دستکش دروازه بانی

هرآنچه که شما نیاز دارید در مورد مواد تشکیل دهنده دستکش دروازه بانی بدانید

در این چند سال اخیر به اندازه ده ها سال ، فناوری های بکار رفته در دستکش دروازه بانی پیشرفت کرده و باعث شده تا به دروازه بان ها اعتماد بنفس و اطمینان بیشتری را هنگام مهار توپ فراهم بدهد.
برخلاف فناوری های بکار رفته در دستکش های دروازه بانی مواد بکار رفته در آنها تغییر چندانی نکرده و فقط میزان استفاده از آن که تاثیر زیادی در کیفیت دستکش دارد کم و زیاد میشود ، از جمله این مواد مرغوب میتوان به latex اشاره نمود که تا به امروز رقیبی برای آن در کیفیت و کارایی پیدا نشده است ، در این مقاله بیشتر به این ماده میپردازیم تا بهتر با آن آشنا شده و درجه بندی دستکش ها بر اساس میزان استفاده از لاتکس را نیز برایتان خواهیم گفت.
لاتکس چیست؟

لاتکس در واقع یک ماده طبیعی بدست امده از دل طبیعت از بعضی درختان و بوته ها است که با برش آنها بیرون میزند که دارای سطح چسبندگی بالایی هستند ، این شیره دارای کاربرد فراوانی در صنعت مانند تولید لاستیک طبیعی است که به لاستیک خاصیت کشسانی و انعطاف بالایی میدهد ، این نوع ماده گرانبها امروزه در دستکش های دروازه بانی کاربرد فراوانی دارد که در چسبندگی سطح کف دستکش دروازه بانی کمک بسیار زیادی می کند.

درکل
– لاتکس نرم تر یعنی چسبندگی بهتر
– لاتکس سفت تر یعنی مقاومت بهتر
– لاتکس ضخیم تر یعنی محافظت بهتر
– لاتکس نازک تر یعنی کنترل بهتر
دسته بندی از دستکش ها که الان میخوام خدمتتون بگم یک دسته بندی استاندارد جهانی نیست بلکه دسته بندی هست که بر اساس تجربه و اون چیزی که میان دستکش ها رایج هست رو بهتون خواهم گفت ، بر همین اساس من دستکش ها رو در 4 سطح “نونهالان یا مبتدیان” ، “پیشرفته” ، “نخبگان” و “حرفه ای” دسته بندی کردم ، که در ادامه به بررسی هر دسته خواهیم پرداخت.

نونهالان و مبتدیان

دستکش های مخصوص این سطح از دروازه بانی دارای لاتکس با سطحی نرم هستند که به قدرت کنترل دروازه بان ها کمک می کند ، میزان لاتکس بکار رفته در ای ننوع دستکش ها کمی بیش تر از حد معمول است تا به مقاومت و عمر مفید دستکش کمک کند.
قیمت این نوع دستکش ها معمولا ارزان و مناسب است تا هر دورازه بان مبتدی و آماتوری توانایی خرید ان را داشته باشد و بتواند اصول و تکنیک های اولیه مهار توپ را فرا بگیرد.

دستکش دروازه بانی
برای آشنایی بهتر شما چند مدل دستکش را که در این سطح هستند معرفی می کنیم( مدل دستکش های معرفی شده صرفا جهت آشنایی بهتر شما بوده و ممکن است مشمول زمان شده و در بازار دیگر موجود نباشد )
adidas ACE Training
ACE Junior
Reusch Serathor SG
Uhlsport Eliminator Soft Pro
evoPOWER Vigor Grip 4.3

پیشرفته

مدل دستکش های این دسته معمولا با عنوان super soft grip شناخته میشوند که از اسم آن نیز مشخص است که دارای نرمی خیلی خوبی با تاکید بر چسبندگی خوب است.
این نوع دستکش یک سطح بالاتر از دستکش های معرفی شده در سطح مبتدی هستند .

دستکش دروازه بانی
این نوع دستکش مخصوص دروازه بانان جوان و آماتور است که دارای قیمتی مناسب هستند و مقاومتشان نیز در حد قابل قبولی است.
این سطح لاتکس بکار رفته در دستکش ها باعث تشویق دروازه بانان به یک تمرین خیلی خوب با تمرکز بر تکنیک های سطح بالای دروازه بانی می باشد.
نمونه دستکش های این سطح از لاتکس و دروازه بانی
Adidas ACE Republique
ACE Competition
Reusch Serathor Prime S1
Uhlsport Eliminator Supersoft
Puma evoPOWER Vigor Grip 3.3

نخبگان

این سطح از دستکش دروازه بانی دارای بالاترین سطح از نوع super soft grip است که با عنوان های چون mega grip یا giga grip شناخته میشود.
این سطح از لاتکس بکار رفته در این نوع دستکش ها دارای چسبندگی و نرمی عالی هستند ، هرچند از لحاظ مقاومت و دوام پایین تر از سطح soft و super soft است.

دستکش دروازه بانی
عنوان سری این نوع دستکش ها دارای تنوع بالایی هستند و بسته به نوع برند با هم تفاوت دارند که برای نمونه میتوان به این سری ها از برندهای مختلف اشاره نمود.
Absolutgrip (Uhlsport)
(EVO Zone Tech II (adidas
(Ultimate Grip (PUMA
(Soft Contact (Select
نمونه مدل دستکش های دارای این سطح از latex
adidas ACE League
Reusch Serathor Prime M1
PUMA evoPOWER Grip 1.3
Uhlsport Absolut Grip
Select 99

حرفه ای

این سطح از لاتکس بکار رفته در دستکش ها دارای بالاترین و مرغوبترین سطح خود هستند که عمدتا توسط دروازه بانان حرفه ای(فوتبال.کالا) مورد استفاده قرار می گیرد و دارای بالاترین سطح چسبندگی حتی در آب و هوای بارانی میباشد ، هرچند نسبت به سایر سطوح دیگر که در بالا به آن اشاره شد دارای کمترین مقاومت هستند و تاکیدش بر کیفیت و حرفه ای بودن آن است.

دستکش دروازه بانی
این سطح از لاتکس معمولا با عناوینی چون contact یا superme grip شناخته میشود.
سری های مختلف این سطح دستکش در برند های مختلف دارای عناوین خاص خود هستند ، مانند
(G2 Ultra Soft (Reusch
(Super Grip (Uhlsport
(Nova Grip (Select
(Elite Grip (PUMA
(EVO Zone Tech (adidas
از نمونه مدل هایی که دارای این سطح از لاتکس هستند میتوان به موارد زیر اشاره نمود
Reusch Serathor Supreme
adidas ACE Trans Pro
PUMA evoSPEED
evoPOWER Super 3
Uhlsport Supergrip

با مطالعه سطح بندی دستکش های دروازه بانی بر اساس مواد بکار رفته امیدواریم در انتخاب درست دستکش به دروازه بانان کمک کرده باشیم تا با نگاهی حرفه ای تر سلاح خود را انتخاب کنند.

شما چه سطحی از دستکش دروازه بانی را می پسندید؟

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *