کفش فوتبال نایک هایپرونوم فانتوم

معرفی و بررسی کفش فوتبال نایک هایپرونوم فانتوم 3 ، تحولی بنیادین

نایک دیروز طی مراسمی رسمی از نسل سوم کفش فوتبال هایپرونوم رونمایی نمود که در ظاهر و ساختار کاملا متفاوت از نسل دوم و اول خود می باشد.
اگر نگاهی گذرا داشته باشیم به سری هایپرونوم ، نایک با هدف ارایه کفشی برای یک کنترل بی نقص این سری را طراحی و خلق نمود و برای رسیدن به این هدف رویه و ساختار کفش را با ترفند های مختلفی مانند ایجاد برجستگی هایی با طراحی خاص تولید می کرد ، مانند یک نمودار در ابتدا میل به این کفش زیاد بود و هر روزه به این خواسته افزوده میشد تا جایی که به اوج قله رسید پس از آن بدلیل یکنواختی تمایل اولیه به این کفش کم شد تا جایی که نایک پس از طراحی جدید یک سال پیش با موج انتقادات همراه شد و نایک را مجبور به برگشت به عقب کرد و در رویه نسل دوم از رویه های قبلی که شبیه به برجستگی های توپ گلف است استفاده کرد و حالا نایک با ارایه یک ظاهر کاملا متفاوت نسل سوم این کفش را رونمایی نموده است.
خیلی مطلب را طولانی نمی کنم که از حوصله شما خارج شود و مستقیم میروم سر اصل مطلب و تغییرات عمده کفش.

رویه و ساختار کفش

کفش فوتبال نایک هایپرونوم فانتوم
اولین تغییر که هر کسی متوجه آن خواهد شده رویه و ساختار کفش است که نایک از فناوری محبوب flyknit جهت طراحی بدنه کفش استفاده نموده تا کفش بیش از بیش انعطاف و راحتی را برای بازیکن فراهم نماید.
تاکید عمده نایک در طراحی جدید بر افزایش قدرت تمام کنندگی و گلزنی بازیکن بوده ، کفش به دو بخش مجزا از لحاظ وظیفه اشان تقسیم شده اند که با دو رنگ مختلف قابل تشخیص هستند ، این دو ناحیه شامل کنترل و ضربه هستند که بوسیله برجستگی هایی لوزی شکل که قطر آنها به 2 میلی متر میرسد پوشانده شده است ، در زیر این برجستگی ها فناوری flyknit کل بدنه کفش را پوشانده تا بدنه کفش همانند یک جوراب کل کفش را حمایت کند.
قسمت اعظم کفش با رنگ نارنجی در این مدل مورد بررسی پوشانده شده و این بدین معناست که در این قسمت شما یک رویه مجهز و آماده برای زدن یک شوت حرفه ای را در اختیار دارید.

ناحیه هوشمند ضربه و شوتزنی

کفش فوتبال نایک هایپرونوم فانتوم
در قسمت مخصوص ضربه زدن به توپ که در این مدل با رنگ نارنجی مشخص است نایک از یک لایه پد هوشمند با عنوان poron استفاده نموده که دارای قابلیت شگفت انگیزی است.
– اگر توپ با سرعت کم به این ناحیه برخورد کند این پد نیز واکنشی ملایم از خود نشان داده و حالتی نرم به خود میگیرد.
– اگر توپ با سرعت بالایی به پای شما برخورد کند به همان اندازه نیز این پد از خود مقاومت نشان داده و سفت و سخت میشود تا ضربه دقیق تر نواخته شود.

 

ناحیه ارسال و کنترل

کفش فوتبال نایک هایپرونوم فانتوم
تا به امروز در انواع مدل های مختلف کفش از برند های مختلف تمرکز فقط بر روی قسمت مخصوص ضربه زدن بود ، ولی نایک در هایپرونوم 3 ناحیه مخصوص کنترل را از ناحیه شوتزنی مجزا نموده و کاملا تخصصی به آنها پرداخته است.
برخلاف منطقه ضربه زنی در قسمت مخصوص کنترل و ارسال برجستگی ها توخالی هستند و از پد یاد شده خبری نیست و تنها وظیفه اشان کنترل و نشاندن بهتر توپ روی کفش هست.

فناوری flyknit و flywire

کفش فوتبال نایک هایپرونوم فانتوم
نایک در سری سوم هایپرونوم به یک رویه 100% از جنس flyknit روی آورده که مشابه آن را در اخرین مدل مرکوریال سوپرفلای مشاهده می کنیم ، انعطاف ، راحتی و فیت شدن هوشمند با پا سه ویژگی حیاتی و اصلی این فناوری محبوب نایک هستند که در کنار پد مهندسی شده poron دقت را نیز در کنار خود به همراه دارد.
نایک جهت فیت شدن و همراهی هر چه بهتر کفش با پا فناوری flywire مثل سابق منتها با تراکم بیشتر در کفش قرار داده ، به گفته نایک حدود 3 متر از این نوع کابل که تشکیل دهنده این فناوری هستند را در هر کفش استفاده می کند تا هنگام محکم کردن بند کفش این کابل ها بصورت همه جانبه پای شما را در اختیار بگیرند ، فایده این فناوری را هنگام چرخش و پیچش بخوبی حس می کنید که مانع از جا ماندن کفش از پا میشود.

یقه هوشمند

کفش فوتبال نایک هایپرونوم فانتوم
در ظاهر یقه هوشمند کفش تغییر چندانی نکرده ولی کمی که دقت کنید برش مورب این قسمت اولین تغییر این قسمت خواهد بود ، هدف از این نوع طراحی یقه ، پوشش هر چه بهتر شکل طبیعی استخوان مچ پا است تا هم بخوبی این قسمت را پوشش دهد و هم به آن آزادی عمل کامل جهت چرخش و خم شدن را بدهد.
قطر این یقه در سر یقه 10 میلی متر است و هر چه به مچ پا نزدیک میشویم انعطاف و قطر ان بیشتر میشود تا حمایت هرچه بهتر را از این قسمت داشته باشد و باعث قفل و فیت شدن هر چه بهتر کفش و پا شود.

کفی کفش

کفش فوتبال نایک هایپرونوم فانتوم
در کفی جهت ثبات و پایداری بهتر پا در داخل کفش هم از خطوطی تو رفته مخصوص گیر کردن پا در سر جای خود و هم شکلی قوسی از کفی استفاده شده تا در این زمینه نیز مانع از لیز خوردن پا داخل کفش بشود.

زیره

کفش فوتبال نایک هایپرونوم فانتوم
نایک در تغییر و تحول فقط به رویه کفش بسنده نکرده و بسراغ زیره نیز رفته است ، فناوری hyper-reactive اولین شوک وارده به زیره سری جدید هایپرونوم است ، البته این فناوری قبلا نیز در سطحی پایین تر در مدل های قدیمی نایک بکار رفته بود و حالا شاهد سطح پیشرفته آن هستیم که از جنس ترکیبی pebax بسیارمنعطف و nylon بسیار سفت و سخت است ، انعطاف لازم در جلوی کفش و استحکام لازمه در میانه رو به بالای کفش بکار رفته است.
شکل کلی زیره کفش با هدف ایستایی هر چه بهتر بر روی زمین و راحت کنده شدنش از سطح چمن طراحی شده است ، Dylan van atta از طراحان ارشد این زیره است.

میخ های کفش

کفش فوتبال نایک هایپرونوم فانتوم
نایک در سال 2016 و در مدل مرکوریال سوپرفلای از زیره کاملا آناتومیک خود رونمایی نمود که در میخ ها دارای ساختار خاص خود است و در کشش و سرعت از نهایت توانایی بازیکن بهره میبرد ، حالا نایک این فناوری را در مدل هایپرونوم 3 نیز پیاده نموده و برای طراحی و جایگزینی میخ ها با تکیه بر سال ها تحقیق و داده علمی بهترین شکل و مکان را در نظر گرفته است.

کفش فوتبال نایک هایپرونوم فانتوم
شکل میخ ها بصورت ترکیبی از میخ های مخروطی و تیغه ای هستند که در چرخش و سرعت گرفتن به بازیکن کمک می کنند ، میخ های مخروطی بصورت 6 ضلعی طراحی شده اند تا حد واسطی میان چرخش و سرعت گرفتن را دنبال کنند ولی میخ های تیغه ای شکل کاملا در اختیار سرعت بازیکن هستند تا در سرعت های انفجاری به او کمک کنند.
لواندوفسکی ، هری کین ، مارکوس رشفورد ، هیگواین و کاوانی از بازیکنان شاخص استفاده کننده از این سری هستند.

نظر شما در خصوص این تغییر انقلابی و بنیادین چیست؟ تا چه حد فنواری های بکار رفته را مفید قلمداد می کنید؟

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *