تمیز کردن کفش فوتبال

تمیز کردن کفش فوتبال در 3 مرحله

 

 

تمیز کردن میخهای کفش فوتبال و رویه آن کاری طاقت فرسا است که بیشتر فوتبالیست ها از آن بیزار هستند ولی آیا می دانید تمیز کردن کفش می تواند به طور قابل توجهی باعث افزایش طول عمر آنها شود؟!

کفش شما چه آخرین مدل روز باشند و چه یک مدل قدیمی در هر دو حالت آنها متعلق به شما هستند و تنها دارایی شما که باید از آنها بخوبی مراقبت کنید.

اگر از کفشهایتان مراقبت کنید آنها هم از شما مراقبت خواهند کرد و موضوع این است که تمیز کردن گل میخ ها کاری دشوار و طولانی نیست، بلکه حداکثر 15 دقیقه طول می کشد. این زمان برای صرفه جویی در هزینه ها آنقدرها هم زمان طولانی نیست.

قبل از اینکه شروع کنیم، باید وسایلی را از قبل برای تمیز کردن کفش فوتبالمان آماده کنیم. این اقلام به شرح زیر است:

 • حوله کاغذی (دستمال حوله ای)
 • ابزار تمیز کردن گل میخهای کفش که در تصویر نمونه آن را مشاهده می کنید ، شاید پیدا کردن چنین وسیله ای در ایران کمی سخت باشد ولی ما ایرانی ها در پیدا کردن وسیله های مشابه با کارایی یکسان متبحر هستیم ، پس دنبال وسیله ای باشید که مطمئن شوید به میخ و زیره کفش آسیبی نمی رساند و بعد اینکه بخوبی بتواند در جاهای سخت بخوبی درز کند و گل ها را بیرون بکشد.
 • آب صابون
 • برس مخصوص شستشوی ظروف یا مسواک با برس های نرم و ملایم مخصوص دندان.

همین! در ادامه یک جفت کفش ورزشی مدل Puma King SL  را تمیز خواهم کرد.

تمیز کردن کفش فوتبال

 

من تمیز کردن کفشها را در 3 مرحله خلاصه کرده ام که اگر هر سه مرحله را انجام دهید در انتهای کار یک جفت کفش تمیز خواهید داشت.

 

مرحله 1

 

مرحله اول جدا کردن تمام گل و لای از بین میخ های زیره کفش است. من متوجه شدم ابزار نظافت Kleat بخاطر شکلی که دارد، بهترین ابزار برای انجام این کار است. این ابزار سر سه گوش دارد و می تواند به تمام شیارها و خطوط بین گل میخ ها وارد شود. هر کاری می کنید، از یک تکه چوب یا شی فلزی برای این کار استفاده نکنید چون ممکن است بشکند یا خش بیاندازد و به کفشهای شما آسیب دائمی وارد کند.

 

تمیز کردن کفش فوتبال

 

 

توصیه می کنم هنگامی که قصد دارید زیره کفش را تمیز کنید، این کار را به آرامی انجام دهید تا به سطح آن آسیب نرسانید. هرگز از ابزار نظافت برای تمیز کردن رویه کفش استفاده نکنید. شاید انجام این کار وسوسه انگیز باشد چون می توانید به سرعت این کار را انجام بدهید ولی مطمئناً آسیب های جدی به رویه کفش خواهید زد. به بیان دیگر، کاری را که در عکس زیر نشان داده شده هرگز انجام ندهید.

تمیز کردن کفش فوتبال

 

به یاد داشته باشید ایده ای که در این مرحله مطرح می شود این است که مطمئن شوید هیچ نوع خار و خاشاک، کثیفی و چربی در سطح زیره کفش و میخ ها باقی نمی ماند. لازم نیست که این قسمتها کاملاً تمیز و درخشان شوند بلکه فقط کافیست به شکلی باشند که خار و خاشاک از روی آنها برداشته شده و کثیفی ها تقریباً پاک شده باشد. شکل زیر نشان میدهد که کف کفش و گل میخ های کفش من بعد از نظافت چه شکلی می شوند. کفش های شما هم باید بعد از نظافت شبیه به این کفشها باشد.

تمیز کردن کفش فوتبال

 

مرحله 2

 

وقتی نظافت زیره کفش و میخ ها را به پایان رساندید، زمان این است که رویه کفش را تمیز کنید. من یک مسواک انتخاب کرده ام و با استفاده از آب صابون ولرم این کار را انجام میدهم. به یاد داشته باشید که می توانید از وسایل شستشوی ظروف هم استفاده کنید مثل طرف نرم اسکاچ ظرفشویی ولی مطمئن شوید که جنس آن نرم و لطیف باشد.

تمیز کردن کفش فوتبال

 

اکنون زمان آن است تا هم رویه کفش و هم زیره کفش خود را تمیز کنید. به هر حال، توصیه می کنم کار نظافت را از رویه کفش شروع کنید تا مجبور نشوید رویه کفش را با آب کثیف بشویید. مسواک را در دست بگیرید و آغشته به کف صابون کنید (ولی نه خیلی زیاد) و به آرامی کثیفی ها و لکه های روی کفش را تمیز کنید. کار خود را از قسمتهای وسط رویه کفش شروع کنید و به سمت لبه های کفش بروید و دقت کنید تمام قسمتهای دوخته شده را هم با مسواک تمیز کنید. هر قسمت کوچک را که تمیز می کنید مجدداً مسواک را در آب صابون شستشو دهید تا تمیز شود. برای لکه های سخت تر  ممکن است لازم باشد تا مسواک را کمی شدیدتر بر روی لکه ها بکشید و دقت کنید تا بعد از آن موهای مسواک را کاملاً تمیز کنید.

چون سطوح بالایی کفشها هنوز نمدار است می توانید مسواک را بر روی سطح زیرین کفش و گل میخها بکشید. نباید کثیفی زیادی بر روی کفش باقی بماند و عمل نظافت باید نسبتاً به سرعت انجام شود. دقت کنید تا موهای مسواک را در شکافها و شیارهای ریز هم فرو کنید مانند خود میخ ها.

 

مرحله 3

 

بسیار خوب! تا اینجا این کارها را انجام داده اید و واقعاً به داشتن یک جفت کفش فوتبال تمیز نزدیک شده اید. در حالیکه کف کفش و رویه آن هنوز نمدار است مقداری حوله کاغذی(دستمال حوله ای) بر داشته و کثیفی ها و آب باقیمانده را پاک کنید. تمام کاری که باید در مرحله سوم انجام بدهید همین است – دیدید چقدر آسان بود؟ من یک لنگه از کفشها را تمیز کردم که در تصویر زیر با لنگه تمیز نشده مقایسه کرده ام.

ابتدا، لنگه کفشی که در قسمت زیر عکس مشاهده میشود توسط ابزار نظافت Kleat و با استفاده از مسواک و آب صابون تمیز شده و تمام کثیفی ها پاک شده است. لنگه کفشی که در قسمت بالای عکس دیده می شود هنوز تمیز نشده است.

تمیز کردن کفش فوتبال

 

در تصویر زیر قسمت رویه دو لنگه کفش با هم مقایسه شده است. مثل عکس بالا، لنگه کفشی که در قسمت زیر عکس دیده می شود تمیز شده و لنگه کفش بالایی هنوز تمیز نشده است.

تمیز کردن کفش فوتبال

 

تمیز کردن کفش فوتبال

 

تمیز کردن یک جفت کفش فقط 15 دقیقه وقت من را گرفت. بعنوان یک فوتبالیست انتظار دارید کفشهایی که در زمین به پا می کنید از پاهای شما مراقبت بکنند. شما هم وظیفه دارید تا مطمئن شوید که میخ های کفش شما تمیز بوده و آماده نگهداری و مراقبت از شما هستند. قول می دهم اگر کفشهای خود را بعد از هر جلسه تمرین یا بعد از هر بازی تمیز کنید، طول عمر آنها را  چند برابر افزایش خواهید داد. کاری که فقط 15 نهایت 20 دقیقه وقت شما را می گیرد آنهم با استفاده از مواد و وسایلی که به طور معمول در دسترس شما است، چرا این کار را نکنید؟

در ادامه دو عکس از کفش بعد از اتمام مراحل نظافت که در بالا شرح داده ام نشان داده شده است. اگر سه مرحله بالا را دنبال کنید، کفش های شما هم به همین خوبی تمیز خواهد شد.

تمیز کردن کفش فوتبال

تمیز کردن کفش فوتبال

نکاتی در نگهداری بهتر کفش :

 

 • کفش را در دمای مناسب نگهداری کنید مخصوصا کفش های چرمی ، زیرا نوسانات دما باعث آسیب دیدن و ضمخت شدن رویه کفش میشود.

 

 • برای خشک کردن نم و رطوبت کفش از نور مستقیم آفتاب استفاده نکنید و محیطی خشک و دارای تهویه را انتخاب کنید ، مثلا کنار پنجره و بدور از نور مستقیم آفتاب یا کنار یک پنکه سقفی یا دیواری.

 

 • کفش های از جنس الیاف مصنوعی محیطی مستعد برای رشد قارچ ها هستند ، دقت کنید که بعد از تمرین و یا مسابقه کفش های مرطوب و عرقی خود را در کیف و یا کیسه ورزشی خود رها نکنید زیرا هم برای سلامتی خود شما مضر است و هم باعث آسیب جدی به بدنه مخصوصا داخل کفش میشود.

 

 • اگر کفش شما چرمی است با ابزار پولیش مخصوص کفش های چرمی و پاک کردن تکه های چمن و … کفش خود را همیشه در بالاترین سطح کیفی نگه دارید.

 

اگر شما هم روش هایی مفید برای نگه داری کفش چه فوتبال و چه فوتسال سراغ دارید حتما تجربیات ارزشمند خود را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

15 پاسخ ها
  • محمد زیارتی
   محمد زیارتی می گوید:

   سلام ناصر عزیز
   در خصوص تمیز کردن داخل کفش توصیه میشه تا جایی که امکان داره از شستنش اجتناب بشه چون جایی هست که رطوبت رو نگه میداره و بخوبی خشک نمیشه ممکنه باعث آسیب به کفش بشه ، معمولا برای بوی بد داخل کفش هم از گرده های مخصوص بوگیر که حتما قبلا مشاهده کردید استفاده میشه ولی تخصصی تر از اسپری تازه نگه داشتن داخل کفش که هم ضدعفونی میکنه و هم بوی بد رو از بین میبره استفاده میشه.
   در صورت نیاز مبرم به شستن داخل کفش میتونید تشتی رو از آب پر کنید و یک شوینده خوب رو داخلش بریزید و خوب کف درست کنید بصورتی که کل تشت پر کف بشه و تا جایی که امکانش هست با همین کف ها و مقدار کمی آب داخل کفش رو با دقت دست بکشید و تمیز کنید و در نهایت بخوبی کف و رطوبت رو پاک کنید و بعد برای خشک نگه داشتنش جایی بزارید که هوای گرم بیرون بهش بخوره و زمانی کمی بعد از خشک شدنش تو آفتاب هم برای زمان کمی بزارید که بعد کفش بو نده (دقت کنید زیاد زیر آفتاب نباشه که کفش آسیب ببینه چون زطوبت و خشک شدن سریع کیفیت کفش رو میاره پایین و شکننده میشه)
   سوالی داشتید در ادامه همین کامنت در خدمتتون هستم.

   پاسخ
 1. علیرضا
  علیرضا می گوید:

  سلام من یه کفش تمپو چرمی دارم که اتفاقا از خود شماهم خریدم تقریبا یه ساله دارمش ولی سایزش خیلی بزرگ شده میخواستم بدونم دلیلش چیه و چیکار باید کنم

  پاسخ
  • فوتبال کالا
   فوتبال کالا می گوید:

   سلام
   سری تمپو جناب چون چزمی هست بدنش براحتی جا باز میکنه و کفشای چرمی همین خاصیتشون هست و متاسفانه نمیشه کاریش کرد.
   اگر با این قضیه مشکل دارید و پاتونم پهن نیست کفشای بدنه مصنوعی و کشباف بگیرید که براحتی جا باز نمیکنه

   پاسخ
  • فوتبال کالا
   فوتبال کالا می گوید:

   سلام
   در صورتی که اشتباه از طرف ما باشه بله ولی اگه اشتباه از طرف مشتری باشه خیر

   پاسخ
 2. karimi
  karimi می گوید:

  سلام
  وقت بخیر
  اگه امکانش هست چگونگی تمیز کردن کفش های فوتبالی که رویه شون پارچه ای و کشباف هستند مثل کفش puma ultra1.1 رو بگید
  متشکر

  پاسخ
  • فوتبال کالا
   فوتبال کالا می گوید:

   سلام
   چنین کفش های بهته با محلول مخصوص شستشو بشه و با پارچه نرم و ترجیحا نانو خشک بشه

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *