دستکش دروازه بانی

راهنمای جامع شناخت و انتخاب دستکش دروازه بانی

برای یک دروازه بان مهمترین سلاح دستکش است که به او کمک می کند تا هم از دروازه خود محافظت کند و هم از دستانش ، انتخاب یک جفت دستکش دروازه بانی خوب کمک زیادی به گلر برای عملکردی خوب در زمین می کند.

یک دستکش خوب باید چندین ویژگی اصلی یک دستکش را داشته باشد

دستکش دروازه بانی

افزایش قدرت چسپندگی و چنگ زنی به توپ
– محافظت از انگشتان و پشت دست
– کمک به افزایش قدرت مشت ، دفع و مهار توپ
در سطح حرفه ای دستکش ها به دستکش سالنی ، چمن طبیعی و چمن مصنوعی تقسیم میشوند که هرکدام نیز خود دارای ویژگی های خاص خود هستند.
دستکش ها در سطوح کیفی مختلف و با یک ویژگی بارز و چند ویژگی متوسط طراحی و ارایه میشوند ، مثلا یک دستکش با قدرت چسپندگی و گیرایی بالا شناخته میشود یا یک مدل دیگر سطحی حرفه ای از محافظت از دست گلر را ارایه میکند و مدل دیگر میتواند سطحی متوسط از همه این ویژگی ها را با هم داشته باشد.

 

آناتومی دستکش ها

پشت دست

دستکش دروازه بانی

عملکرد اصلی دستکش در پشت دست محافظت از دستان گلر موقع مشت کردن و دفع توپ است ، به همین خاطر برند های مختلف سازنده دستکش برای این قسمت تمهیداتی ویژه را در نظر می گیرند که سطح محافظت خوبی را برای حفظ سلامتی بازیکن ارایه نمایند ، یک دستکش با پشت دست خوب این جسارت را به دروازه بان می دهد که بی پروا به دل مهاجمین حریف بزند و بدون ترس توپ را دفع کند.
وزن توپ در سرعت زیاد ،ضربات پا و سر بازیکن حریف از جمله تهدید های اصلی برای آسیب رساندن به پشت دست دروازه بانان هستند.
استفاده از یک صفحه محافظ با برجستگی هایی حبابی شکل یا شکل های دیگر بر روی استخوان های برجسته مشت و سر انگشتان که باعث دفع ضربه وارده به پشت دست میشود از جمله راه حل های معمول برای محافظت از پشت دست میباشد.
کف دست

دستکش دروازه بانی

کف دستکش در واقع وظیفه اصلی مهار توپ را بر عهده دارد که به دروازه بانان این اجازه را میدهد که بخوبی توپ را بدون تزلزل در آغوش بگیرند.
یک سطح نازک از لاتکس latex جنس معمول کف دستکش ها هستند که بهترین ماده شناخته شده تا به امروز هست و کارایی بالایی را برای افزایش قدرت چنگ زنی و چسبندگی دستکش فراهم میکند.
در زیر این لایه لاتکسی برندها از صفحه ای بسیار نرم به عنوان بدنه اصلی کف دستکش استفاده میکنند که بخوب توپ در آن فرو میرود و مانند یک مکنده مانع جدا شدن دستکش از سطح کف دستکش میشوند.
لاتکس چیست؟
لاتکس هم بصورت طبیعی بدست می آید و هم بصورت صنعتی ، لاتکس طبیعی از شیره و صمغ درختی خاص بدست می آید که بدلیل کمیابی و گران بودن آن معمولا کمتر استفاده میشود به همین دلیل امروزه از لاتکس صنعتی استفاده میشود که هزینه تولید بسیار کمتری دارد ، دستکش های مخصوص پزشکان در اتاق عمل و خیلی از لوازم ارایشی و بهداشتی از این ماده ساخته میشود.
سر مچ دست

دستکش دروازه بانی

مفصل مچ دست بعد از مفاصل انگشتها پرتحرک ترین قسمت دست محسوب میشود پس قاعدتا این قسمت باید آزادای عمل بیشتری برای خم و راست کردن مچ داشته باشد.
برندهای مختلف معمولا در این قسمت از الیاف پارچه مانندی استفاده میکنند که ازادی عمل کامل را فراهم می نماید که علاوه بر آن باعث تهویه و تبادل هوا نیز خواهد شد.
مچ دست و ساعد بند

دستکش دروازه بانی

در قسمت مچ و قسمتی از ساعد دست تسمه نگهدارنده دستکش قرار می گیرد که وظیفه سفت و شل کردن دستکش را بر عهده دارد.
این تسمه نگهدارنده از مواد مختلفی ساخته میشود که هدف نهایی و اصلی همه آنها فیت شدن عالی دستکش با دست گلر است.
شکل و فرم اکثر این تسمه ها معمولا یکسان است یک لایه متحرک تسمه بر روی یک لایه ثابت تسمه میخوابد و براحتی قابل تنظیم است.
انگشت ها

دستکش دروازه بانی

انگشت ها یکی از مهمترین قسمت دستها برای مهار و کنترل توپ است ، سایز دستکش و نحوه برش در ساخت دستکش دو عامل اصلی در فیت شدن دستکش در سرانگشتان است.
در میان دروازه بانان دو سلیقه متفاوت در خصوص انگشت ها وجود دارد ، بعضی از دروازه بان ها دوست دارند که سرانگشتانشان کاملا به سر انگشت دان دستکش بچسپد و کاملا فیت باشد ولی گروه دیگر دروازه بان ها دوست دارند که یک فاصلی کمی مابین انگشت و انگشت دان دستکش وجود داشته باشد تا در سرانگشت آزادی عمل بیشتری وجود داشته باشد.

 

انواع روش های برش دستکش

همانطور که می دانید تابحال هیچ دستکشی ساخته نشده که مانند یک دستکش بافتنی یکدست و یکپارچه باشد و از اجزای مختلفی تشکیل شده ، ولی برندهای مختلف برای اینکه این برش قسمت های مختلف کمترین پرتی را موقع روی هم قرار گرفتن داشته باشند از روش های مختلف برش استفاده میکنند که در زیر به انواع آن اشاره می کنیم.
Flat تخت

دستکش دروازه بانی
برش تخت سنتی و قدیمی ترین نوع برش دستکش محسوب میشود که باعث بوجود آمدن کف دست یکپارچه و کاملا صاف میشود و اجزای مختلف دستکش بصورت دوخت بیرونی به هم وصل میشوند.
از مزایای این روش استحکام و دوام بالای نقاط اتصال اجزای دستکش است و عیب آن قابلیت کمتر فیت شدن به نسبت سایر روش ها است.
Rolled برش لوله ای یا حلقوی

دستکش دروازه بانی

این نوع برش به سازنده دستکش این اجاز را میدهد که الیاف بکار رفته در قسمت انگشت ها را به دور انگشت بپیچاند و نیازی به وصله زدن دو سر کف دست و پشت دست دستکش به یکدیگر نباشد ، یعنی در سر هر پنج انگشت شما مانند دستکش های بافتنی هیچگونه وصله و پینه ای مشاهده نمی کنید.
البته این نوع برش فقط به سرانگشت ها خلاصه نمیشود و قسمت های دیگری مانند کناره کف دستکش نیز به همین روش به هم پیوند میخورند.
از مزایای اصلی این نوع برش فیت شدن بهتر دستکش با دست گلر و ارایه سطح بزرگتری از کف دست برای گرفتن توپ می باشد.
Negative برش منفی یا معکوس

دستکش دروازه بانی

این نوع برش در واقع سطحی پیشرفته تر از برش حلقوی است با استفاده از این نوع برش شما کمترین درز و پینه را در نقاط اتصال اجزای دستکش مشاهده می کنید و همه اجزای دستکش بصورت داخلی به هم وصل شده و شما از بیرون چیزی را مشاهد نخواهید کرد.
از مزایای این نوع برش فیت شدن عالی دستکش و دست است ، این نوع برش مناسب دست های لاغر و همچنین دست های بانوان است که بخوبی دست ها را می پوشاند.
Hybrid برش ترکیبی

دستکش دروازه بانی

این نوع برش همانطور که از اسمش پیداست ترکیبی از انواع برش های یاد شده در بالا است و مزیت اصلی داشتن مزیت کلی هر نوع برش است و نمیتوان گفت نقطه ضعف ولی ایرادی که میتوان به آن گرفت اینست که نمیتواند از هر نوع برش بهترینش را ارایه بدهد ولی برای دروازه بانانی که ممکن است خواستار داشتن دو یا چند نوع روش برش همزمان در دستکش خود باشند گزینه ایده آلی است.

فیت شدن و اندازه گیری

دروازه بانان باید به این نکته توجه داشته باشند که دستکش حتما باید جا داشته باشد و کاملا فیت رو به تنگ نباشد ، درست مثل کفش که اگر پای شما کاملا به کناره و جلوی کفش چسبیده باشد آزادی عمل را از پا خواهد گرفت ، دست نیز همینطور است و باید کمی جای تحرک و آزادی عمل را به انگشتان خود بدهید ، به همین خاطر موقع تست کردن دستکش توجه داشته باشید که بین سر انگشتان دستکش و سرانگشت شما حداقل 2 تا 2.5 سانتی متر فاصله و فضای آزاد وجود داشته باشد.
برای تعیین اندازه سایز دستکش مناسب دستان شما در ابتدا محیط دور کف و پشت دست خود را درست زیر اولین بند انگشتان بدون در نظر گرفتن انگشت شست اندازه گیری کنید ، عدد بدست آمده ( به اینچ) را رو به بالا گرد کنید و با عدد یک 1 جمع ببندید ( سعی کنید به واحد اینچ اندازه گیری کنید تا راحت تر باشید ، زیرا اکثر جدوال برند دستکش ها به اینچ اندازه ها را ثبت کرده اند.).

دستکش دروازه بانی

مثال : محیط کف دست خود را اندازه گرفته اید که شده 7.5 اینچ آن را رو به بالا گرد کنید که میشود 8 اینچ ، هشت را بعلاوه 1 کنید که عدد بدست امده یعنی 9 میشود سایز دست شما.
نکته : هر دو دست خود را اندازه گیری کنید و اگر اندازه محیط کف دست شما با هم فرق داشت ملاک را دست بزرگتر قرار دهید.
در جداول اندازه گیری دستکش ها اندازه ها به x small , small , medium , large , x large , 2x large تعیین شده اند و در برخی مانند سایز کفش به شماره هم اعلام شده، مثلا اگر دور محیط دست شما طبق مثال بالا 9 اینچ بود یعنی سایز دست شما M یا MEDIUM است و به سایز نیز سایز دست شما 10 است.

 

دستکش دروازه بانی

دستکش دروازه بانی

خاصیت چنگ زنی کف دستکش

دستکش ها از لحاظ خاصیت چنگ زنی به سطوح مختلفی تقسیم میشوند که هر چه این خاصیت تقویت بشود باعث افزایش قیمت دستکش خواهد شد ، توصیه میشود برای دروازه بانان مبتدی یا دروازه بانان نونهال در ابتدای امر از دستکش هایی با قیمت معمولی استفاده شود که معمولا دوام بالایی نیز دارند.

چند نکته در خصوص کف دستکش ها

دستکش دروازه بانی

– هرچه کف دستکش نرم تر باشد خاصیت چسبندگی و چنگ زنی آن نیز تقویت خواهد شد. دستکش های با کف ناهموار که از لاتکس کمتری استفاده شده باشد باعث افزایش طول عمر دستکش میشود ولی از طرف دیگر باعث کاهش چسبندگی نیز خواهد شد ، چرا اینطور است؟ دستکش های با کف ناهموار به معنی این است که از لاستیک بیشتری در ان استفاده شده که طول عمر بالاتری نسبت به لاتکس دارند. معمولا دستکش های با کف برجسته برای دروازه بانی در سالن ایده آل تر میباشد.
– کف دستکش دارای ضخامت های مختلفی است که اندازه معمول آنها 3 و 4 میلی متر است ، اگر خواستار حس کردن بیشتر توپ توسط کف دست هستید که هرچه ضخامت کمتر باشد نتیجه بهتری خواهید گرفت و اگر خواستار سطح بالاتری از محافظت و نرمی هستید لایه ضخیم تر به نفع شما است.
– گلر های حرفه ای در نظر داشته باشند که قرار اس در چه نوع چمنی بازی کنند ، زیرا دستکش های با کف لاتکس که جنسی ظیف و حساس است در چمن مصنوعی زود آسیب می بینید و شما به یک دستکش با لایه ضخیم تر و مقاوم تر هستید.

 

دستکش دروازه بانی

– در اکثر دستکش ها مقاومت در مقابل رطوبت و باران لحاظ شده است و در سطحی حرفه ای تر باعث عملکرد یکسان دستکش از لحاظ چسپندگی و قدرت کنترل در شرایط متغیر جوی مانند بارانی ، خشک و حتی برفی میشود.

محافظ انگشت ها

انگشت های شما بخاطر ظرافت و تحرک زیاد در معرض اسیب های جدی هستند و به همین خاطر برند های ناچار به تمهیدات خاصی برای محافظت از این قسمت هستند ، که معمولا در ظاهر بصورت قطعاتی برجسته و برآمده که شبیه به حباب هستند مشاهده میشود که بر همین اساس دو نوع سطح محافظت از انگشتان وجود دارد
1- استفاده از برجستگی های قطعه قطعه و مجزا : این نوع سطح از محافظت باعث محافظت بیشتری از انگشتان شما میشوند ولی دارای خمش و انعطاف کمتری هستند.

دستکش دروازه بانی

2- استفاده از برجستگی های متصل به هم : این نوع از سطح محافظت شاید نسبت به مورد بالا سطح محافظت کمتری داشته باشد ولی در عوض دارای انعطاف خیلی خوبی می باشد.

دستکش دروازه بانی

هر دو مورد بالا دارای سطح محافظت بالایی برای جلوگیری از اسیب رسیدن به انگشت ها موقع مشت کردن توپ و یا برخورد پشت دست با پا یا سر حریف است.

نکات آخر

دستکش دروازه بانی

در انتخاب دستکش سعی کنید تمام جوانب را در نظر بگیرید و از قبل با خود خلوت کنید که دقیقا از دستکش چه میخواهید ، محافظت بالا؟مقاومت بالا؟قدرت چسپندگی بالا؟ و …
لاتکس اسفاده شده در کف دستکش های حرفه ای اگر چه باعث افزایش چشمگیر سطح چسپندگی و قدرت مهار توپ شما میشوند ولی باید این نکته را در نظر داشته باشید که خیلی ظریف و اسیب پذیر هستند ، پیشنهاد ما به شما اینست که در صورت توان مال دو جفت دستکش تهیه کنید یکی برای تمرین و دستکش حرفه ای تر برای روز مسابقه.
از دستکش خود بخوبی مراقبت کنید و اگر توانستید از اسپری های مخصوص تمیز کردن دستکش استفاده کنید که هم کیفیت و هم طول عمر دستکش را افزایش میدهند
برای شستشوی دستکش از آب ولرم و صابون بدن استفاده کنید و به ارامی کثیفی و لکه ها را پاک کنید.

منتظر پیشنهاد و نظرات شما در خصوص این مقاله هستیم

26 پاسخ ها
 1. ارش
  ارش می گوید:

  با تشکر از سایت خوبتون لطفا در مورد کفش های مناسب دروازه بانان و بررسی دستکشای ace ادیداس هم مطلب بذارید.ممنون

  پاسخ
  • ziarati
   ziarati می گوید:

   سلام ارش عزیز
   ممنون از لطف شما
   در خصوص کفش های مناسب دروازه بانان ، انشالله در آینده سعی می کنیم مطلب بزاریم .
   در خصوص دستکش های ace نیز یک مدل اصلی آن را بررسی نموده ایم adidas ace trans و در آینده حتما سعی می کنیم به مدل های دیگر این برند نیز بپردازیم
   سپاس از صبوری شما

   پاسخ
  • محمد زیارتی
   محمد زیارتی می گوید:

   سلام
   مهمترین ویژگی دستکش های مناسب چمن مصنوعی مقاوم بودن کف دستکش در مقابل سایش هست کهمتاسفانه ت برندها کم پیدا میشه ، برند ho بصورت تخصصی چند مدل رو برای این نوع چمن داره که در زیر لینکش رو براتون میفرستم ، دستکش هایی که در عنوان مدلشون عبارت turf دارند یعنی مناسب چمن مصنوعی هستند که در وضیحات محصول هم قید شده.

   http://footballkala.com/product-category/goalkeeper-equipments/soccer-gloves/ho-glove

   پاسخ
 2. سینا متین نیکو
  سینا متین نیکو می گوید:

  سلام من یک گلر نونهالم.به نظر شما مهم ترین قابلیت دستکش های یک گالر نونهال چه چیزی هست؟

  پاسخ
  • فوتبال کالا
   فوتبال کالا می گوید:

   سلام
   دستکش های گلری تو رده نونهال ساده ترین نوع دستکش ها هستند و به همین خاطر معمولا قیمت خیلی مناسب تری نسبت به دستکش های حرفه ای دارند
   و بیشتر هم روی دوام تمرکز شده تا کیفیت تاپ اون و از لحاظ حرفه ای هنوز تو اینرده سنی زود هست که بخواهید یک دستکش چند میلیونی تهیه کنید البته داشتنش ضررینداره و خوبم هست ولی ضرورت انچنانی نداره

   پاسخ
   • سینا متین نیکو
    سینا متین نیکو می گوید:

    ایا دستکش های ادیداس نونهال به قیمت ۳۰۰۰۰۰ تومن ارزش خریدن دارد؟سوال دومم هم هم اینه که ایا برای دستکش هایم،glove glue و یا حوله و فوم شستشو بگیرم یا هنوز برای خریدن اینجور چیز ها زوده؟

    پاسخ
  • Mhmd1221s
   Mhmd1221s می گوید:

   یه مربی دلسوز که دستاشو توی جیبش نکنه و خودشم دستکش بدست توی دروازه بایسته و خودش بتونه دایو بلند بزنه و توی هوا توپ رو مهار یک ضرب کنه و با توپ فرود بیاد . یه گلر نونهال ک هدفش مشخص هست و واسه هیچ مساله ای بهانه تراشی نمیکنه و با تلاش سعی میکنه بهتر بشه.
   یه دستکش که کفش اسفنجی باشه از ۷۰۰ تا ۱.۲۰۰ قیمتش …
   مساله فقط دستکش نی…همگی مکمل هستن

   پاسخ
  • فوتبال کالا
   فوتبال کالا می گوید:

   سلام
   اگر دستکشتون پوست پوست شده چه روی دستکش و چه پشت دستکش ، متاسفانه نمیشه کاریش کرد

   پاسخ
 3. emadt1386
  emadt1386 می گوید:

  سلام.خسته نباشید میخواستم بدونم که کفش مناسب برای دروازبانی چیست.
  دست تان درد نکنه سایت خیلی خوبی دارین.

  پاسخ
  • فوتبال کالا
   فوتبال کالا می گوید:

   سلام.ممنون
   گلرها خیلی محدودیت خاصی بری انتخاب کفش ندارند چون مثل بازیکنای دیگه در حال حرکت نیستند و بیشتر بستگی داره از کفش چه انتظاری داشته باشید.
   معمولا نایک تمپو ، آدیداس پردیتور ، نایک فانتوم و شبیه این کفشا میپوشن

   پاسخ
     • فوتبال کالا
      فوتبال کالا می گوید:

      انتخاب نوع برش بستگی به انتظار شما ز دستکش داره
      اگه میخواین دستکش فیت باشه برش negative
      اگه میخواین سطحش پهن باشه flat
      اگر هم میخواین فیت باشه و هم سرانگشتا خوب به دستکش بچسبه rollfinger hibryd

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *