سال تاسیس: ۲۳ می ۱۹۲۴، ویلمسلو، بریتانیا
موسس: هارولد و والاس هامفریز
دفتر اصلی: منچستر، بریتانیا
نقاط تحت پوشش: سراسر جهان
محصولات: پوشاک ورزشی، کفش فوتبال و راگبی
مالک: شرکت Iconix Brand Group
وبسایت: www.umbro.com

 

1986-eng-and-scot

 

آمبرو

آمبرو یک عرضه‌کننده‌ی تجهیزات فوتبال و لباس ورزشی بریتانیایی مستقر در منچستر است.
این شرکت از سال ۲۰۱۲ شرکت تابعه‌ی شرکت آمریکایی Iconix Brand Group است.
آمبرو طراحی، تولید و بازاریابی پوشاک، کفش و تجهیزات فوتبال را انجام می‌دهد. محصولاتش در بیش از ۹۰ کشور در سراسر جهان به فروش می‌رسند.

 

C_71_article_1042370_image_list_image_list_item_0_image

 

تاریخچه

این شرکت توسط هارولد هامفریز به همراه برادرش والاس در کارگاهی کوچک در ویلمسلوی چشایر و با الهام از علاقه‌ی روزافزون به تماشای فوتبال در سراسر جهان تاسیس شد. نام آمبرو واژه‌ای شبه-آمیخته است که الهام‌بخش لباس‌های برادران هامفریز بوده است. آغاز کار آمبرو در فینال جام حذفی ۱۹۳۴ بود که هر دو تیم منچستر سیتی و پورتس‌موث لوازم طراحی و تولید‌شده توسط این شرکت را پوشیدند. تیم‌های دیگری این شرکت طی دهه‌ی ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰ برایشان لباس فراهم کرده بود، شفیلد یونایتد، پرستون نورت اند، منچستریونایتد و بلک‌پول بودند.
آمبرو تولیدکننده‌ی ورزشی رسمی جام حذفی انگلیس و حامی مالی رسمی این بازی‌ها و تامین‌کننده‌ی انحصاری توپ‌های این لیگ‌ها بود.
در سال ۱۹۵۲ تیم بریتانیا در المپیک تابستانی لباس‌های آمبرو را پوشید که طبق نیازهای ورزش‌های مختلف آن‌ها طراحی شده بود. آمبرو طی ۲۰ سال بعد تامین‌کننده‌ی لباس‌های تیم المپیک بریتانیا بود.
در سال ۱۹۵۷ آمبرو وارد بازار شد و با همکاری تد تینلینگ، بازیکن، لباس‌های ورزشی تولید کرد. ورزشکار دیگری که در سال ۱۹۵۹ با آمبرو همکاری کرد، سرمربی منچستریونایتد، مت باربی، بود. همان سال این شرکت فروش لوازم پسران نوجوان را آغاز کرد، مجموعه پیراهن، شورت و جوراب که به آن‌ها این امکان را می‌داد تا مانند بت‌های فوتبالیشان به نظر برسند.

 

1958

 

در سال ۱۹۵۸ برزیل اولین قهرمان جام جهانی بود که لوازم آمبرو را می‌پوشید. دو سال بعد بازیکن اسکاتلندی منچستریونایتد، دنیس لاو، قراردادی انحصاری با این برند به امضا رساند و اولین فوتبالیست تحت حمایت مالی آمبرو شد. تیم ملی انگلستان اولین عنوان خود را در سال ۱۹۶۶ با پوشیدند لباس‌های آمبرو به دست آورد (قرارداد در سال ۱۹۵۴ امضا شده بود). از بین ۱۶ تیم رقیب، ۱۵ تیم وسایل تولیدشده توسط آمبرو را پوشیدند، تنها استثناء شوروی بود. در همان زمان ۸۵ درصد تیم‌های فوتبال بریتانیا وسایل این شرکت را می‌پوشیدند، از جمله سلتیک، اولین تیم بریتانیایی که جام اروپایی را در سال ۱۹۶۷ برد. باشگاه لیورپول ۴ جام اول از بین پنج جام اروپایی را در حالی از آن خود کرد که لباس‌های آمبرو را پوشیده بود – سال‌های ۱۹۷۷، ۱۹۷۸، ۱۹۸۱ و ۱۹۸۴.
در سال ۱۹۷۴ موسس آمبرو، هارولد هامفریز درگذشت. پسران وی جان و استوارت مسئولیت اداره‌ی این شرکت را به عهده گرفتند. تیم ملی بریتانیا تا ۱۹۷۴ پیراهن‌های انتخابی آمبرو را پوشید، یعنی تا زمانی که اتحادیه‌ی فوتبال به تشویق سرمربی انگلستان، دان رِوی، حق تولید پیراهن ورزشی را به Admiral Sportswear فروخت.

 

england-1984

تیم ملی انگلستان پس از یک دهه پوشیدن لوازم Admiral، مجددا در سال ۱۹۸۴ با آمبرو قرارداد امضا کرد. در سال ۱۹۸۶ آمبرو تولید کفش‌های فوتبال خود را آغاز کرد. این شرکت فوتبالیست‌هایی نظیر آلن شیرر و مایکل اوون (که تنها ۱۴ سال داشت) را به فهرست ورزشکاران تحت حمایت خود افزود. در سال ۱۹۹۴ برزیل ۴امین جام جهانی خود را در ایالت متحده برد و تیم‌های باشگاهی آژاکس (در سال ۱۹۹۵) و منچستریونایتد (در سال ۱۹۹۹) جام قهرمانان اروپا و جام بین‌المللی در توکیو را از آن خود کردند، در حالی که همه لباس‌های آمبرو را پوشیده بودند.

در ایالات متحده آمبرو مالک اصلی (۹۴ درصد) لیگ فوتبال، شرکت مادر فوتبال رده‌پایین‌تر مردان آمریکای شمالی (رده‌ی دو از چهار در هرم فوتبال آمریکایی) و رده‌ی دوم لیگ زنان (W-League) و لیگ جوانان (Super Y-League) بود. طی فصل اول USL ۲۰۰۹، CarolinaRailHawks, Charleston Battery, Vancouver Whitecaps, Rochester Rhinos, Austin Aztex همگی لباس‌های آمبرو را پوشیدند. طی فصل USLPro ۲۰۱۲T Dayton Dutch Lions آمبرو پوشید.
در اکتبر ۲۰۰۷، JJB Sports در حرکتی برای حفاظت از سهم خود در بازار پیراهن‌های فوتبال انگلستان، ۱۰.۱ درصد سهام آمبرو را خرید.

 

nike-takeover-umbro

 

نایک

در ۲۳ اکتبر ۲۰۰۷ اعلام شد که آمبرو طی قراردادی ۲۸۵ میلیون پوندی، معادل ۱۹۳ در هر سهم، بر سر فروش به شرکت نایک به توافق رسیده است. هیئت مدیره‌ی آمبرو به سهامدارانش توصیه کرد تا به نفع این کار رای دهند چون قیمتی بسیار رقابتی برای این شرکت پیشنهاد می‌کرد. قیمت سهام آمبرو در زمان این پیشنهاد نزدیک به ۱۳۰ بود. ناظران در دسامبر ۲۰۰۷ این معامله را تایید کردند و این قرارداد در فوریه‌ی ۲۰۰۸ منعقد شد. آمبرو با هدف احیای ان برند، خطوط «تحت سفارش انگلستان» را به راه انداخت. از ۴ ژوئن ۲۰۰۹ آمبرو قراردادی برای تهیه‌ی لوازم منچسترسیتی به امضا رساند. منچستر سیتی با پوشیدن آمبرو اولین قهرمانی خود طرف ۳۵ سال را به دست آورد.

در سال ۲۰۱۰ آمبرو حامی مالی تیم آمریکایی مجددا شکل‌گرفته‌ی New York Cosmos و تامین‌کننده‌ی انحصاری لوازم آن‌ها شد.
در می ۲۰۱۲ نایک گزارش کرد که برای تمرکز بر برندهای ورزشیش، از جمله نایک، Converse، هارلی و جوردن، آمبرو را می‌فروشد (در کنار Cole Haan). در سپتامبر ۲۰۱۲ اتحادیه‌ی فوتبال اعلام کرد که لوازم آینده‌ی انگلستان توسط نایک تولید می‌شود.

 

125b54a

 

Iconix Brands

در اکتبر ۲۰۱۲ شرکت نایک اعلام کرد که با Iconix Brand Group بر سر فروش آمبرو به قیمت ۲۲۵ میلیون دلار به توافق رسیده است. این خرید در دسامبر ۲۰۱۲ انجام شد.
در فوریه ۲۰۱۴ اعلام شد که آمبرو از آغاز فصل ۱۵/۲۰۱۴ لوازم باشگاه اورتون را تامین می‌کند. این اولین اعلام باشگاه جدید از زمان خریدای آمبرو توسط Iconix Brand Group بود و پس از آن اعلام شد که قراردادهای مشابهی با هالی سیتی و باشگاه‌های فرانسوی لانس و نانت منعقد شده است. در ۹ ژوئن ۲۰۱۴ باشگاه فوتبال دربی کانتی اعلام کرد که آمبرو لوازم این تیم در فصل ۱۵-۲۰۱۴ را تامین می‌کند. این کار با واکنش خوب هواداران مواجه شد. کمی بعد در سال ۲۰۱۴ آمبرو اعلام کرد که لوازم تعدادی از باشگاه‌ها از جمله تیم فوتبال ملی صربستان، تیم ملی فوتبال مالاوی، واسکودوگاما، و جرمیو را تامین می‌کند و با این کار این برند را به عنوان نیرویی جهانی در دنیای فوتبال تثبیت می‌کند.

 

1066341

 

محصولات آمبرو

در حال حاضر آمبرو تمام انواع پوشاک ورزشی را تولید می‌کند، از جمله لوازم تمرین و کفش‌های فوتبال. تا اواسط دهه‌ی ۱۹۸۰، این شرکت تنها لباس‌های ورزشی خصوصا پیراهن‌، شورت و جوراب فوتبال تولید می‌کرد اما کفش تولید نمی‌کرد. درنهایت در سال ۱۹۸۵ آمبرو تصمیم گرفت اولین کفش فوتبال خود را وارد بازار برزیل کند. این طرح که ارزان‌تر از محصولات برندهای موجود نظیر آدیداس بود، پرطرفدار شد و دو سال بعد در سطح جهان به تولید انبوه رسید.

 

1429286824UmbroHomepageBanner1

 

آمبرو سبک پرطرفداری از شورت‌ها را نیز تولید کرد که در اواخر دهه‌ی ۱۹۸۰ و اوایل ۱۹۹۰ به اوج خود در ایالت متحده رسید. جنس آن‌ها نایلون بود و بند کشی و اغلب رنگ‌های روشن داشتند. با رشد لیگ‌های فوتبال جوانان در ایالات متحده در دهه‌ی ۱۹۸۰، بسیاری از جوانان، نوجوانان و بزرگسالان پوشیدن این لباس‌ها را به عنوان لباس روزانه آغاز کردند. در زمان اوج شهرت آمبرو در دنیای مُد، برندهای دیگر شورت فوتبال نظیر Adidas, Diadora, Hummel, Lotto , Mitre نیز پرطرفدار شدند. رقبای اصلیش در این بازار شامل آدیداس، نایک، لوتو، پوما و ریباک می‌شدند.

موارد دیگر عرضه‌شده توسط آمبرو شامل Stealth boot می‌شود که در سال ۲۰۱۰ عرضه شد و بازیکنانی نظیر گائل کلیچی و فیل جاگیلکا آن را می‌پوشیدند. همان سال این شرکت GT را عرضه کرد که مهاجم فولام، دارن بنت، آن را می‌پوشید. این شرکت این کفش را «سبک‌ترین کفش خود» اعلام کرد. پس از آن مدل GT II عرضه شد. در ژوئن ۲۰۱۱ UmbroGeometra Pro عرضه شد. در سال ۲۰۱۳ آمبرو موج جدیدی از عرضه‌ی لوازم خود را آغاز کرد که شامل Speciali IV و Geometra II می‌شد.

پس از خرید این برند توسط Iconix Brand Group در سال ۲۰۱۳، اولین محصول اصلی آمبرو UX-۱ بود، یک کفش فوتبال با فناوری پیشرفته که یکی از بهترین موارد عرضه‌شده در آن سال لقب گرفت.

 

umbro-ux-2-gecko-img6

و امروز ما شاهد باز هم درخشش این برند خوشنام هستیم که در دنیای فوتبال پایاپای سایر برندها میتازد و سعی در حفظ سهم بازار خود دارد،باید دید که آیا آمبرو میتواند مانند گذشته شهرت و اعتبار افسارگسیخته خود را دوباره بدست آورد؟