اسیکس
صنعت: پوشاک ورزشی، تجهیزات ورزشی
سال تاسیس: ۱۹۴۹
موسس: کیهاچیرو اونیتسوکا
شعبه‌ی مرکزی: کوبه، ژاپن
نقاط تحت پوشش: سراسر جهان
افراد کلیدی: کیومی وادا (رئیس هیئت مدیره)، موتویی اویاما (رئیس)
محصولات: کفش‌های ورزشی، پوشاک، تجهیزات ورزشی
درآمد: ۲۴۷.۷ میلیارد ین (از ۳۱ مارس ۲۰۱۲)
درآمد عملیاتی: ۱۹.۶ میلیارد ین (از ۳۱ مارس ۲۰۱۲)
درآمد خالص: ۱۲.۶ میلیارد ین (از ۳۱ مارس ۲۰۱۰)
تعداد کارمندان: ۵۹۳۷ (۲۰۱۳)
شرکت‌های تابعه: ASICS Europe B.V
ASICS Sports Corporation
ASICS Tiger Corporation
ASICS Tiger do Brasil Ltda
ASICS Tiger Oceana Pty
وبسایت: www.asics.com

 

03ce68c4_b616_458d_a4fe_1228c82ea30c_308x148

آسیکس یک شرکت تجهیزات ورزشی ژاپنی است که کفش و تجهیزات ورزشی طراحی‌شده برای طیف گسترده‌ای از ورزش‌ها را تولید می‌کند که عموما قیمت بالایی دارند.
در سال‌های اخیر کفش‌های دوی این شرکت اغلب در بین بالاترین عملکردهای تولید کفش در بازار بوده است.
اسیکس در ۱۲ جولای ۲۰۱۰ برند خارجی Haglöfs را به ارزش ۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰ کرون (۱۲۸.۷ میلیون دلار) خریداری کرد.

asics-new-york

تاریخچه
شرکت اسیکس در ۱ سپتامبر ۱۹۴۹ کار خود را با نام شرکت اونیتسوکا آغاز کرد. موسس آن، کیهاچیرو اونیتسوکا، تولید کفش‌های بسکتبال را در زادگاهش، کوبه، آغاز کرد. خیلی زود فعالیت‌های ورزشی به سبک‌های المپیکی مختلف گسترش یافت که ورزشکاران در دهه‌های ۵۰، ۶۰ و ۷۰ در سراسر جهان از آن‌ها استفاده می‌کردند. اونیتسوکا به طور خاص به خاطر طرح مکزیک ۶۶ مشهور شد که در آن طرح‌های شطرنجی متمایز که اکنون مترادف با برند این شرکت هستند، برای اولین بار به نمایش درآمدند. در سال ۱۹۷۷، OnitsukaTiger با GTO و JELENK ادغام شدند و شرکت اسیکس را تشکیل دادند. علیرغم تغییر نام، طیف گسترده‌ای از کفش‌های اسیکس هنوز در سطح جهان با برچسب OnitsukaTiger تولید شده و به فروش می‌رسند.
نام اسیکس مخفف عبارت لاتین anima sana in corporesano است که به معنای «عقل سالم در بدن سالم» است و از جمله‌ی قصار جوونال، menssana in corporesano، یا گفته‌ی تالس، Νοῦςὑγιὴςἐνσώματι ὑγιεῖ برگرفته شده است. از سال ۲۰۰۷ تاکید بیشتری روی این مخفف شده است و ترجمه‌ی آن به منظور اهداف تبلیغاتی، کوتاه شده اس: «عقل سالم، بدن سالم».
اسیکس در سال مالی ۲۰۰۶، ۱۷۱ میلیارد ین فروش خالص و ۱۳ میلیارد ین درآمد خالص داشت. ۶۶ درصد درآمد شرکت از فروش کفش‌های ورزشی، ۲۴ درصد از پوشاک ورزشی و ۱۰ درصد از تجهیزات ورزشی است. ۴۹ درصد فروش در ژاپن، ۲۸ درصد در آمریکای شمالی و ۱۹ درصد در اروپا است.
در ۴ اکتبر ۲۰۱۱ اعلام شد که اسیکس تولیدکننده‌ی رسمی جدید تیم کریکت استرالیا خواهد بود و جایگزین تولیدکننده‌ی آلمانی، آدیداس، خواهد شد.

141208_asics_gel_cumulus_vs_nike_zoom_pegasus_02

ارتباط با نایک
شرکت نایک که دراصل به BRS مشهور است، برای فروش کفش‌های OnitsukaTiger در ایالات متحده تاسیس شد. فیل نایت به هنگام سفر به ژاپن در سال ۱۹۶۳ درست بعد از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه استنفورد، تحت تاثیر کفش‌های باکیفیت اما با قیمت منطقی OnitsukaTiger قرار گرفت. وی به سرعت از دفتر OnitsukaTiger در آن زمان بازدید کرد و او از درخواست شد تا مدیر فروش آن‌ها در ایالات متحده باشد. زمانی که فیل نایت، نایک را تاسیس کرد، مهندسان رده‌بالای شرکت اونیتسوکا را جذب کرد و در شرکت آساهی در فوکوکا کفش تولید کرد، بنابراین اولین کفش‌های نایک در ژاپن تولید شدند.