کفش فوتبال نایک

آشنایی با فناوری های بکار رفته در کفش فوتبال و کفش فوتسال ، قسمت اول نایک

در هنگام خرید کفش فوتبال یا خرید کفش فوتسال شما به عنوان یک بازیکن بیشتر به برند و مدل کفش دقت می کنید و به ویزگی های فنی و فناوری هایی که در آن کفش بکار رفته توجه چندانی ندارید ، در صورتی که درک درست از فناوری های انحصاری هر برند و آگاهی از کارایی اصلی آنها به شما کمک میکند تا کفش فوتبال یا کفش فوتسال خود را بهتر انتخاب کنید ، زیرا هر فناوری در جهت ارتقای مهارت های فردی بازیکن بکار گرفته شده است.

در این سری مقاله سعی می کنیم تا شما را با انواع فناوری های بکار رفته در هر برند بیشتر آشنا ساخته و بگوییم که با داشتن این فناوری چه مهارتی در بازی شما ارتقا خواهد یافت ، در پایان مقاله سعی ما بر اینست که شما به عنوان یک فوتبالیست یا فوتسالیست در هنگام خرید کفش مورد نظرتان با یک دید تخصصی تر دست به انتخاب بزنید.

در قسمت اول به بررسی فناوری های نایک می پردازیم

 

فناوری flyknit

فناوری فلای نیت از لحاظ کاربرد و معروف بودن نسبت به سایر فناوری هایش یک سر و گردن بالاتر است ، نایک برای اینکه بتواند کفشی را طراحی کند که بصورت پویا کل پا را پوشش دهد یک تحقیق 5 ساله را شروع کرد با آزمون و خطای انواع الیاف سعی داشت تا به بهترین حالت پوشش پا توسط بدنه کفش تا امروز که ما شاهد نوعی الیاف پارچه مانند و یکپارچه هستیم که در انعطاف و سبکی بی همتا است.

کفش فوتبال نایک

این نوع الیاف مهندسی شده همانند یک جوراب ضخیم و با قابلیت کشسانی بالا باعث میشود که شما اصلا حس پوشیدن یک کفش را نداشته باشید و بنوعی پوست دوم پای شما محسوب میشود.

فناوری flyknit امروزه در کفش های فوتبال و فوتسال نایک مانند مرکوریال سوپرفلای ، هایپرونوم فانتوم 3 و در کفش های فوتسال نیز در مرکوریال ایکس پروکسیمو 2 یا هایپرونوم ایکس پروکسیمو 2 استفاده میشود.

فناوری nike skin

نایک با هدف لمس بی نقص توپ روی پا همانند لمس توپ بوسیله یک پای برهنه فناوری نایک اسکین را در 3 سال پیش و در مدل هایپرونوم فلون رونمایی نمود که رویه کفش همانند الگوی یک توپ گلف دارای فرو رفتگی هایی بود که بخوبی باعث نشست توپ روی پا میشد و در کنترل بهتر توپ  به بازیکن کمک می کرد.

کفش فوتبال نایک

جنس اصلی این ماده از پلی ارتان است که بصورت یک الیاف منفذ دار طراحی شده است ، تا قبل از معرفی سری سوم هایپرونوم این فناوری در سری دوم هایپرونوم فانتوم و فینیش لستفاده میشد.

فناوری ACC

حتما شما به عنوان یک بازیکن تجربه بازی در زیر باران یا در شرجی را دارید ، هر دو این نوع آب و هوا باعث خیس و مرطوب شدن بدنه کفش میشوند، قاعدتا توپ نیز خیس است و مطمئنا برخورد دو شی خیس با(فوتبالکالا)هم مثل شرایط معمول آب و هوایی دارای تماس و اصطکاک لازم نیستند و بر روی هم میلغزند که درنهایت باعث کاهش تسلط شما بر روی توپ خواهد شد.

کفش فوتبال نایک

فناوری ACC یا ALL CONDITION CONTROL با هدف ارایه کنترل خیلی خوب و یکسان توپ توسط بازیکن در شرایط متغیر جوی و عمدتا بارانی ارایه شده است ، این فناوری در عمده کفش های نایک مانند سری تمپو ، هایپرونوم ، مرکوریال و مجیستا استفاده میشود.

فناوری FLYWIRE

شاید روزی تصور اینکه کفش فوتبالی بصورت هوشمند و پویا و با توجه به فشار وارده به ان سفت و شل شود بیشتر شبیه یک جک بود ولی نایک این جک را به حقیقت تبدیل نمود.

کفش فوتبال نایک

فناوری فلای وایر که از اسم آن نیز مشخص است در قالب کابل هایی باریک و منعطف در کناره های کفش بکار میرود ، که بخوبی باعث ایستایی کناره های کفش و همچنین حمایت هر چه بهتر جهت فیت شدن کفش با پا خواهند شد.

بدلیل خاصیت انعطاف و کشسانی بالای این کابل ها ، بازیکن موقع دویدن بخوبی حمایت انها از کفش را جهت همراهی بهتر کفش با پای بازیکن حس خواهد کرد و همچنین موقع سفت کردن بند کفش این کابل ها نیز به همان اندازه از کناره ها به پای بازیکن فشار میاورند تا کمترین فضای ممکن بین بدنه کفش و پای بازیکن وجود داشته باشد.

فناوری DF

فناوری df که مخففdynamic fit collar است در واقع همان یقه کفش است که نایک برای اولین در سری مرکوریال آن را بکار گرفت و در ابتدا یک آپشن اضافه تصور میشد ولی حالا در هنگام خرید کفش های نایک به یکی از سلایق اصلی بازیکنان تبدیل شده است.

کفش فوتبال نایک

پوشش عالی مچ پا ، ثبات هر چه بهتر پا در داخل کفش و فیت شدن کفش از جمله مزایای این یقه هوشمند است که بتازگی دارای تحولات فنی زیادی در سری مجیستا شده است.

تقریبا به چند فناوری اصلی بکار رفته در کفش های فوتبال نایک اشاره نمودیم ، منتظر قسمت های بعدی این مقاله و بررسی فناوری های سایر برند ها نیز باشید.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *