کفش فوتبال

ساختار و اجزای تشکیل دهنده کفش فوتبال را بهتر بشناسیم

در هنگام خرید کفش فوتبال عوامل زیادی بر روی سلیقه و در نهایت انتخاب شما تاثیر گذار هستند ولی همیشه یک سری سوالات و ابهامت هستند که پس زمینه ذهن شما باقی می ماند و ممکن است جواب درستی برای آن پیدا نکنید و بدون توجه به آنها کفش خود را انتخاب می کنید که اگر آنها را می دانستید کفشی بهتر را حتما می خریدید ، یکی از این سری ابهامات نداشتن اطلاعات کافی در خصوص ساختار و اجزای تشکیل دهنده کفش است که با داشتن آگاهی کافی در این خصوص حتما سلیقه شما نیز دستخوش تغییر خواهد شد.
در این مقاله سعی من بر اینست که به بررسی ساختار و اجزای تشکیل دهنده کفش پرداخته و با انواع ان شما را بهتر آشنا کنم ، امیدوارم با مطالعه این مقاله درک و آشنایی بیشتری از کفش های فوتبال پیدا کنید و در نهایت در انتخاب کفش بهترین گزینه را پیش روی خود ببینید.

 

بدنه کفش upper

منظور از بدنه کفش کل ساختار رویه کفش است که شامل رویه جلوی کفش ، کناره ها ، زبانه و پاشنه میشود که هر کدام خود در قسمتی جدا به انها خواهیم پرداخت.
برندهای مختلف ممکن است کل بدنه کفش را با یک الگوی یکسان طراحی کنند ، مثلا اگر جنس کفش چرم است کل رویه بصورت یکپارچه با همین چرم پوشانده میشود.
نوع دیگر طراحی بدنه کفش استفاده از الگوهای جداگانه برای رویه جلو ، میانه و پاشنه کفش است که معمولا بصورت تخصصی تر به هر قسمت نگاه میشود که هدف بالا بردن راندمان کفش در آن قسمت است.

کفش فوتبال

نمونه کفش فوتبال با بدنه یکپارچه

 

کفش فوتبال

نمونه کفش فوتبال با بدنه مجزا

رویه جلوی کفش front upper

یکی از اصلی ترین و بهتر است بگویم بیشترین قسمت کفش که بازیکنان بیشتر آن را حس می کنند رویه جلویی کفش است ، یک رویه مناسب و خوب در لمس و کنترل بهتر توپ شما را کمک میکند که در نتیجه کیفیت بازی شما را بالاتر خواهد برد.
برند های مختلف با روش های مختلفی جهت کنترل و احساس لمس بهتر رویه هایی متنوع را طراحی نموده اند تا سطح درگیری بین توپ و کفش را افزایش داده و همچنین حس راحتی جلوی پا را نیز در کفش فراهم کنند.
الگوی یکپارچه

کفش فوتبال
بعضی از کفش های فوتبال بصورت عمومی کل جلوی کفش را با سطحی نازک و البته برجسته می پوشانند که بصورت عمومی باعث درگیری بهتر بین توپ و کفش میشود ، این الگوی برجسته میتواند یکسری نقاط سه بعدی و ریز باشند و یا خطوطی منظم یا نامنظم که کل جلوی کفش را میپوشانند.
الگوی تخصصی

نمونه کفش فوتبال با بدنه یکپارچه
در بعضی مدل کفش ها نیز بصورت تخصصی تر فقط قسمت هایی که بازیکنان بیشتر با آن قسمت ها توپ را کنترل می کنند یا به توپ ضربه می زنند از الگوی برجسته و پیشرفته استفاده می کنند که البته از لحاظ کارایی بهتر از الگوی قبلی است.

زبانه کفش tongue

زبانه کفش ها فوتبال در طول زمان دچار تغییرا فراونی شده و شکل های متنوعی بخود گرفته است تا جایی که ما امروزه شاهد حتی حذف زبانه در بعضی مدل کفش ها هستیم.

انواع زبانه

زبانه کلاسیک

کفش فوتبال
این نوع زبانه در واقع شکل و تصویر سنتی زبانه هست که ما در ذهنمان داریم که قسمتی کاملا جداگانه از رویه کفش است و از کناره ها براحتی جابجا میشود و بوسیله بندهای کفش سرجایشان محکم میشوند.
زبانه پیوسته با بدنه

کفش فوتبال
این نوع زبانه شکلی پیشرفته تر از زبانه سنتی است که تفاوتش با زبانه سنتی در وصل بودن آن از کناره ها به بدنه کفش است که بازیکن دیگر دردسر جابجا شدن آن را ندارد و پای آن بخوبی در کفش فیت و ثابت میشود.
زبانه حذف شده

کفش فوتبال

کفش فوتبال

این نوع زبانه را کمتر کسی حتی تصور می کرد که اتفاق بیفتد ولی امروز به واقعیت تبدیل شده و در بعضی مدل کفش های پیشرفته دیگر چیزی بنام زبانه دیده نمیشود و رویه کفش کاملا یکدست و صاف طراحی شده ، فیت شدن عالی کفش و داشتن سطحی صاف برای کنترل و شوت عالی از مزایای این نوع کفش ها است.
این نوع زبانه خود به دو نوع تقسیم میشوند ، کفش هایی که الیافی کشباف جای زبانه را گرفته و با ساختار کفش پیوند خورده و کفش هایی که اصلای هیچ اثری از زبانه نیست و کلا یکدست است.

کفش فوتبال

نمونه کفش فوتبال آمبرو که کلا زبانه و بدنی از یک نوع الیاف هستند و کاملا یکی شده اند

کناره های کفش midsole

کناره های کفش بیشتر حکم هم محافظ و هم نگهدارنده ساختار کفش را دارند و در اکثر مواقع مرز وصل کننده بین جلو و عقب کفش هستند و جنسشان یا از جنس رویه جلوی کفش است یا الیافی سبکتر که در حفظ وزن ایده آل کفش کمک کند.

کفش فوتبال

نمونه کفش فوتبال که دارای اسکلتی داخلی در میانه کفش است

 

کفش فوتبال

نمونه کفش فوتبال که در میانه از توری منفذ دار جهت تهویه و سبکی استفاده نموده

 

کفش فوتبال

نمونه کفش فوتبال که دارای اسکلت بیرونی نگهدارنده میانه کفش است ( سه خط مشکی رنگ )

در میانه کفش بعضی برندها سعی می کنند از اسکلتی بیرونی یا درونی برای قوام و ایستایی کفش استفاده کنند یا از الیافی سبک و منفذ دار برای تهویه و سبکی کفش و ترکیب این دو هم بعضا دیده میشود که امکاناتی عالی را فراهم می کند.

پاشنه heel

همانقدر که جلوی کفش اهمیت دارد عقب کفش نیز دارای اهمیت است و در خصوص ایمنی پا حساس ترین نقطه کفش محسوب میشود و به همین خاطر یک اصل همیشه در این قسمت رعایت میشود و آن طراحی محفظه ای محکم جهت حفظ سلامتی پاشنه و تاندون پا است.

کفش فوتبال
ساختار اصلی پاشنه کفش های فوتبال معمولا از جنس پلاستیک فشرده و محکم است که با روکش های متفاوتی چه از داخل و چه بیرون کفش پوشانده میشود ، روکش بیرونی پاشنه معمولا از جنس بدنه کفش است ولی روکش داخلی پاشنه که پا در آن قرار می گیرد ممکن است از جنس پارچه یا مخمل و یا روکش های چرمی نرم است که همگی یک هدف را دنبال می کنند و آن فراهم نمودن فضایی راحت است.

کفش فوتبال
طراحی پاشنه کفش دارای تنوع زیادی است که عمدتا بصورت کلاسیک هستند ولی پاشنه هایی هستند که به دهانه ورودی کفش جهت بهتر فیت شدن پا در کفش می کنند.

کفی کفش insole

امروزه کفی کفش ها از یک لایه پارچه ای و معمولی که کف پا روی آن قرار می گیرد خیلی فراتر رفته و وظایف مهمتری را برعهده دارند.

کفش فوتبال
برند های مختلف در کفی کفش ها فناوری های مختلفی را برای دو عامل اصلی بکار می برند عامل اول کاهش لغزندگی کفی و فضای داخلی کفش که باعث ثابت ماندن پا بر روی کفی کفش میشود و عامل دوم افزایش جریان گردش خون جهت برگشت انرژی و کاهش خستگی در این قسمت از پا در طول بازی.

زیره کفش soleplate

در یک مقاله مفصل ما به بررسی انواع ساختار میخ های کفش فوتبال پرداخته ایم که در زیر لینک آن را قرار داده ایم.

راهنمای جامع انتخاب کفش بر اساس نوع زمین و میخ های کفش

زیره کفش فوتبال دارای دو قسمت اصلی است صفحه اصلی زیره و میخ ها
صفحه زیره کفش

کفش فوتبال
صفحه زیره کفش درواقع ساختار اصلی زیره کفش است که سایر اجزا بر روی آن قرار می گیرد ، همانند سایر اجزای کفش زیره نیز دارای تغییر و تحولات فراوانی شده و از یک صفحه معمولی تبدیل به یک صفحه چند منظوره تبدیل شده است.
زیره کفش ها باید دارای دو اصل باشند اول استحکام لازم و دوم انعطاف لازم ، برند های مختلف برای رسیدن به این دو اصل تمام تلاش خود را بکار می گیرند تا به آنها برسند ، معمولا بخشی که نیاز به استحکام دارد عقب زیره و قسمتی که نیاز به انعطاف دارد جلوی زیره کفش است تا انگشتان پا بخوبی خم بشوند.
میخ ها stud
میخ ها نیز خود داستان مفصلی دارند و همانطور که خدمتتان گفتیم در مقاله ای جداگانه به انواع آن پرداخته ایم.
میخ ها دارای کاربردهایی اصلی هستند که میتوان به افزایش کشش سرعت و درگیری با سطح زمین و کاهش فشار وارده از سطح زمین به بدن اشاره نمود.

کفش فوتبال

میخ مخروطی

 

کفش فوتبال

میخ تیغه ای

 

کفش فوتبال

میخ ترکیبی ( تیغه ای و مخروطی )

شکل کلی میخ های کفش معمولا بصورت تیغه ای ، مخروطی و یا بصورت ترکیبی از این دو است ، میخ های تیغه ای باعث افزایش درگیری بین زیره کفش و سطح زمین شده که باعث افزایش سرعت و توقف درجای بازیکن و همچنین تغییر مسیر سریع بازیکن شده و میخ های مخروطی باعث افزایش قدرت مانور بازیکن در چرخش کامل میشود.

یقه کفش collar

یقه کفش یا همان دهانه ورودی کفش نیز همانند سایر اجزا تحولات زیادی را به خود دیده است که باعث شده یقه کفش به دو دسته تقسیم شوند
یقه کلاسیک

کفش فوتبال
یقه کلاسیک در واقع شکل معمول دهانه ورودی کفش است و همان چیزی است که ما در ذهنمان متصور هستیم نهایت طراحیشان در همان قسمت داخلی دهانه است که با الیافی نرم و راحت پوشانده میشود تا جای پاشنه پا راحت باشد.

کفش فوتبال

یقه کلاسیک با حاشیه کشباف و کاملا منعطف

این نوع یقه ها شکل پیشرفته آن بوسیله حاشیه ای کشباف مجهز شده که بخوبی دهانه کفش را تنگ و منعطف می کنند تا پا بخوبی در کفش ثابت قفل شود.
یقه کوتاه یا بلند

کفش فوتبال

نمونه یقه بلند

 

کفش فوتبال

نمونه یقه کوتاه

روزی که آدیداس بصورت آزمایشی نوعی از کفش فوتبال را با شکلی شبیه به چکمه طراحی کرد و در حد همان طراحی اولیه نیز باقی ماند تصورش را هم نمی کرد که روزی نایک این ایده را به واقعیت تبدیل کرده و این ایده اولیه آدیداس را تبدیل به مزیت رقابتی خود کند و امروز ما شاهد مدل های بسیار متنوعی از کفش های یقه دار کوتاه و بلند باشیم.

حرف آخر

در این مقاله سعی ما بر این بود که شما با اجزای تشکیل دهنده یک کفش و انواع آن آشنا شده و بدانید که هر قسمت وظیفه اصلی اش چیست و با این شناخت و تصور کلی هنگام انتخاب و خرید کفش فوتبال با آگاهی اقدام کنید و بدانید که آیا هر قسمت متناسب با نیاز شما طراحی شده یا خیر.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *