نقد و بررسی کفش فوتبال نایک فانتوم GT

بعد از اینکه مدل محبوب کفش فوتبال مجیستا جای خودش رو به سری تازه نفس فانتوم داد، طبق استراتژی جدید نایک این سری جدید به دو شاخه ونومVENOM و ویژنVISION تقسیم شد که هر یک به نوبه خودشون ویژگی های خاص خودشون رو داشتن و نیاز های یک سری بازیکن را برطرف میکردند.

سری ونوم بیشتر برای بازیکنان شوتزن و ویژن برای بازیکنان پاسور و میانه میدان بود و نقطع مشترکشون این بود که هر دو مناسب بازیکنان سرعتی و رو به جلو بود ولی خب نقطه ضعف این بود که اگر یک بازیکنی همه این خصایص رو یکجا میخواست نیازش برطرف نمیشد.

بیشتر به همین خاطر و جلوگیری از تعدد مدلها، نایک در سیاست جدید خودش تصمیم گرفت که این دو مدل رو یکی کنه و سعی کرد که همه ویژگی های ونوم و ویژن رو تو یکه مدل خلاصه کنه و این شد که مدل جدیدی با عنوان فانتومGT رونمایی شد.

NIKE PHANTOM

درسته که در سری جدید فانتوم جی تی مدل یکی شده ولی این نکته مهم رو بگیم که این مدل در دو نوع ساقدار و بی ساق عرضه شده،تقریبا شبیه به مرکوریال سوپرفلای و ویپر.

در این مقاله سعی می کنیم به بررسی این عضو جدید خانواده فانتوم بپردازیم تا بیشتر باهاش آشنا بشید و نکات فنی اون رو بهتر درک کنید.

نگاه اول

NIKE PHANTOM

وقتی به ظاهر فانتوم جی تی نگاه می کنید شباهت هایی رو به سری مرکوریال می بینید چه از لحاظ قالب و شکل و چه جزییات، ولی وقتی ریزبین تر به کفش نگاه کنید تفاوت های زیادی بین این دو مدل هستند.

همانطور که گفتیم در سری قبل فانتوم دو مدل ویژن و ونوم مختص بازیکنان شوتزن و پاسور طراحی شده بود، بخش شوتزنی در کفش جدید بوسیله یکسری برجستگی های خطی شکل که بصورت مورب یا مستقیم جانمایی شده اند پوشانده شده، این برجستگی ها بخوبی باعث اصطکاک بین توپ و کفش میشوند و مانع لغزش توپ روی کفش خواهند شد و کنترل توپ را راحتتر خواهند کرد.

این برجستگی ها در نقاط تخصصی شوتزنی مثل داخل پا شکل تخصصی تری بخودش میگیره و هر چه به عقب کفش میرویم این برجستگی ها کمرنگ تر میشوند

ساق دار و بدون ساق بودن کفش اختلاف اصلی بین دو طرح این سری هستند که از لحاظ فنی فقط در همین قسمت خلاصه شده و تفاوت دیگری وجود ندارد.

بدنه

NIKE PHANTOM

بدنه فانتوم مجهز به پارچه کشباف با فناوری FLYKNIT هست که سراسر کفش را پوشش داده و بخوبی همانند جوراب باعث فیت شدن با قالب پا میشود.

نکته دیگری که در طراحی کفش بچشم میخورد متمایل شدن بند کفش بسمت بیرون هست تا بازیکن یک رویه صاف و یکدستی برای شوتزنی داشته باشد و برجستگی های ناشی از گره کفش توپ را منحرف نکند.

NIKE PHANTOM

فناوری محبوب ACC نیز در کفش فوتبال فانتوم جی تی جهت کنترل هر چه بهتر توپ در شرایط متغیر جوی مثل باران نیز تعبیه شده.

یقه کفش

NIKE PHANTOM

در نسخه ساقدار جی تی ساق کفش تا مچ پا بالا آمده تا بازیکنانی که وسواس بیشتری روی فیت شدن کفش دارند را راضی نگه دارد و در نسخه بدون ساق نیز فقط حاشیه پایینی مچ پا کشباف هست و بخوبی نسبت به تحرک مچ پا واکنش نشان میدهد و مچ آزادی عمل بیشتری دارد.

NIKE PHANTOM

در هر دو نوع فانتوم جی تی شاهد یک رویه کاملا کشباف برای فیت شدن بهتر روی پا هستیم

زیره کفش

NIKE PHANTOM

تا الان هر چه گفتیم از رویه این کفش فوتبال بود و نوبت به زیر کفش هست که همانند زیره کفش اهمیت دارد

HYPERQUICK عنوان فناوری جدید مختص سری GT هست که همانند مدل مرکوریال تقریبا از طراحی جزیره ای بهره میبرد و در میانه کفش جهت انعطاف و کاهش چشمگیر وزن کفش زیره کفش لخت است و فقط ابتدا و انتهای کفش زیره کفش دیده میشود، ایده ای که برای اولین بار توسط نایک در مدل مرکوریال با الهام از پای یوزپلنگ پیاده شد و تحولی در این زمینه بوجود آورد.

میخ های کفش نیز بصورت فلشی شکل طراحی شده تا به سرعت و چابکی بازیکن کمک زیادی بکند.

NIKE PHANTOM

تجمیع ویژگی های یک کفش مناسب سرعت،شوت و حتی پاسوری از نقاط قوت سری جدید فانتوم جی تی هست که باعث میشود یک بازیکن با تهیه آن اکثر نیازهایش برطرف شود

مشاهده و خرید کفش فوتبال فانتوم جی تی

مشاهده و خرید کفش فوتسال فانتوم جی تی

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *