توپ فوتبال

هرآنچه که باید در مورد توپ فوتبال بدانیم

توپ به عنوان اصلی ترین ابزار برای ورزش فوتبال شناخته میشود که بدون آن بازی معنایی پیدا نمی کند 22 نفری که در زمین هستند همه نگاهشان به آن خیره است و مسیر حرکت آن را دنبال می کنند ، با رد شدنش از خط دروازه خیلی ها از جا می پرند و خیلی ها سرجایشان میخکوب میشوند ، خیلی ها آن را به زمین میکوبند خیلی ها آن را می بوسند ، توپ نمادی از بروز خشم و نفرت و غم و شادی در فوتبال است.
تاریخچه استفاده از توپ بر میگردد به قرونی که انسان دوست داشت برای تفریح و سرگرمی بازی خاصی انجام بدهد که در آن زمان بازی با جمجمه مدور بعضی حیوانات و حتی جمجمه انسان رایج بود و بعد ها گرد کردن پارچه و پوست حیوانات بشکل توپ جایگزین آن شد و تا به امروز که این فرم را حفظ نموده و فقط جنس آن تغییرات زیادی را به خود دیده است.
امروزه دنیای توپ فوتبال آنقدر پیشرفت کرده که برای هر نوع مسابقه و هر نوع زمین یک توپ مخصوص به خود وجود دارد تا بازیکنان بهترین کارایی خود را در زمین با آن نشان بدهند ، که در زیر به انواع اصلی آن اشاره می کنم.

انواع توپ فوتبال

توپ مسابقه تضمینی premium match ball

توپ فوتبال
این نوع توپ توسط fifa مورد تایید قرار می گیرد و آزمون های مختلفی را برای گرفتن این تاییدیه پشت سر میگذارد ، تاییدیه فیفا بالاترین سطح استانداردی است که یک توپ فوتبال می تواند آن را بدست اورد.
تست هایی که بر روی توپ جهت گرفتن تاییدیه اعمال میشود شامل تست سلامت شکل و فرم ، نگهداری باد در داخل توپ ، کارایی ، ضد آب بودن و پرواز درست توپ در هوا است.
Official match bll عنوانی است که برای این نوع توپ ها بکار میرود که ما شاهد این توپ ها در لیگ و تورنومنت های معتبری مانند لیگ قهرمانان اروپا ، یوفا ، کوپا آمریکا ، لیگ جزیره ، لالیگا ، بوندس لیگا ، سری آ و سایر لیگ های معتبر مورد تایید فیفا هستیم.
توپ مسابقه match ball

توپ فوتبال
توپ مسابقه تا حدود زیادی به توپ مسابقه تضمینی شباهت دارد ولی توسط سازمان های تعیین استاندارد خصوصی مورد تایید قرار می گیرد ، NFHS و NCAA دو مرکز اصلی هستند که به غیر از فیفا مراجع معتبر در این زمینه شناخته میشوند.
NFHS فدراسیون ملی نظارت بر انجمن های دبیرستانی است که قوانین مسابقات و فعالیت های ورزشی در دبیرستان های آمریکا را وضع می کند.
NCAA انجمن ملی ورزش های دانشگاهی به عنوان یک موسسه غیر انتفاعی که توسط 1281 موسسه ، سازمان و فرد شخصی طبق یک قانون مدون مدیریت میشود.

معیار های تایید توپ توسط NCAA

محیط توپ نباید بیشتر از 28 اینچ و نباید کمتر از 27 اینچ باشد.
– وزن توپ در آغاز بازی نباید بیشتر از 454 گرم و نباید کمتر از 397 گرم باشد و در کل وزن توپ نباید بیشتر از 475 گرم حتی در شرایط مرطوب و در جریان بازی باشد.
– فشار توپ باید بین 8.8 تا 16.2 PSI باشد ( PSI واحد اندازه گیری فشار جریان هوا و مایعات است).
– توپ باید کاملا کروی باشد.
– لایه بیرونی توپ باید از چرم یا الیاف مصنوعی مورد تایید باشد و نباید از الیافی که به پوست و بدن بازیکن اسیب میزند استفاده شود.
– در خصوص رنگ توپ محدودیتی وجود ندارد.

معیار های تایید توپ توسط NFHS

توپ باید کروی باشد
– جنس لایه بیرونی توپ باید از چرم یا الیاف مصنوعی مورد تایید باشد و همچنین ضد آب باشد.
– محیط توپ نباید بیشتر از 28 و کمتر از 27 اینچ باشد.
– وزن توپ در ابتدای بازی نباید بیشتر از 454 و کمتر از 397 گرم باشد.
توپ تمرین یا آموزشی TRAINING BALL

توپ فوتبال
توپ های تمرینی ساخته شده از لایه های بسیار مقاوم هستند و مناسب هر نوع تمرینی می باشند ، فرق آن با توپ مسابقه در وزن و محیط و … هست که از ملاک های اصلی موسسات یاد شده در بالا ممکن است کمی فاصله داشته باشد.
توپ چمن مصنوعی TURF BALL

توپ فوتبال
این نوع توپ بواسطه خشک بودن چمن مصنوعی که خراش و زخم های عمیق تری را ممکن است بر روی بدنه توپ ایجاد کند دارای لایه های ضخیم و مقاوم تری است ولی از لحاظ سایر موارد شبیه توپ های چمن طبیعی هست.
توپ سالنی INDOOR BALL

توپ فوتبال
توپ سالن یا فوتسال نوعی خاص از توپ فوتبال است که دارای اندازه ای کوچکتر معمولا 4 است ولی در وزن معمولا با توپ سایز 5 برابری می کند.
این نوع توپ ها کمی تنبل ساخته میشود که پرش زیادی نداشته و بازیکن تسلط بهتری برای انجام حرکات تکنیکی در فضای محدود داشته باشد.
جنس لایه بیرونی توپ نیز کمی نرم تر و مقاوم تر است که موقع برخورد به دیواره سالن مانع از دست دادن شکل کروی آن شود.
توپ فوتبال ساحلی BEACH BALL

توپ فوتبال
سایز توپ فوتبال ساحلی اندازه توپ داخل سالن است ولی در وزن بواسطه بازی در سطح ماسه ای نرم و ناهموار خیلی کمتر از نمونه سالنی است و دارای سطحی صیقلی و بسیار نرم است تا بازیکن بخاطر بازی با پای برهنه آسیبی به وی وارد نشود.
این نوع توپ ها نیز کاملا ضد آب هستند.
توپ فوتبال خیابانی STREET BALL

توپ فوتبال
این نوع توپ نیز که مخصوص بازی بر روی سطوح خشن و ناهموار مانند آسفالت و سیمانی است از لحاظ اندازه و وزن تقریبا شبیه به توپ فوتسال است ولی دارای لایه بیرونی زبر تر و مقاوم تر است تا هم زیر پای خیابانی باز ها گیر کند و هم تحمل برخورد با سطح ناهموار را داشته باشد.
توپ پزشکی یا طبی MEDICINE BALL

توپ فوتبال
این نوع توپ همانطور که از اسمش مشخص است برای اهداف پزشکی سلامتی و تقویت بافت ماهیچه ای مفصلی ورزشکاران استفاده میشود که معمولا دارای سایزی بزرگتر و وزنی بیشتر از حد معمول هستند.
دروازه بانان معمولا در تمرینات از این نوع توپ برای شبیه سازی قدرت شوت زنی بازیکنان استفاده میکنند و یا بازیکنان برای افزایش شدت ضربات پایشان.
توپ های مینی MINI BALL

توپ فوتبال
سایز این نوع توپ ها 1 هستند و برای افزایش سرعت عمل پای بازیکنان و یا تفریحات بعد از تمرین سخت از آن استفاده میشود.
تا اینجای کار با انواع توپ و استاندارد های مختلف مربوط به آنها اشنا شدید و در ادامه ….

ارزش و کارایی توپ ها

توپ فوتبال
توپ ها به نسبت الیاف و استاندارد های گرفته شده دارای قیمت های مختلفی هستند که توپ مسابقات match ball و premium match ball از همه آنها گرانتر است.
جنس رویه ، جنس بادکنک داخل توپ و از این دست موارد تاثیر زیادی بر افزایش قیمت توپ دارند ، توپ هایی که دارای گارانتی عدم تغییر شکل کروی و ضد آب بودن را دارند دارای بیشترین قیمت در میان توپ های دیگر هستند.
قیمت توپ های مختلف از 20 دلار تا 150 دلار متغیر است.

ساختار توپ های فوتبال

توپ فوتبال
پنل یا تکه های به هم وصل شده توپ از کارایی اصلی اشان پرواز بدون انحراف در هوا است ، این پنل ها میتواند بصورت تمام اتوماتیک یا تماما دستی به هم وصل شده باشند.
این پنل ها در تعداد های مختلفی در کنار هم قرار می گیرند ، توپ های 32 پنل معمول ترین آنها هستند ولی مدل های 18 و 26 پنل نیز طراحی میشوند.
برندهای نایک و آدیداس سرامد تولید کنندگان توپ فوتبال هستند تقریبا هر تورنومنت مهمی را بصورت ماراتن وار در قبضه خود دارند بعد از این برندها ، select و mitre و uhlsport برندهای مهم تولید کننده توپ محسوب میشوند.
این پنل ها بصورت سنتی بوسیله تودوزی به هم وصل میشوند ولی در توپ های پیشرفته و امروزی بوسیله پرس اینکار انجام میشود که باعث کروی شدن توپ و در نهایت گردش بهتر توپ در هوا و همچنین ضد آب شدن نیز میشود.

بادکنک یا تیوپ BLADDER

توپ فوتبال
از دیگر اجزای مهم توپ بادکنی یا تیوپی هست که داخل توپ وظیفه نگه داشتن هوای داخل را برعهده دارد و با باد شدنش به دیواره پنل ها چسپیده و مانع از تغییر شکل آن میشود ، latex و butylرایج ترین و بهترین نوع جنسی است که در این بادکنک ها استفاده میشود که هم منعطف است و هم بخوبی فرم خود را حفظ می کند.
Latex در توپ های حرفه ای و مسابقه استفاده میشود ، این ماده نرم تر و منعطف تر از butyl است.
تیوپ داخلی از جنس latex مانند butyl هوا را در خود برای مدت طولانی نگه نمیدارد و نیازمند باد کردن ان در هر چند وقت یکبار است ، در صورتی که تیوپ از جنس butyl دارای نگهداری عالی هوا در خود است.

مواد بکار رفته در توپ ها

توپ فوتبال
دو ماده اصلی تشکیل دهنده توپ ها (pvc (poly vvinyl carbonate و (pu(polyurethane هستند.
Pvc ماده ای مقاوم تر و دارای طول عمر بیشتری نسبت به ماده pu است، ضد سایش بودن pvc از مزایای این نوع ماده هست که باعث شده از آن در توپ هایی مثل توپ تمرین و یا توپ فوتبال خیابانی و فوتبال سالنی که در معرض سایش و خراش هستند استفاده شود.
Pu معمولا در توپ های مسابقه خیلی حرفه ای استفاده میشود ، توپ های ساخته شده با مواد pu دارای سطحی نرم لطیف تر نسبت به pvc هستند ، ماده pu دارای قدرت واکنش گرایی و انعطاف بهتری موقع برخورد با پا هستند و حس بهتری از کنترل و ضربه را فراهم می کنند و در خصوص ضد آب بودن کارایی بهتری نسبت به pvc دارند.
هر دو این دو ماده دارای قابلیت های متفاوتی هستند که باعث شده در جای خودشان بهترین باشند.

اندازه توپ ها

توپ فوتبال
سایز توپ ها بر اساس رنج سنی بازیکنان استفاده کننده از توپ ایجاد شده اند ، برای بازیکنان 12 سال به بالا سایز 5 برای بازیکنان جوانتر بین 8 تا 12 سال سایز 4 و برای سنین کمتر سایز 3 استفاده میشود و توپ های مینی که کاربرد های خاصی در تمرینات دارد دارای سایز 1 هستند.
توپ رسمی مسابقات حرفه ای بزرگسالان در سایز 5 است.

میزان باد توپ فوتبال

توپ فوتبال
فشار ایده آل در توپ ها بین 9 تا 10.5 پوند فشار هوا است.
فشار و حجم ورودی هوا نیز در استاندارد شدن میزان تورم توپ تاثیر گذار است که در توپ های رسمی و حرفه ای بوسیله دستگاه های حرفه ای پمپ هوا اینکار انجام میشود تا تیوپ داخلی توپ در بهترین شکل خود باشد و حجم استانداردی از هوا را در خود نگه دارد.
همانطور که خدمتتان گفتیم تیوپ از جنس butyl دارای کارایی بیشتری در نگهداری هوای اولیه در درون خود است نسبت به latex .

نگهداری از توپ فوتبال

توپ فوتبال
بهترین ایده برای افزایش طول عمر توپ ، تمیز و خشک نگه داشتن توپ پس از هر بار استفاده است تا توپ همیشه در بهترین حالت خود حداقل از لحاظ ظاهری و پنل ها باشد.
توپ را هیچ وقت در فضای خیلی گرم و خیلی سرد نگه ندارید زیرا تاثیرات مخربی بر فرم و تیوپ داخلی توپ خواهد گذاشت.
نشستن یا ایستادن روی توپ یکی از بدترین حالت ها برای تغییر شکل توپ است.
با توپ خود مهربان باشید تا آنها هم در بازی هوای شما را داشته و دقیقا جایی فرود بیایند که شما میخواهید.
امیدوارم این مقاله در خصوص یک شناخت تقریبا جامع از توپ به شما کمک کرده باشد ، اگر سوالی در ذهنتان بود بلافاصله آن را به متن تبدیل کنید و با ما در میان بگذارید ، منتظر نظرات سازنده شما هستیم.

46 پاسخ ها
  • فوتبال کالا
   فوتبال کالا می گوید:

   سلام سروش عزیز
   در هر برند معتبری که توپ فوتبال تولید می کنه این نوع توپ نیز پیدا میشه و عبارت training quality روی اکثرشون قید شده و اگر بخوام مدل خاصی رو معرفی کنم میشه به توپ های برند mitre مثل mitre impel یا mitre volante ii اشاره کرد و ده ها مدل دیگر ، ظاهر این نوع توپ ها هم خیلی جذاب تر هستند از رنگبندی و عبارات متنوع داخلشون استفاده میشه.

   پاسخ
  • فوتبال کالا
   فوتبال کالا می گوید:

   سلام اریا عزیز
   برای توپ فوتبال هم میتوان همانند کفش فوتبال عمل کرد ، به این طریق که ابتدا گل و لای و سایر کثیفی ها رو میشه با یک برس نرم کاملا از سطح توپ جدا کرده و در مرحله بعد با یک دستمال نیمه مرطوب کثیفی های سطح توپ رو تمیز کنید ، به هیچ وجه سعی نکنید با آب زیاد توپ رو بشورید که باعث نفوذ آب به درزهای توپ بشه و بمرور زمان سطح توپ رو خراب کنه.
   برای از بین بردن لکه هایی که کمی سخت تر پاک میشه میتونید از شیشه پاک کن استفاده کنید و البته مایع رو روی پارچه تمیز بریزید و بصورت ازمایشی روی قسمت کوچکی از توپ امتحان کنید اگر مشکل خاصی روی سطح توپ مشاهده نکردید اون رو روی سایر جاهای لکه دار توپ هم انجام دهید.
   پس از اتمام کارتون توپ رو تو یک محیط بدور از نور مستقیم آفتاب و زیر باد مثل باد پنکه یا باد طبیعی بگذارید تا کاملا خشک بشه.

   اگر هنوز سوالی داشتین در خدمتم.

   پاسخ
   • محمد كشوري
    محمد كشوري می گوید:

    سلام ، من ماشین از روی توپم رد شد و توپم به شکل بیضی در اومد توپ فوتبال سایز ۵ هم هست میتونید بگید که ایا با روشی میتونم درستش کنم یا دیگه بدردم نمیخوره ؟!

    پاسخ
    • محمد زیارتی
     محمد زیارتی می گوید:

     سلام محمد عزیز
     این تغییر شکل توپ در واقع بخاطر تغییر شکل بلیدر یا تیوب داخلی توپ هست که متاسفانه امکان برگردوندنش به حالت اولیه خیلی سخته.
     اگر به روشی بتوانید توپ را برای مدتی طولانی بین دو دیواره فشار قرار دهید شاید فرم توپ تا حدودی به حالت اولیه برگردد ، دیواره فشاری شبیه به گیره های رو میزی که با آن مکانیک ها یا نجار ها وسیله ها را با آن در جای خود ثابت نگه میدارند.
     سرچ کنید “گیره نجاری رومیزی” تصاویر مربوطه را برای شما میاورد.
     خلاصه اینکه خلاف شکل بیضی فعلی توپ به آن فشاری ثابت و برای مدتی طولانی وارد کنید شاید تیوب توپ به حالت اولیه برگردد و در نهایت توپ فرم اولیه را به خود بگیرد.

     پاسخ
  • محمد زیارتی
   محمد زیارتی می گوید:

   سلام فرشاد عزیز
   مولتن برند خوبی هست و بشرط اینکه اورجینال باشه در هر زمینی توپ با کیفیت تولید می کنه.
   این رو هم در نظر داشته باشید که توپ های چمن مصنوعی باید بدنه با مقاومت بیشتری داشته باشند تا در مقابل سطح مصنوعی چمن خراش برندارند که البته توپ هاش کمیابه و بسختی گیر میاد.

   پاسخ
 1. farshad
  farshad می گوید:

  بله متاسفانه من Molten Accentec رو خریدم و خش هایه خیلی زیادی تقریبا میشه گفت داغون شد

  از اقبال گرفتم تو تهران ساخت امین توپ 60 تومن

  شانس نداریم ما

  ّبازم ممنون از جواب سریع <3

  پاسخ
 2. سینا
  سینا می گوید:

  سلام ببخشید چه توپی برای فوتبال نمایشی (فری استایل) مناسبه و مشخصاتش چگونه باشه لطفا بگویید چه سایزی انتخاب کنم
  ۱۱ سالم هست.

  پاسخ
 3. سینا
  سینا می گوید:

  سلام ببخشید چه توپی برای فریستایل (فوتبال نمایشی) مناسبه؟
  توپش باید سنگین و تنبل باشه یا زرنگ و سبک؟
  و لطفاً سایزش رو هم بگید یازده سالم است.

  پاسخ
  • محمد زیارتی
   محمد زیارتی می گوید:

   سلام سینای عزیز
   خود شما هم حتما در ابتدای کار فری استایل هستید و تا حدودی به این تجربه رسیده اید که چه نوع توپی برای فری استایل مناسبه ولی در کل قاعدتا توپ تنبل برای فری استایل مناسب نیست چون خوب در تسلط بازیکن برای کارهای نمایشی نیست و سنگینیش باعث خستگی و گرفتن انرژی از وی میشه.
   اط طرفی هم نباید خیلی سبک و بقول شما زرنگ باشه که باعث بشه توپ از کنترل بازیکن خارج بشه و باید در حد بین تنبل و زرنگ باشه.
   سایز توپ هم 4 مناسبه چون سه خیلی کوچیکه و 5 هم تا حدودی بزرگ.
   پیشنهاد ما توپ های فوتبال استاندارد نسخه تمرینی یا مسابقه ای با سایز 4 هست که در فروشگاه هم موجوده.

   لطفا به بخش توپ مراجعه کنید
   http://footballkala.com/product-category/ball/football

   پاسخ
  • محمد زیارتی
   محمد زیارتی می گوید:

   سلام مهدی عزیز
   تو این زمینه با عرض پوزش تخصصی نداریم ولی به احتمال زیاد بخاطر جابجا شدن سوزنی محل ورود باد هست که باید با تزریق مایعی راه خروج رو بست.
   یعنی ابتدا توپ رو کاملا و بدلخواه باد کنید و بعد بسرعت اون مایع که خشک هم نشه بمرور زمان رو تزریق کنید تا راه خروج رو ببنده و ممکنه این قضیه تکرار بشه که باز هم باید انجامش بدید.
   قدیما از سفیده تخم مرغ استفاده میشد که بوسیله سرنگ تزریق میشد داخل توپ و بعد توپ رو تو دست کامل بچرخونید تا اون مایع هم کل سطح بلیدر داخل توپ رو بپوشونه و هم محل خروج باد رو.
   امیدوارم مفید باشه.

   پاسخ
 4. جواد
  جواد می گوید:

  با سلام وتشکر من میخوام برا مدرسه فوتبال زیر 12 سال توپ فوتبال بخرم که هم از نظر قیمت ارزون باشه وهم کیفیتش خوب باشه بدلیل اینکه هیچ اسپانسری ندارم میخوام از جیب بذارم ویک کارمند هستم

  پاسخ
  • محمد زیارتی
   محمد زیارتی می گوید:

   سلام جواد عزیز
   لطفا به بخش توپ های ما سر بزنید و قیمت ها رو مشاهده کنید که همگی اورجینال هستند و توپ های نسخه تمرینی رو تهیه کنید که قیمت مناسب تری دارند. از لحاظ سایز هم فکر کنم سایز 5 براشون بزرگ باشه برای زیر 12 سال و سایز 4 مناسبه.
   http://footballkala.com/product-category/ball/football

   پاسخ
  • محمد زیارتی
   محمد زیارتی می گوید:

   سلام آریای عزیز
   اگر منظورتون دیدن از نزدیکه که میشه با لمس توپ تشخیص داد. موقعی که توپ رو هم قد خودتون رها میکنید و به زمین که میخوره بسختی از زمین بلند میشه و موقع لمس توپ نرمی و نفوذ بیشتری نسبت به توپای معمول داره و انگشت بیشتر تو بدنه توپ فرو میره ، وزنش هم کمی بیشتر از توپای معمول هست

   پاسخ
 5. Aria
  Aria می گوید:

  سلام
  می خواستم بدونم که چجوری میشه خط و خراش هایی که روی توپم ایجاد شده را از بین ببرم. مارک توپم ((molten))

  پاسخ
 6. مرتضی
  مرتضی می گوید:

  سلام
  برای فوتبال فری استایل چه نوع توپ با چه سایزی پیشنهاد می کنید?
  بزرگسال هستم و تازه شروع کردم

  پاسخ
  • فوتبال کالا
   فوتبال کالا می گوید:

   سلام مرتضی عزیز
   از میان توپ های موجود در دسته توپ توپهای فوتبال خیابانی رو مشاهده کنید و توضیحاتشونم بخونید. سایز 4 معمولا مناسبتره.

   پاسخ
  • فوتبال کالا
   فوتبال کالا می گوید:

   سلام دوست عزیز
   اینکه قاعده و اصل خاصی داشته باشه نداره ولی خب یکیش دیدن تصویر توپ اصل از قبل و مقایسه اون با توپی هست که شما میخواهید خریدش کنید که جزییات باید دقیق و با کیفیت پیاده شده باشه
   جنس بدنه کاملا از لحاظ کیفی مشخصه ، نحوه دوخت و دوز یا پرس توپ هم همینطور

   همه این موارد نیاز به تجربه داره و بیشتر باید به فروشنده اعتماد داشت تا تکیبه بر تجربیات خودتون

   پاسخ
 7. ali
  ali می گوید:

  سلام خوب هستید
  من میخواستم ی توپ تمرینی بخرم ولی نمیدونم سایز 4 بخرم یا 5 چون باشگاهی که هستم تمریناتش با توپ 4 ولی خب مسابقات با سایز 5 هستش و من 16 سالمه

  پاسخ
  • فوتبال کالا
   فوتبال کالا می گوید:

   سلام دوست عزیز ، سال نو مبارک
   منظور از توپ تمرینی در وهله اول کیفیت توپ هست که مناسب تمرین هست و البته در سایز های مختلف تولید میشه. پیشنهاد بنده مون سایز 5 هست که بهتر عادت کنید به توپ روز مسابقه یعنی سایز 5.
   توپ سایز5 معمولا یا برای کارای مهارتی استفاده میشه یا بازیکنانی تو رده سنی که سایز 5 هنوز براشون بزرگه.

   پاسخ
 8. حمید
  حمید می گوید:

  سلام توپ فوتبالی حدودا 15 سال قبل گرفتم و دیروز برای اولین بار بادش کردم امروز که رفتم سراغش دیدم نصف بادش خالی شده فشارش که میدم از لای محل دوخت چرم روش باد میزنه بیرون چه اتفاقی افتاده ایا تیوب داخل تو این مدت پوسیده و ایا تیوب داخل قابل تعویض هست اگر هست کجا ؟
  ممنونم

  پاسخ
  • فوتبال کالا
   فوتبال کالا می گوید:

   سلام ، بله همینطوره تیوب چیز خیلی حساسیه و حتما پوسیده و استحکامش رو از دست داده
   امکان تعویض تیوب پیش خیاطی ها هست ولی مجبورید یکی از تکه های توپ رو بردارید تا تیوب رو بکشید بیرون و مجدد دوخت بشه که این خودش میشه نقطه ضعفش

   پاسخ
 9. محمد
  محمد می گوید:

  سلام آدمین جان خوبی به من بگو که توپ فوتبال من پنچر شده خود به خود باد خالی می کنه الان راهی هست بشه تعمیرش کرد یا بندازم دور یعنی پنچر گیری می کنن

  پاسخ
  • فوتبال کالا
   فوتبال کالا می گوید:

   سلام
   توپ که پنچر میشه یعنی خود تیوب داخل توب یا در بدنه یا در قسمت نازلی که هوا واردش میشه سوراخ شده ، راه حل قطعی براش نیست ولی قبل اینکار رو البته بصورت موقت انجام میدادن که سفیده تخم مرغ رو با سرنگ داخل توپ خالی میکردن و بعد توپ رو کلا دورانی میچرخوندن که همه جای توپ اغشته به سفیده بشه و بعد مدتی توپ رو باد میکردن که باعث میشد توپ برای مدت طولانی دیگه از اون قسمت باد نده.
   ولی در کل راه حل همیشگی براش نیست

   پاسخ
 10. محمد
  محمد می گوید:

  مرسی از پاسخ گویی سریع شما آدمین جام من این کاری که شما گفتی انجام ندآدم ولی به راهنمایی خوب پیدا کردمی جواب داد تو یه سطل آب بریزید بعد توپ رو بندازین توش نشون می ده کجا توپ سوراخه بعد با چسب دو قلو یا قطره ای بزنید روش جلوش گرفته می شه ۱۰۰ تومان منو جلو انداخت

  پاسخ
  • فوتبال کالا
   فوتبال کالا می گوید:

   سلام
   درستی این کار رو جناب بستگی به نیاز شما داره و واسه ابتدای کار خوبه ولی اگر روپایی زدن رو میخواهید بصورت حرفه ای دنبال کنید در نهایت سایز 4 یا 5 نیازتون هست که سایز اصلی روپایی هست. ولی برای ابتدای کار سایز 3 خوب هست که مسلط بشید و در مرحله بعد سایز 4

   پاسخ
 11. مجید نیکخواه
  مجید نیکخواه می گوید:

  سلام توپ فوتبال مولتن سایز ۴ خریدم سوراخ توپ دیده نمیشه در مشخصات توپ اشاره به وایر دار بودن توپ میکنه لطفا بفرمایید برای باد زدن چکار باید کرد ممنون.

  پاسخ
  • فوتبال کالا
   فوتبال کالا می گوید:

   سلام
   منظورتون اینه که کل توپ یکدسته و هیچ منفذی برای باد کردن توپ براش دیده نشده؟
   توپ اورجیناله؟

   پاسخ
  • فوتبال کالا
   فوتبال کالا می گوید:

   سلام
   توپ های موجود در داخل سایت در سه نسخه کلی دسته بندی میشه : نسخه تمرینی ، مسابقه و رسمی
   نسخه رسمی همون توپی هست که تو لیگ ها معتبر دنیا استفاده میشه و قیمت بالایی داره / نسخه مسابقه دارای استانداردهای رسمی هست که کیفیت بالایی هم داره / نسخه تمرینی هم کیفیت های پایه رو داره و قیمت بصرفه تری هم داره.
   با توجه به توضحیات بالا شما باید ببینید چقدر میخواهید هزینه کنید ، نسخه مسابقه گزینه خوبیه

   پاسخ
 12. محمد امین
  محمد امین می گوید:

  سلام میخوام توپ فوتسال بخرم کیفیت متوسط و دوام زیاد داشته باشه میخوام اطراف 400 هزینه کنم. قبلا مولتن خریدم راضی نبودم ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
 13. ادرینا
  ادرینا می گوید:

  سلام من یک توپ فوتسال مولتن سایز 4 دارم که احساس می کنم کم باد هست بادش کردم اما هنوز هم وقتی که ازش استفاده می کنم بازهم انگار که باد نداره و اصلا موقع برخورد به زمین بالا نمیاد باید چه کاری انجام بدم تا توپ هم بالا بیاد هم به مقدار کافی باد داشته باشه؟

  پاسخ
 14. ادرینا
  ادرینا می گوید:

  سلام من توپ فوتسال مولتن با سایز 4 خریداری کردم اما موقع برخورد با زمین بالا نمیاد و وقتی هم که باد می کنم انگار که باز هم بادش کافی نیست ممنون میشم اطلاع بدید که من چطوری بادش کنم با سپاس

  پاسخ
  • فوتبال کالا
   فوتبال کالا می گوید:

   سلام
   توپی که شما تهیه کردید توپ از نوع تنبل هست که مخصوص فوتسال هست و موقع برخورد با زمین مثل توپ های دیگه زیاد بالا نمیاد ، اینجور طراحی شده که داخل زمین فوتسال زیاد از کنترل خارج نشه و تحت کنترل باشه

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *