کفش فوتبال

بررسی فناوری primeknit آدیداس در مقابل فناوری flyknit نایک

در ابتدا شاید بپرسید که اصلا این دو فناوری چی هست و به چه دردی میخوره ؟ اصلا نگران نباشید در کنارتون هستم تا کاملا به بررسی این دو فناوری که از لحاظ کارایی هدف و عملکرد یکسانی رو دنبال می کنند بپردازیم.
اجازه بدین یه مقدمه چینی در این خصوص داشته باشیم تا بهتر موضوع رو درک کنید و بعد بریم سر اصل مطلب ، آیا شما هر دو دستکش بافتنی و دستکش دروازه بانی را با هم تجربه کردین؟ اگر هم نکرده باشین حداقل میتونید حس کنید که کدوم راحت تره و سبک تره ، موقعی که شما یه دستکش بافتنی رو دستتون می کنید می بینید که بدون هیچ گونه فشار و زحمتی خودش فیت دست میشه و خیلی هم سبکه حالا این رو مقایسه کنید با یک دستکش دروازه بانی که کلی دم و دستگاه داره تا شما بتونید کاملا فیت دستتون کنید و تازه وزنش که نمیتونید کاریش بکنید و چند برابر دستکش بافتنی سنگین تره ، شما میتونید این قضیه رو تعمیم بدین به کفشتون که تصور کنید کفشی باشه که مانند دستکش بافتنی هم سبک باشه و هم بخوبی خودش فیت پا بشه ، نایک و آدیداس دقیقا با سالها تحقیقات میدانی و آزمایشگاهی تونستن به چنین الیافی برسن که کفشی با الیاف شبیه به بافتنی تولید کنند و دقیقا مزیت سبکی و فیت شدن رو داشته باشه و اون رو با عنوان primeknit برای آدیداس و flyknit برای نایک ارایه کنند.
فکر کنم تا اینجای مطلب موضوع رو درک کردین و با کارایی اصلی این دو فناوری آشنا شده باشین حالا تعریفی که خود نایک و آدیداس از فناوریشون دارند رو بهتون می گم.
Flyknit
فناوری فلای نیت نایک ، پارچه و الیاف تغییر یافته و مهندسی شده ای هستند که باعث فرم گیری مطابق شکل پا ، سبکی عالی کفش و یکپارچه شدن کل ساختار کفش بدون وصله و پینه میشوند.
Primeknit
فناوری پرایم نیت آدیداس ، یکسری تار و پود دیجیتالی از جنس الیاف کشباف هستند که سراسر کفش را بدون وصله و پینه می پوشاند که علاوه بر سبکی باعث انعطاف و حمایت لازم در هنگام حرکت از پا می شوند.
از دو تعریف بالا میشه متوجه شد که هر دو برند هدف یکسانی رو دنبال می کردند و می کنند.
ایده فناوی فلای نیت از کجا اومد؟
ایده فناوری فلای نیت نایک از بازخور گرفتن از دونده های ماراتن شکل گرفت که دوست داشتن کفشی بپوشن که عملا اون رو حس نکنند و مانند جوراب فیت پا بشه ، نایک در ابتدا به یک مشکل برخورد و اون قابلیت شل بودن ذاتی نخ بود که دونده ها رو به دردسر مینداخت و بعد مدتی فرم خودش رو از دست میداد و همین باعث طولانی تر شدن پروسه تحقیقاتی نایک شد تا به الیافی برسه با مزایای نخ مانند انعطاف و سبکی و قابلیت های یک کفش عمول مانند حفظ شکل و قوام اون و بالاخره نایک طی یک تحقیق گسترده 4 ساله به چنین مهمی دست یافت.
فاز دوم نایک برای اتمام ماموریت خود طراحی هوشمندانه این الیاف بود ، طبیعتا همه نقاط پا عملکردشان مثل هم نیست و بعضی جاها نیاز به تنفس بیشتر و بعضی جاها نیاز به آزادی حرکت بیشتری داره و نایک نیز دقیقا در طراحی کفش های مجهز به این فناوری هر دو فاکتور رو رعایت کرد.

کفش نایک flyknit racer
مدل کفش نایک فلای نیت ریسر racer جزو اولین کفش های مجهز به این فناوری بود که رویه و زبانه اون در کل 35 گرم وزن دراه!! و در کل وزن کفش به 160 گرم رسید و با این کفش در دوی ماراتن 2011 از سه نفر اول جایگاه اول و سوم به دوندگانی اختصاص داشت که این مدل کفش رو میپوشیدند.
ایده فناوری پرایم نیت از کجا اومد؟
همه چیز از نمایشگاهی در سال 2010 با عنوان techtextil شروع شد که کارشناسان آدیداس نیز حضور داشتند و ارایه دستکشی مجهز به الیافی هوشمند که قابلیت تنفس و فیت شدن را یکجا داشت باعث جرقه ایجاد الیافی برای کفش با این ویژگی ها شد.

کفش آدیداس primeknit
آدیداس تحقیقات و جلسات متعدی رو با صاحبان صنایع بافندگی برگزار نمود از تجارب آنها در این زمینه استفاده کند و نمونه اولیه چیزی که آدیداس میخواست رو براش تهیه کردند.
نمونه اولیه به رییس بازاریابی آدیداس نشن داده شد و او نیز با این ایده سر ذوق آمد و ردیف بودجه خواص براش درنظر گرفت.
در آدیداس نیز همانند نایک شروع کار با کفش های رانینگ بود که در مسابقات المپیک از آنها استفاده شد و از امتحان سرافراز بیرون اومد.
پرایم نیت و فلای نیت در کفش های فوتبال
هر دو برند فناوری های خودشون رو به سطح کفش های فوتبال هم آوردند ، جایی که خیلی بکار بازیکنا می اومد و به فیت شدن و سبکی کفش هاشون کمک زیادی می کرد.
آدیداس یک مدل خاص رو به این کفش و با همین عنوان اختصاص داد یعنی Adidas primeknit که هنگام ارایه اون خیلی ها رو به تعجبو البته تحسین واداشت ، لوییز سوارز جزو اولین بازیکنایی بود که از این مدل کفش استفاده می کرد.

کفش فوتبال آدیداس لوییز سوارز
الان دیگه مثل قبل آدیداس به ارایه کفشی با این عنوان اقدام نکرده ولی رد پای اون تو سایر کفش ها رو میشه پیدا کرد به عنوان مثال Adidas ace 16.1 primeknit که رویه اون از جنس این الیاف هست.

کفش فوتبال آدیداس ایکس 15 پرایم نیت

کفش فوتبال آدیداس ایکس 15 پرایم نیت

 

کفش فوتبال آدیداس پرایم نیت

کفش فوتبال آدیداس پرایم نیت

برخلاف آدیداس، نایک مدلی رو به این فناوری اختصاص نداد و اون رو در مدل های مختلف خودش بخصوص سری مرکوریال مدل سوپرفلای یا رویه نایک مجیستا اوبر که کل رویه از جنس این الیاف است ، استفاده کرد.

کفش فوتبال نایک مرکوریال سوپرفلای

کفش فوتبال نایک مجیستا اوبرا

جنبه مثبت دیگر این فناوری کاهش چشمگیر دور ریز مواد مصرفی در کفشه که از کمترین الیاف بیشترین استفاده میشه که به محیط زیست نیز کمک زیادی میشه ، شما تصور کنید چه کارخانجات بزرگی روزانه در حال تولید انواع کفش برای این دو غول دنیای ورزش هستند و این فناوری چقدر
برای آدیداس در زمینه کفش فوتبال ارایه کفشی با همین نام و عنوان پروژه موفقی نبود و زود اون رو متوقف کرد ولی کاربرد این الیاف در سایر کفش ها کاملا برعکس بود بخوبی باعث موفقیت این برند شد ، نایک اشتباه آدیداس رو مرتکب نشد و از همون ابتدا این فناوری رو بصورت مکمل در کفش هاش استفاده کرد هر چند در کفشی مثل نایک مرکوریال سوپرفلای کل ساختار کفش از همین جنسه ولی با روکش مخصوص و ترکیب اون با چند فناوری دیگه تونست کفشی درخور و با کیفیت رو ارایه کنه که شما دارین موفقیتش رو مشاهده می کنید.
این نکته رو خدمتتون بگم که هر دو فناوری در زمینه کفش های رانینگ با تمام قدرت و با بدنه ای کاملا از جنس فلای نیت و پرایم نیت در حال تولید هستند که حتما شما در فروشگاه ها چشمتون به چنین کفشایی که کل ساختارشون از این الیاف هست برخوردین که دو نمونه از اون رو در تصاویر پایین مشاهده می کنید.

نمونه کفش واکینگ آدیداس مجهز به رویه با فناوری peimeknit

نمونه کفش واکینگ آدیداس مجهز به رویه با فناوری peimeknit

 

نموه کفش رانینگ نایک مجهز به فناوری flyknit

نموه کفش رانینگ نایک مجهز به فناوری flyknit

 در این مطلب برای تنوع هم که شده سعی کردم نحوه کلام خودمونی تر باشه و امیدوارم مورد پسندتون بوده باشه.
لطفا در خصوص کیفیت مقاله اگر پیشنهاد و انتقادی دارین در زیر همین مطلب برامون بنویسین تا با رفع اشتباهاتمون مطالبی در خور شان شما ارایه بدیم.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *