کفش فوتبال

مروری بر سیر تکاملی فناوری های کفش فوتبال از 1994 تا 2016

سال 2016 را باید سالی شگفت انگیز برای دنیای کفش فوتبال و کفش فوتسال دانست ، چرا که ابداعات و فناوری های کاربردی به این حیطه وارد شدند که کار را برای فوتبالیست ها و فوتسالیست ها آسان تر کرد ، شاید این سوال برایتان پیش بیاید که فناوری های کفش فوتبال چگونه و از چه زمانی بشکلی گسترده وارد عرصه دنیای فوتبال شده اند؟ در این مقاله اجمالی ما بر میگردیم به سال 94 میلادی تا با هم به محدود مدل کفش ها و قابلیت های آنان در آن زمان پرداخته و روند صعودی پیشرفت امکانات کفش های فوتبال را تا به امروز بررسی کنیم.

تا قبل از سال 94 کفش های فوتبال به دو مدل محبوب puma king و Adidas copa mundial محدود میشدند و عمدتا با پیروی از بزرگانی چون پله ، مارادونا ، بکن باوئر و پلاتینی از این دو مدل کفش استفاده میکردند ، اما از سال 94 ورق کمی برگشت.

آدیداس و نایک در اواخر سال 94 چند مدل دیگر را معرفی نمودند که باعث تزلزل جایگاه این دو مدل کفش محبوب می شدند ، آدیداس پردیتور و نایک تمپو این دو رقیب تازه وارد بودند که زنگ خطر را برای کوپا و کینگ بصدا درآوردند ، در آدیداس پردیتور رویه کفش مجهز به نقاط مخصوص ضربه زدن بود که باعث افزیش دقت و قدرت شوتزنی میشد که در آن زمان چیزی شبیه به اختراع گوشی های هوشمند محسوب میشد ، این فناوری در واقع سنگ بنای فناوری های نوین دنیای کفش فوتبال محسوب میشود.

کفش فوتبال آدیداس

گامی بلند تا سال 98 و آغاز فصل داغ فوتبالی یعنی جام جهانی 98 فرانسه بر میداریم ، نایک با ارایه مرکوریال R9 جرقه ای را در زمینه کفش های فوتبالی ایجاد کرد زیرا این مدل اولین کفش فوتبال مختص بازیکنان سرعتی بود و اولین کفش با رویه مصنوعی که سبکی آن همه را انگشت به دهان نموده بود.

کفش فوتبال نایک

در سال 2002 نایک نسخه جدید مرکوریال را ارایه کرد که دارای وزن  فوق العاده سبک 200 گرم بود و بار دیگر رکورد وزن کفش فوتبال را جابجا کرد.

کفش فوتبال نایک

در سال 2006 رقیبی تازه نفس برای نایک و آدیداس به میدان امد ، لوتو با ارایه یک کفش فوتبال بدون بند همه را متحیر کرده بود ، بله دقیقا مشابه مدل کفش آدیداس یعنی ACE16+ و ACE17+ که الان آن را مشاهده می کنید در سال 2006 توسط LOTTO ابداع شده است ، lotto zero gravity عنوان این مدل کفش زیبا بود. البته این مدل کفش آنطور که باید نتوانست موفقیت چندانی کسب کند شاید در زمانی اشتباه چنین فناوری متولد شد و بازیکنان نتوانستند با آن ارتباط برقرار کنند ، به هر حال کمترین توفیقش برای لوتو ثبت نام خود به عنوان اولین کفش بدون بند بود ، دنیس دکویچ طراح اولین مدل مجیستا اوبرا طراح این مدل کفش برای لوتو بود که حالا هم در تیم طراحی آدیداس مشغول بکار است.

کفش فوتبال

در سال 2008 نایک باز رکورد ها را جابجا کرد و با ارایه مرکوریال sl با وزن 185 گرم و جنس ترکیبی از کربن و الیاف مصنوعی جایگاه خود یکبار دیگر تثبیت کرد ، البته این کفش با ارایه محدود بیشتر توسط مجموعه دارها تصاحب شد تا بازیکنان.

کفش فوتبال نایک

در سال 2010 آدیداس f50 adizero را معرفی نمود که با وزن 156 گرم گوی سبقت را از نایک ربود و ثابت کرد که به این سادگی ها قافیه را به رقیب نمی بازد ، تفاوت عمده این مدل با مرکوریال sl علاوه بر وزن، استفاده همه گیر آن توسط بازیکنان بود تا اینکه بیشتر یک کفش برای قدرت نمایی باشد.

کفش فوتبال آدیداس

 

در سال 2013 آدیداس با ارایه کفش 99 گرمی خود نایک را به گوشه رینگ برد تا بار دیگر ثابت کند که نه تنها چیزی از نایک کم ندارد بلکه میتواند یک سر و گردن از او نیز بالاتر باشد ، گرچه این کفش فقط برای قدرت نمایی ارایه شده بود.

کفش فوتبال آدیداس

سال 2014 سال خلق و تولد یکی از خوش ساخت ترین مدل کفش های فوتبال دنیا یعنی مجیستا اوبرا بود که کلاسی متفاوت از یک کفش فوتبال را ارایه می کرد ، اولین کفش ساقدار فوتبال و استفاده از فناوری flyknit برای اولین بار در رویه که باعث دادن شکلی جورابی و فیت شونده به مجیستا اوبرا میشد از جمله ویژگی های بارز این مدل کفش زیبا بود.

کفش فوتبال نایک مجیستا

نایک در سال 2016 تقریبا سال آرامی را پشت سر گذاشت و چیزی که بتواند همه را غافلگیر کند نداشت و تنها نقطه برجسته برای این برند فناوری anti clog بود که باعث عدم چسبیدن گل و لای به زیره و میخ کفش میشود و دارای کاربرد خوبی هم بود و هست.

کفش فوتبال نایک تمپو

در آنطرف جبهه ادیداس وضعیتی کاملا متفاوت را در سال 2016 بخصوص در اواخر آن تجربه نمود ، در اوایل سال آدیداس اولین کفش طراحی شده با الیاف پارچه ای و بدون بند را معرفی کرد که کلا سبک بازی بازیکنان را عوض میکرد و ماموریت ناتمام لوتو را در این سال بخوبی به پایان رساند ، Adidas ace 16+ با رنگ سبز نام مدل و رنگ این کفش تحسین برانگیز بود که برعکس lotoo zero gravity با استقبال گسترده ای روبرو شد و در حال حاضر طرفداران زیادی را کسب نموده است.

کفش فوتبال آدیداس

در اواخر سال 2016 در حالی که همه فکر میکردند که این دوبرند دیگر خود را برای سال جدید آماده میکنند آدیداس سورپرایز دیگری را با عنوان glitch ارایه کرد که بیشتر شبیه به یک کفش خیالی است تا واقعی ، با این مدل کفش شما با داشتن یک ساختار یا اسکلت اصلی کفش هر وقت خواستید می توانید رویه کفش را عوض کنید ، یا همزمان چندین رویه را داشته و به دلخواه از بین آنها در شرایط مختلف استفاده کنید از رویه چرمی گرفته تا رویه مصنوعی و … که دیگر نیاز شما به داشتن چندین مدل کفش را برطرف می کند.

کفش فوتبال آدیداس

حالا منتظر سال جدید می مانیم تا باز هم شاهد دوئل نفس گیر این دوبرند باشیم ، از 94 تا 2016 شما کدام سال را نقطه عطف دنیای فناوری کفش های فوتبال می دانید؟ ورای مقاله ما کدام برند به نظر شما خدمات گسترده تری را به دنیای تجهیزات فوتبال ارایه داده است ؟

 

 

2 پاسخ ها
  1. مهدی
    مهدی می گوید:

    خودم نایک میپوشم همشیشه ولی قطعا آدیداس مرسی از مقاله فوق العادتون که نظرمو به کلی نسبت به کفشهای فوتبال عوض کرد?

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *