.

امتیاز

پردیتور: 4.5 از 5

فانتوم : 4 از 5

سبکی و چالاکی

اگر بخواهیم وزنی به دو کفش نگاه کنیم فانتوم با اختلاف کمی سبکتر از پردیتور هست.

پردیتور : 255 گرم

فانتوم : 236 گرم

که قاعدتا 19 گرم اختلافی نیست که بخواهد در انتخاب شما در بر اساس سبکی کفش تاثیر گذار باشد ولی در هرصورت برگ برنده در این زمینه در دست فانتوم GT هست.

nike phantom
adidas predator

وزن سنگینتر پردیتور نسبت به فانتوم بخاطر ضخامت بیشتر پارچه کشباف بدنه و همچنین ساق بلندتر پردیتور و زیره کفش هست.

اگر بخواهیم بر اساس چالاکی و رهایی هنگام استارت هم نظر بدهیم شکل هجومی تر فانتوم GT گزینه مناسب تری برای استارت های انفجاری میباشد.

امتیاز

پردیتور : 4 از 5

فانتوم : 4.5 از 5

زیره کفش

همانقدر که رویه یک کفش فوتبال مهم است زیره آن نیز همانقدر دارای اهمیت برای استارت و کندن کفش از سطح زمین هست.

از نظر چسبندگی به سطح زمین، روی بافت زیره پردیتور بهتر کار شده و با برجستگی های متراکم و نسبتا تیز بهتر با سطح زمین درگیر خواهد شد و این یعنی موقعی که می خواهید پا را از زمین بکنید کمترین لغزش را خواهید داشت.

adidas preadtor

در فانتوم نایک به برجستگی های شیار دار و کانالی شکل بسنده کرده که در کل عملکرد خوبی برای استارت و کندن کفش از زمین دارد ولی در مقایسه با پردیتور عملکرد ضعیف تری دارد.

nike phantom

از لحاظ وزنی زیره فانتوم از پردیتور سبکتر و انعطاف نسبتا بهتری برخوردار هست و برای بازیکنان سرعتی گزینه بهتری هست

 شکل و فرم پردیتور بصورت جزیره ای طراحی شده یعنی قسمت عقب و جلوی کفش از هم جدا هستند و میانه کفش هیچ وصله ای نیست تا خمش و انعطاف در میانه زیره کفش به بهترین شکل ممکن صورت بگیرد.

در فانتوم نوار باریکی قسمت عقب و میانه را به هم وصل میکند و نایک از طراحی جزیره ای صرف نظر کرده.

امتیاز

پردیتور : 4.5 از 5

فانتوم : 4.5 از 5

راحتی

در زمینه راحتی هر دو کفش در یک سطح هستند ولی با این وجود اختلافاتی نیز بین این دو مدل هست.

از لحاظ قالب پردیتور قالب پهن تری دارد و میتواند گزینه خوبی علاوه بر پاهای معمولی برای بازیکنان با پاهای پهن نیز باشد.

adidas predator

فانتوم GT قالب باریک تری دارد و پاهای پهن را بواسطه پوزه باریکش اذیت خواهد کرد

nike phantom

حس اولیه پوشیدن در دو مدل کفش بخاطر اینکه هر دو رویه تمام مصنوعی دارند چند جلسه ای طول خواهد کشید تا کفش خودش را با قالب پای بازیکن تطبیق دهد و این چیزی طبیعی بین کفش های با رویه مصنوعی هست. با این وجود حس پوشیدن پردیتور در بار اول تجربه بهتری را به شما خواهد داد بواسطه قالب کمی بزرگترش نسبت به فانتوم و فانتوم بواسطه پوزه باریکش ممکن است کمی جلوی پا را در ابتدا کار جمع کند و حس تنگی و خفگی جلوی پا را حس کنید که بعد از چند جلسه کاملا این امر برطرف خواهد شد.

امتیاز

پردیتور: 4.5 از 5

فانتوم : 4 از 5

به پایان بررسی این مقایسه بین دو کفش فوتبال آدیداس پردیتور +20 و نایک فانتوم GT ELITE رسیدیم و در مقایسه ای مجزا به آن پرداختیم.

شما بعنوان یک بازیکن باید بررسی کنید که کدام یک از فاکتورهای بالا برای شما در درجه اهمیت بالاتری قرار دارد و طبق اولویت به انتخاب یکی از این دو مدل بپردازید.

فکت : هر دو مدل معرفی شده مناسب پستهای مختلف بخصوص هافبک های کناری و میانی و هم چنین بازیکنان پشت فروارد اصلی هستند.

ولی در کل پردیتور برای بازیکنان توپ پخش کن  و فانتوم برای بازیکنان با میل حمله و اضافه شدن به خط آتش تیم گزینه مناسب تری هستند.

مشاهده و خرید سری آدیداس پردیتور

مشاهده و خرید سری فانتوم GT

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *