سایز بندی محصولات ورزشی

در هنگام خرید محصولات مختلف پوشیدنی مثل کفش و لباس و … و لوازم غیر پوشیدنی مثل توپ و … اینکه محصول مورد نظر شما فیت بدن و مناسب استفاده شما باشد یک عامل خیلی مهم محسوب میشود ، هنگام خرید اینترنتی بدلیل عدم امکان تست محصول مورد نظر و پوشیدن آن کمی انتخاب سخت میشود ، ولی اصلا جای نگرانی نیست چون قرار نیست که حتما شما محصول را قبل از استفاده امتحان کنید تا از اندازه آن مطمئن باشید.
برند های مختلف برای محصولاتشان جدول اندازه گیری دارند که با توجه به آن جدول شما دقیقا متوجه خواهید شد که چه سایزی مناسب شماست ، شیوه کار به این طریق است که شما اندازه ان قسمت از بدن خود را بوسیله متر اندازه گیری نموده و عدد بدست آمده را در جدول محصول مورد نظر از برند مورد نظرتان گذاشته تا جدول به شما بگوید که سایز مناسب شما چیست ، پس با ما همراه باشید.

 

*لطفا پس از مطالعه نحوه اندازه گیری هر بخش از محصول مورد نظرتان، جهت مشاهده جداول رسمی برند ها به آخر همین صفحه مراجعه نموده و به لینک برند مورد نظر مراجعه کنید.

 

کفش

برای بدست آوردن سایز پا در ابتدا باید طول پای خود را اندازه گرفته و عدد بدست آمده را در جدول برند مورد نظرتان بگذارید.

سایز کفش
1-در ابتدا یک برگه A4 سفید تهیه نمایید .
2- برگه را به دیوار کاملا بچسبانید.
3-پای خود را روی برگه بگذارید ، بصورتی که پشت پایتان کاملا به دیوار چسبیده باشد(بدون فشار) و در انتهای برگه قرار داشته باشد.
4- پشت پای شما که مشخص است مرز آن لبه انتهایی برگه هست ، برای جلوی پا نیز بوسیله خودکار طولانی ترین قسمت جلوی پای خود که ممکن است انگشت شست یا انگشت کناری شست باشد را علامت بگذارید.
5-اندازه طولی از انتهای برگه تا جایی که با خودکار علامت گذاشتید را بدست آورید ، این اندازه را هم به سانتی متر و هم به اینچ داشته باشید چون بعضی از جداول برندها بر اساس اینچ می باشند و در آن لحظه اگر اندازه اینچ پای خود را داشته باشید کارتان خیلی راحت میشود.
6-عدد بدست آمده (طول پا) شماره طلایی شما هست که در جدول هر برندی که بگذارید سایز پای شما را به شما خواهد گفت.
نکات مهمی که باید به آن توجه داشت :
*سایز هر دو پا را جداگانه اندازه بگیرید ، چون معمولا اندازه دو پای چپ و راست با هم کمی اختلاف دارند و ملاک شما برای انتخاب سایز، پای بزرگتر باشد.

*حتما جوراب بپوشید تا اندازه واقعی دستتان بیاید.
*پا را موقعی اندازه بگیرید که در حالت نرمال خود باشد که معمولا عصر بهترین موقع می باشد.
*اندازه طول پای شما سایز کفش مناسب طول پای شما را می گوید و دلیلی برای مناسب بودن آن کفش برای پاهای پهن نمی باشد ، مناسب بودن پهنای کفش در کنار مناسب بودن طول که طبق دستورالعمل بالا عمل میشود ، بستگی به قالب کفش و انعطاف سینه کفش دارد.

لینک جدوال رسمی برند ها در پایین همین صفحه هست

پوشاک بالاتنه(لباس و گرمکن و …)

برای البسه مختلف مثل تیشرت ، ژاکت ، گرمکن و سایر پوشیدنی ها باید چند قسمت از بدن را اندازه گرفت و طبق آن و جدول سایزبندی پوشیدنی مورد نظرتان ، سایز مناسب خود را پیدا کنید.
البته در البسه کمی قضیه متفاوت و پیچیده تر هست که در ادامه کاملا ان را شفاف خواهیم کرد.
در تعیین سایز لباس مورد نظر شما سه قسمت از بدن اهمیت بسزایی دارند

1- CHESTدور سینه  2- WAISTدور کمر  3- WAISTدور مفصل ران

سایز پوشاک ورزشی

ابتدا یک متر پارچه ای خیاطی را تهیه کنید که براحتی بتوانید محیط قسمتهای یاد شده در بالا را اندازه بگیرید.
1-دور سینه : متر پارچه ای را از پشت شانه های خود رد کنید و آن را به جلوی سینه خود بیاورید و محل تلاقی را برجسته ترین قسمت سینه قرار دهید ، تا حداکثر اندازه محیط سینه خود را داشته باشید.
2-دور کمر : متر را از پشت کمر خود رد کنید و به جلوی شکم خود بیاورید ، متر را از جایی رد کنید که باریکترین قسمت کمر شما هست که معمولا میانه کمر باریکترین قسمت می باشد(انتهای آخرین دنده های جلو و جایی که موقع خم شدن به پهلو ها می شکند)
3-دور مفصل ران(لگن) : متر را از پشت مفصل ران به جلوی حجیم ترین قسمت مفصل ران هدایت کنید و اندازه را بدست آورید.
منظور از دور مفصل ران در واقع همان محیط زیر لگن و یا به اصطلاح خودمانی زیر چربی های پهلو ، جایی که ران از آن قسمت شروع شده و خم و راست میشود است.
خب الان ما اندازه محیطی سه قسمت دور سینه ، دور کمر و دور مفصل ران را بدست آورده ایم و الان کافیست که این اعداد بدست آمده را در جدول برند مورد نظرمان گذاشته تا سایز مناسب لباس خود را پیدا کنیم.
*نکات مهمی که باید به آنها توجه داشت:
-اندازه ها را در دو مقیاس اینچ و سانتی متر برای راحتی کار داشته باشید ، چون جداول بعضی از برنده فقط در مقیاس اینچ هستند و در هر متری موقع مشاهده سانتی متر مقیاس اینچ آن هم در کنارش درج شده.
-اگر اعداد بدست آمده بصورتی بود که شما بین دو سایز ماندید ، اگر دوست داشتید لباس مورد نظر فیت شما باشد رو به سایز کوچکتر بروید و اگر دوست داشتید لباس کاملا برای شما راحت باشد رو به سایز بزرگتر بروید.
-اگر اندازه دور سینه به شما یک سایز را نشان داد و اندازه دور کمر سایز دیگری را نشان داد ، ملاک شما اندازه دور سینه و سایز مطابق با آن باشد.
-اگر اندازه دور مفصل ران به شما یک سایز و اندازه دور کمر شما سایز دیگری را نشان داد ، ملاک شما سایز مطابق با اندازه دور مفصل ران باشد.

لینک جدوال رسمی برند ها در پایین همین صفحه هست

دستکش دروازه بانی

سایز دستکش دروازه بانی

نحوه محاسبه محیط دست و فرمول آن : برای تعیین اندازه سایز دستکش مناسب دستان شما در ابتدا محیط دور کف دست خود را درست زیر اولین بند انگشتان(پایین استخوان های مشت) بدون در نظر گرفتن انگشت شست اندازه گیری کنید ، عدد بدست آمده را رو به بالا گرد کنید و با عدد یک 1 جمع ببندید ، عدد بدست آمده اندازه دست شماست که باید آن را در جدول برند مورد نظرتان بگذارید.
مثال : محیط کف دست خود را اندازه گرفته اید که شده 7.5 اینچ آن را رو به بالا گرد کنید که میشود 8 اینچ ، هشت را بعلاوه 1 کنید که عدد بدست آمده یعنی 9 میشود سایز دست شما.
*نکات مهمی که باید به آن توجه داشت:
-هر دو دست خود را اندازه گیری کنید و اگر اندازه محیط کف دست شما با هم فرق داشت ملاک را دست بزرگتر قرار دهید.
-ملاک شما برای اندازه گیری به اینچ باشد ، چون در اکثر جداول به اینچ ارقام ذکر شده و در نحوه محاسبه محیط کف دست نیز اعداد به اینچ هستند.
-توجه داشته باشید که سر انگشتان شما در داخل دستکش باید حدود 0.5 تا 1 اینچ تا انتهای سر انگشتان دستکش جهت راحتی و آزادی حرکت انگشت ها باید آزاد باشد ، که طبق فرمول بالا این قضیه رعایت شده است.
-در بعضی برندها همین عدد بدست آمده طبق فرمول بالا سایز دستکش شما میشود و در برخی برند ها این عدد را باید در جدول ان برند قرار بدهید که با مراجعه به بخش جدول سایز دستکش های آن برند متوجه خواهید شد.

لینک جدوال رسمی برند ها در پایین همین صفحه هست

توپ فوتبال و توپ فوتسال

سایز توپ فوتبال

توپ فوتبال دارای سه سایز رایج 3 ، 4 و 5 هست که انتخاب سایز آن بستگی به سن بازیکنان و هدف از استفاده از آن دارد.
توپ فوتبال سایز 3 برای کودکان 8 سال به پایین استفاده میشود ، توپ فوتبال سایز 4 برای سنین 8 الی 12 سال استفاده میشود و بالاخره توپ فوتبال سایز 5 که توپ استاندارد مسابقه برای افراد بزرگسال 13 سال به بالا هست.
این دسته بندی بر اساس سن بازیکنان بود ، ممکن است که بازیکنان برای ارتقای مهارت های خود از توپ های سایز 3 و 4 نیز استفاده کنند.
توپ فوتسال نیز که سایز استاندارد مسابقه چه برای سنین خردسال و چه بزرگسال 4 هست ولی ممکن است افراد بزرگسال برای کارهای مهارتی و فنی در تمرینات از سایز 3 توپ فوتسال نیز استفاده کنند.

سایز 1 توپ فوتبال که به توپ مینی نیز معروف است فقط برای کارهای ارتقای مهارت استفاده میشود.

قلم بند

برای بدست آوردن سایز قلم بند مناسب پای خود باید ارتفاع ساق پا را با متر اندازه گیری کرد ، منطقه صحیح اندازه گیری درست حد فاصل بین زیر مفصل زانو تا بالای مچ پا هست.

سایز قلم بند
در برندی مثل آدیداس بر اساس سن و ارتفاع ساق پا ، سایز مناسب قلم بند شما را می گوید.
سایز بندی رایج قلم بند S.M.L.XL است که بر اساس فاکتورهای یاد شده در بالا میتوان بر اساس جدول برند مورد نظرتان سایز مناسب خود را پیدا کنید.

لینک جدوال رسمی برند ها در پایین همین صفحه هست

جوراب

جهت اطلاع از سایز جوراب مناسب پای خود باید به سایز کفشتان مراجعه کنید و طبق بازه سایز کفش، شما می توانید بفهمید که چه سایز جورابی مناسب پای شماست ، جدول ذیل مربوط به جدول سایزبندی جوراب طبق سایز کفش از برند نایک هست ، ولی شما می توانید از این جدول برای اطلاع از جوراب مناسبتان از هر برندی استفاده نمایید.

سایز جوراب

کلاه

برای بدست آوردن سایز مناسب کلاه چه لبه دار و چه کلاه بافتنی باید اندازه محیط دور سر خود را بدست آورید.
متر پارچه ای را از پشت سر خود رد کنید و به جلوی پیشانی خود برسانید ، قسمتی از محیط سر را اندازه بگیرید که کلاه در آن قسمت نشست می کند که معمولا بالای ابرو می شود.

سایز کلاه
اگر اندازه محیط سر شما بصورتی بود که بین دو سایز مردد بودید ، بدلخواه برای راحتی سایز بزرگتر و برای فیت شدن سایز کوچکتر را انتخاب کنید.

لینک جدوال رسمی برند ها در پایین همین صفحه هست

پوشاک پایین تنه (شورت ، شلوار و شلوارک و …)

برای بدست آوردن سایز پوشیدنی های پایین تنه مثل شورت ، شلوار و … باید سه قسمت را اندازه گیری کنید.

سایز شورت و شلوار
-دور کمر : متر را از پشت کمر خود رد کنید و به جلوی شکم خود بیاورید ، متر را از جایی رد کنید که باریکترین قسمت کمر شما هست که معمولا میانه کمر باریکترین قسمت می باشد(انتهای آخرین دنده های جلو و جایی که موقع خم شدن به پهلو ها می شکند)
-دور مفصل ران : متر را از پشت مفصل ران به جلوی حجیم ترین قسمت مفصل ران هدایت کنید و اندازه را بدست آورید.
منظور از دور مفصل ران در واقع همان محیط زیر لگن و یا به اصطلاح خودمانی زیر چربی های پهلو ، جایی که ران از آن قسمت شروع شده و خم و راست میشود.
-ارتفاع لای پا تا سطح زمین : ابتدا صاف بایستید ، بوسیله متر معمولی ارتفاع لای پای خود (زیر بیضه) تا سطح زمین یا همان کف پا را نیز بدست آورید.
پس از بدست اوردن اندازه محیطی این سه قسمت آن را در جدول برند مورد نظرتان قرار دهید تا سایز مناسب خود را پیدا کنید.
نکات مهمی که باید به آن توجه داشت:
-اگر اندازه های بدست آمده به شما دو سایز مختلف را نشان داد ، برای فیت شدن سایز کوچکتر و برای راحتی بیشتر سایز بزرگتر را انتخاب کنید.
اگر اندازه محیطی دور کمر و دور مفصل ران دو سایز مختلف را به شما پیشنهاد داد ، ملاک شما سایز پیشنهادی دور مفصل ران باشد.

لینک جدوال رسمی برند ها در پایین همین صفحه هست

جداول رسمی سایزبندی محصولات از برندهای مختلف

 

ردیف برند توضیحات
1 آدیداس
2 آمبرو
3 آندر آرمور
4 پوما با ف….ر ش….ن وارد شوید
5 کانکیو
6 میزانو
7 نایک
8 جوما
9 نیوبالانس
10 آسیکس
11 دیادورا
12 کرایُف
استورلی دنبال محصول موردنظرتان یا مشابهش جهت استفاده از راهنمایش باشید.

اسکرین شات جدول سایزبندی محصولات بیشتر مورد استفاده در زیر هست

آل اشپورت دنبال محصول موردنظرتان یا مشابهش جهت استفاده از راهنمایش باشید.

اسکرین شات جدول سایزبندی دستکش در زیر هست

 

 

آل اشپورت(جدول سایز بندی دستکش)

استورلی storelli

سایز بندی بترتیب دستکش ، لباس ، پایین تنه

جدول سایز دستکش

 

جدول سایز لباس

 

جدول سایز پایین تنه