صنعت: پوشاک، لوازم جانبی
تأسیس: سال ۱۹۲۴ با نام GebrüderDasslerSchuhfabrik
مؤسس: آدولف داسلر
دفتر مرکزی: هرتسوگن اوراخ، آلمان
حوضه خدمات رسانی: سرتاسر جهان
افراد تاثیرگذار: ایگور لاندوا (رئیس) هربرت هاینر (رئیس امور اجرایی)
محصولات: کفش، لباس ورزشی، لوازم ورزشی، لوازم آرایشی
درآمد: ۴۹/۱۴ میلیارد یورو (۲۰۱۳)
سود ناخالص: ۲۰۲/۱ میلیارد یورو (۲۰۱۳)
سود: ۷۸۷ میلیون یورو (۲۰۱۳)
کل دارایی: ۵۹/۱۱ میلیارد یورو (۲۰۱۳)
دارائی خالص کل: ۴۸۹/۵ میلیارد یورو (۲۰۱۳)
تعداد کارکنان: ۵۰۷۲۸ (۲۰۱۳)
سایت: www.adidas-group.com

 

Adidas-Logo-Wallpapers

Adidas AG (تلفظ آلمانی {آدیداس}) شرکت چندملیتی آلمانی است که کفش، پوشاک و لوازم ورزشی طراحی و تولید می‌کند. پایه این شرکت در هرتسوگن اوراخ در باواریای آلمان بنا شد. شرکت مالک Adidas Group دارای شرکت‌های زیرمجموعه البسه ورزشی Reebok،شرکت گلف TaylorMade Adidas (از جمله Ashworth)، Rockport و ۱/۹ درصد از باشگاه بایرن مونیخ است. شرکت آدیداس در کنار کفش‌های ورزشی، محصولات دیگری چون کوله پشتی، پیراهن، ساعت، عینک و دیگر کالاهایی که مربوط به لباس و ورزش می‌شوند، تولید می‌کند. شرکت آدیداس بزرگ‌ترین تولیدکننده البسه ورزشی در اروپا و بعد از Nike دومین شرکت بزرگ در جهان است.
آدلف داسلر بعد از دعوای خانوادگی که در شرکت GebrüderDasslerSchuhfabrik بین او و برادر بزرگ‌ترش رادولف پیش آمد، شرکت آدیداس را در سال ۱۹۴۹ تأسیس کرد. پیش از تأسیس آدیداس، رادولف Puma را تأسیس کرده بود، که یکی از رقبای تجاری اصلی آدیداس هم در آن زمان بود. هنوز هم شرکت‌های آدیداس و پوما برپایه Herzogenaurch در آلمان استوار هستند.
کفش و البسه این شرکت معمولاً دارای طرح سه توار (سه خط) هستند و همان نقش در آرم رسمی حال حاضر آدیداس هم بکار گرفته می‌شود. درآمد این شرکت را در سال ۲۰۱۲، ۸۸/۱۴ میلیارد یورو گزارش کرده‌اند.
تاریخچه
روزهای نخست
کریستف وان ویهلم داسلر در یک کارخانه کفش کارگر بود و همسرش پاولین مسئول خشکشویی کوچکی در باواریان Herzegenaurach، ۲۰ کیلومتری (۴/۱۲ مایلی) شهر نورمبرگ بود. فرزند آن‌ها، رادلف رودی داسلر، بعد از ترک مدرسه به پدرش در کارخانه پیوست. رادلف بعد از برگشت از جنگ جهانی اول در کارخانه ظروف چینی به مقام مدیریت رسید و بعد از آنهم در بازار عمده فروشی چرم در نورمبرگ مدیر شد.
آدولف آدی داسلر تولید کفش ورزشی را از آشپزخانه‌ی مادرش در هرتسوگن اوراخ در باواریا بعد از جنگ جهانی اول شروع کرد. بردار وی رادولف در جولای سال ۱۹۲۴ به هرتسوگن اوراخ برگشت تا با بردار جوان‌ترش همکار شود، کاری که بعدها با نامGebrüder Dassler Schuhfabrik(کارخانه کفش سازی برادران آدولف) شناخته شد و به موفقیت هم رسید. دو برادر پیشه‌ی خود را در خشکشویی مادرشان شروع کردند؛ اما در آن زمان انرژی برق به قدر کفایت در شهر نبود و گاهی اوقات مجبور می‌شدند برای روشن کردن دستگاه‌ها از نیروی برقی که با رکاب زدن یک دوچرخه ثابت به دست می‌آمد استفاده کنند.
آدیداسلر در المپیک تابستانی سال ۱۹۳۶ با کیفی پر از کفش فوتبالی از اولین مسیر ماشین رو به دنبال دونده آمریکایی، جسی جونز، به سمت دهکده المپیک رفت تا وی از کفش‌ها به عنوان اولین اسپانسر خود استفاده کند. در پی تلاش‌های اونز برای کسب چهار مدال طلا، موفقیت وی با شهرت یافتن کفش‌های داسلر در بین معروف‌ترین ورزشکاران جهان توأم شد. نامه‌هایی از تمام نقاط جهان برای این دو برادر فرستاده شد و مربیان سایر تیم‌های ملی به این کفش‌ها علاقه مند شدند. تجارت آن‌ها به یکباره رونق یافت و تا پیش از جنگ جهانی دوم، هر ساله بیش از ۲۰۰۰۰۰ جفت کفش به فروش می‌رساندند.
جنگ جهانی دوم و جدایی شرکت‌ها
در پی حمله‌ی هوایی متحدین در سال ۱۹۴۳، اختلاف بین دو برادر زمانی بالا گرفت که آدی و همسرش به پناهگاهی جنگی رفتند که رادولف و خانواده‌اش از پیش در آن بودند، در همین حین آدی خطاب به جنگندهای متحدین گفت: «حرام زاد ها دوباره برگشتند»، اما رادولف شک نداشت که منظور او به برادر و خانواده‌اش بوده است. بعد از اینکه سربازان آمریکایی رادولف را دستگیر کردند، ویمتهم به این شد که عضوی از نیروی Waffen SS است، در حالی که این طور نبود، رادولف هم مطمئن شد که بردارش به او خیانت کرده است.
نیروهای آمریکایی کارخانه Dolbury، تولیدکننده تسحیلات ضد تانک در جنگ، را در آوریل ۱۹۴۵ تاحدی تخریب کردند، اما پس از اینکه کتی، همسر آدیداسلر، نیروهای نظامی را متقاعد کرد که این شرکت و کارکنانش فقط کفش تولید می‌کنند، از تخریب کارخانه منصرف شدند. در پی آن نیروهای اشغالگر آمریکایی اصلی‌ترین خریداران کفش‌هایبه راداران داسلر شدند.
این دو برادر در سال ۱۹۴۷ از هم جداشدند، پس از آن رادی (رادولف) شرکت جدیدی با نام Ruda–از اسم Rudolf Dasslerتأسیس کردکه بعدها نامش به Puma تغییر کرد؛ ادی (آدولف) هم رسماً شرکتی با نام Adidas AG برگرفته از Adi Dassler در ۱۸ آگوست ۱۹۴۹ ثبت کرد. هر چند این عبارت به خاطر اینکه مخفف کلمات All Day I Dream About Sport (تمام روز رؤیای ورزش دارم) افسانه محلی معروفی است، اما مخفف معکوس است، در واقع این اسم چمدانواژه ای از Adi (نام مستعار آدولف) و Das (از داسلر) است.
روزهای نخست و رقابت با Puma
بعد از جدایی دو شرکت،Addidas و Puma پا به رقابت سخت و دشواری گذاشتند. در واقع شهر هرتسوگن اوراخهم به همین دلیل به دو قسمت تبدیل شده بود، که باعث شد این شهر را با نام «شهر گردن خم» بشناسند، مردم به پای یکدیگر نگاه می‌کردند تا ببینند غریبه‌ها چه کفشی پوشیده‌اند. حتی دو تیم فوتبال شهر هم جدا شده بودند: ASV هرتسوگن آوراخ با اسپانسری آدیداس و در مقابل FC۱ هرتسوگن آوراخ با حمایت شرکت کفش رادولف. افرادی که برای خدمت به خانه‌ی رادولف می‌آمدند، عمداً کفش‌های آدیداس می‌پوشیدند. رادولف هم به آن‌هامی‌گفت که به زیرزمین بروند و رایگان یک جفت کفش پوما بردارند. متاسفانه هیچ گاه این دوبرادر با هم آشتی نکردند؛ هرچند هر دو در یک گورستان به خاک سپرده شد اند، اما تا جایی که امکان داشت از هم جدا به خاک سپرده شدند.
در اولین مسابقه فوتبال بعد از جنگ جهان دوم در سال ۱۹۴۸، چند تن از اعضای تیم ملی فوتبال آلمان غربی، از جمله هربرت بوردنسکی، اولین مهاجم گل زن آلمان غربی، کفش‌های پوما پوشیدند. چهار سال بعد در مسابقات المپیک تابستانی سال ۱۹۵۲، جوسی بارتل، دونده ۱۵۰۰ متر لوکزامبرگ، اولین کفش طلای المپیک پوما در هلسینکی فنلاند را به دست آورد.

 

adidas-firma-sport-seryy-fon

 

آرم سه پره رسمی شرکت آدیداس تا سال ۱۹۹۷، امروزه این آرم بر روی محصولات اورجینال آدیداس استفاد می‌شود.
شرکت پوما در مسابقات المپیک سال ۱۹۶۰ به دونده آلمانی فآرمین هاری، پول داد تا محصولات پوما را در فینال دو ۱۰۰ متر بپوشد. پیش از آن هاری لباس‌های آدیداس پوشیده بود و از آدیداس درخواست پول کرده بود، اما شرکت ادیداس با این پیشنهاد مخالفت کرده بود. مرد آلمانی طلای مسابقات را با لباس پوما به دست آورد، اما پس از آن در بهت هر دو برادر، در مراسم اهدای مدال با لباس‌های آدیداس حاضر شد. هری امید داشت که از هر دو شرکت پول بگیرد، اما آدی به خشم آمد و مسابقات قهرمانی المپیک را تحریم کرد.
همکاری با تاپی
پس از یک دوره مشکلات بعد از مرگ پسر آدولف داسلر در سال ۱۹۸۷، کارخانه دار فرانسوی برنارد تاپی با پولی که قرض کرد، در سال ۱۹۸۹ شرکت داسلر را به ازای ۶/۱ میلیارد یورو (به قیمت حالا ۹/۲۴۳ میلیون یورو) خریداری کرد. تاپی در آن زمان یکی از متخصصان سرشناس در زمینه‌ی رفع ورشکستگی شرکت‌ها بود، حرفه ای که با آن آینده‌ی خود را ساخت.
تاپی تصمیم گرفتمحصولات را از ساحل به آسیا ببرد. همچنین برای تبلیغ بیشتر مادونا خواننده معروف آمریکایی را به خدمت گرفت. از کریسچرچ در نیوزلند نماینده‌ی فروش کفشی به آلمان فرستاد که به دیدن نوادگان آدولف داسلر (آملیا راندال داسلر و بلا بک داسلر) برود و با چند کالا برگشت تا شرکت را ارتقاء دهد.
تاپی پس از اینکه از پس پرداخت اقساط بدهی بر نیامد، در سال ۱۹۹۲ به بانک Credit Lyonnais اجازه داد آدیداس را بفروشد و آن بانک هم بدهی بدهکاران را به حقوق صاحبان سهام شرکت تبدیل کرد که البته در قانون بانکداری فرانسه غیرمعمول بود. گزارش شده است که این بانک دولتی تلاش کرد تا تاپی را از این وضعیت مالی وخیم بیرون بکشد؛ چرا که تاپی در آن زمان وزیر امور شهری (minister de la Ville) دولت فرانسه بود.
بانک Credit Lyonnais آدیداس را به، رابرت لویس دریفس، یکی از دوستان برنارد تاپی با مبلغی بیشتر از چیزی که تاپی بدهکار بود، یعنی به جای ۸۵/۲ میلیارد فرانک (معادل ۴۷۹/۴۳۴ میلیون یورو) با قیمت ۴۸۵/۴ میلیارد فرانک (معادل ۵۱۴/۶۶۸۳ میلیارد) فروخت. همچنین از عمد شرکت تاپی را، که مالک آدیداس هم بود، ورشکست کردندچرا که این شرکت فقط حق شکایت از آن‌ها را داشت.
رابرت لوییس دریفوس یکی از اعضای هیئت رئیسه شرکت و همچنین مدیر باشگاه المپیک مارسی شد که البته تا سال ۱۹۹۳ تاپی مالک آن بود.
تاپی در سال ۱۹۹۴ ورشکست شد. وی به خاطر تبانی در باشگاه فوتبال هدف چندین پرونده حقوقی قرار گرفت. در سال۱۹۹۷، ۶ ماه از ۱۸ ماه محکومیت زندانی خود را در زندان لا سانته سر کرد.
دوران پس از تاپی
دهکده خیریه کودکان با همکاری گروه جوانان فیفا در سال ۱۹۹۴ از اصلی‌ترین ذینفعان شرکت شدند. شرکت ادیداس AG در سال ۱۹۹۷ گروه سالامون که متخصص در زمینه‌ی البسه اسکی بود را به دست آورد و درپی آن هم نام رسمی شرکت به Addidas-Salamon AG تغییر کرد. آدیداس با رسیدن به این مهم به شرکت گلف Taylormade و Maxfli رسید، شرکت‌هایی که امکان رقابت با شرکت گلف نایک را فراهم می‌آوردند.
آدیداس در سال۱۹۹۸ از اتحادیه ملی ورزش‌های دانشگاهی به خاطر محدودکردن تعداد و اندازه‌یآرم‌های تبلیغاتی روی لباس‌ها و یونیفورم ها، شکایت کرد. آدیداس از شکایت خود صرف نظر کرد و هر دو گروه دستورالعمل‌هایی مبنی بر اینکه چه طرح سه خطی رامی‌توانند به شکل علامت تجاری آدیداس در نظر بگیرند، ارائه دادند. آدیداس در سال ۲۰۰۳ از سازمان جهانی بدنسازی به خاطر استفاده از دو خط شبیه به سه خط آدیداس در دادگاه انگلیس شکایت کرد. دادگاه حکم داد که علی رغم سادگی علامت، سازمان جهانی بدنسازی متخلف است، چرا که ممکن است با این کار باعث ایجاد رابطه ای با علامتی که آدیداس استفاده می‌کند، شود.
استلا مک کارتنی، طراح برتر مد انگلیسی با آدیداس خط تولید جدیدی راه اندازی کرد که باعث ایجاد رابطه‌ی همکار بلند مدتی با این سازمان هم شد. این خط تولید مجموعه ای‌ای از برجسته‌ترین کارهای ورزشی برای زنان با نام «Adidas by Stella McCartney» است که بسیار هم تحسین شد.
آدیداس همچنین در سوم می سال ۲۰۰۵ به عموم اعلام کرد که شریک شرکت خود گروه سالومون را به قیمت ۴۸۵ میلیون یورو به AmerSports آمریکا فروخته است. آدیداس در آگوست سال ۲۰۰۵ قصد خود از خرید رقیب انگلیسی Reebok با قیمت ۸/۳ میلیارد دلار آمریکایی را اعلام کرد. این تصاحب با همکاری طرف مقابل در ژانویه ۲۰۰۶ کامل شد. این اتفاق یعنی اینکه آدیداس می‌تواند فروشی نزدیک به فروش نایک واقع در شمال آمریکا داشته باشد. رسیدن به ریبوک باعث شد آدیداس در رقابت جهانی خود با نایک به عنوان دومین تولید کننده کفش ورزشی در جهان شناخته شود. دفاتر مرکزی بین المللی شرکت آدیداس در آلمان و سایر مناطق تجاری جهان مثل پورتلاندو، هنگ کنگ، تورنتو، تایوان، انگلیس، ژاپن، استرالیا و اسپانیا قرار دارند. آدیداس به دلیل فروش عمده در آمریکا درآمد زیادی از این کشورها داشته است و در تلاش برای نفوذ در کشورهای دیگر جهان است.
آدیداس در سال ۲۰۰۵ آدیداس ۱، اولین و تنهاترین کفش دارای قابلیت ریزپردازنده،را معرفی کرد. شرکت این کفش را «اولین کفش هوشمند جهان خواند» که دارای قابلیت ریزپردازنده است و می‌تواند ۵ میلیون محاسبه در ثانیه انجام دهد تا اینکه به طور خودکار سطح کفش را با محیط تطابق دهد. این کفش دارای باتری کوچک و قابل تعویضی است که حدوداً ۱۰۰ صدساعتشارژ خواهد داشت. آدیداس در ۵ نوامبر سال ۲۰۰۵ ورژن جدیدتری از آدیداس ۱ وارد بازار کرد که زیره ی آن بلندتر بود و باعث می‌شد کفش نرم تر و مستحکم تر باشد و موتور جدیدی هم با نیروی گشتاور ۵۳/۱ درصد بیشتر از قبلی در آن بکارگرفته شده بود.
آدیداس در ۱۱ آوریل ۲۰۰۶ قرارداده یازده ساله‌ی خود به عنوان تولید کننده رسمی لباس تیم‌های حاضر در لیگ حرفه ای بستکبال NBA را رسماً اعلام کرد. این شرکت محصولات و پارچه لباس تیم‌هایNBA، NBDL و WNBA و نیز مدل کفش‌های ورزشی سوپر استار، شبیه به رنگ لباس‌ها را درست می‌کرد. این قرارداد (به ارزش ۴۰۰ میلیون دلار) روی دست قرارداد قبلی که با ریبوک در سال ۲۰۰۱ به مدت ده سال بسته شد، زد.
آدیداس در نوامبر ۲۰۱۱ اعلام کرد که با سهمی از توافقنامه خرید به عملکرد ورزشی در فعالیت‌هایفضای باز با برند پنج-ده رسیده است. قیمت کل خرید در روز آخر ۲۵ میلیون دلار آمریکایی پول نقد بود.
آدیداس در اواخر سال ۲۰۱۲ بیشترین درآمد ممکن را گزارش داد و هربرت هاینر رئیس اجرایی با خوش بینی در مورد سال‌های پیشرو حرف میزند.
آدیداس در ژانویه سال ۲۰۱۵ اولین برنامه رزرو گوشی همراه در صنعت کفش را راه اندازی کرد. برنامه تائید شده آدیداس به مشتریان این امکان را می‌دهد تا با بهره گیری از فن آوری هدف یابی جغرافیایی به کفش‌های برند ورزشی با تولید کم، دستیابی پیدا کنند و آن‌ها را رزرو کنند.
محصولات
لوزام جانبی
اولین و تنهاترین لباسی که آدیداس تولید کرد گرم کن فرانز بکن بائر بود.
دو و میدانی
در حال حاضر آدیداس چندین نوع کفش دو، از جمله Energy-boost و کفش‌های پیاده روی با تیغه‌های فنری تولید می‌کند.

 

Adidas-2015-Football-Boots-There-Will-Be-Haters-(1)

 

فدراسیون فوتبال
همیشه یکی از مهم‌ترین اهداف آدیداس لوازم تمرینی فوتبال و تجهیزات مربوط به آن بوده است.آدیداس یکی ازمهمترین شرکت‌ها در ارائه تجهیزات تیمی برای فدراسیون‌های بین المللی و باشگاه‌های فوتبال از جمله، بایرن مونیخ، رئال مادرید، چلسی، منچستریونایتد (از فصل ۱۶-۲۰۱۵)، آث میلان و یوونتوس (از فصل ۱۶-۲۰۱۵) خواهند ماند.
آدیداس بسته لوازم داوران هم تولید می‌کند، تجهیزاتی که در رقابت‌های بین المللی، کشورها و لیگ‌های سرتاسر جهان از آن‌ها استفاده می‌شود. این شرکت در زمینه‌ی تولید کفش ورزشی سرآمد است، از جمله مثال‌های قابل توجه می‌توان به انتشار کفش‌های جام جهانی مسابقات فوتبال بر روی زمین‌های سفت و خشکدر سال ۱۹۷۹، اشاره کرد. این شرکت را به عنوان بهترین فروشنده‌ی کفش در تمام زمان‌ها تحسین می‌کنند. کفش‌های کفه تخت با نام World Cup هنوز هم در بازار بدون رقیب هستند.
FIFA سازمان جهانی فوتبال، برای مسابقات جام جهانی به منظور جذاب کردن مسابقات توپی با طراحی خاص سفارش داد. این توپ‌ها در مسابقات جام جهانی ۲۰۰۶ با نام Teamgeist استفاده شدند، توپ‌هایی که حین ضربه خوردن نسبت به توپ‌های قبلی مسافت بیشتری طی می‌کردند. گمان می‌رفت که دروازبان ها از این نوع طرح توپ چندان راضی نباشند و مدعی بودند که توپ به طور ناگهانی و غیرقابل پیش بینی در هوا تغییر جهت می‌دهد.
آدیداس در جام جهانی ۲۰۱۰ توپ جدید دیگری معرفی کرد. توپ جابولانی را دانشگاه لافبورو با همکاری دانشگاه چلسی طراحی و تولید کرده بودند. این توپ به خاطر سختی در کنترل با انتقادات بسیاری از سوی بازیکنان، مربیان و متخصصان رو به رو شد. این توپ سبک و ایرودینامیک باعث شد خیلی از شوت‌ها و پاس‌ها با قدرت بیشتری حرکت کنند. برازوکای آدیداس توپ بازی‌های جام جهانی ۲۰۱۴ بود.
آدیداس لوازم ورزشی بسیاری به خاطر همکاری با تیم‌های بزرگ جهان دارد، باشگاه‌هایی چون بایرن مونیخ، رئال مادرید، چلسی، آث میلان، آژاکس، فاینورد، بنفیکا، لیون، مارسی، ریور پلاته، فلومینس، پالمیرا و فلامینگو. تیم‌های ملی تحت حمایت عبارت‌اند از آلمان، اسپانیا، روسیه، ژاپن، کلمبیا، آرژانتین، مکزیک، نیجریه، دانمارک، ولز، پاراگوئه و سوئد.
آدیداس به طور علنی از بازیکنان زیادی حمایت کرده است، بازیکنانی چون لیونل مسی، کاکا، زین الدین زیدان، دیوید بکهام، لویز سوارز، آرین روبن، ژاوی، گرت بیل، رابین ون پرسی، کریم بنزما، توماس مولر و جیمز رودریگز.
آدیداس یکی از حامیان مالی لیگ قهرمانان اروپا است و توپ Adidas Finale هم توپ رسمی بازی پایانی این رقابت‌ها است. آدیداس علاوه بر کفش‌های فوق الذکر با نام Adidas Predator، کفش‌های فوتبالی دیگر با نام adiPure تولید کرد. علاوه بر این آدیداس لباس و تجهیزات تمامی تیم‌های حاضر در لیگ برتر فوتبال را فراهم می‌کند.
آدیداس و Opta Sports در آوریل ۲۰۱۳ معرفی نوعی بازیکن فوتبال جدید با نام Engine را رسماً اعلام کردند.Engine نمونه اولیه بازیکنی در پست هافبک است که تمامی زمین را پوشش می‌دهد، به دنبال شانس گلزنی است، حملات رقیب را خنثی می‌کند و از دقیقه‌ی اول بازی تا لحظه‌ی به صدا در آمدن سوت پایانی انرژی تمام نشدنی دارد.
آدیداس و منچستریونایتد درجولای ۲۰۱۴ با یک رکورد جهانی قرارداد ده ساله‌ی ۲۹/۱ میلیارد دلاری بر سر لوازم ورزشی بستند، که از فصل ۲۰۱۶/۲۰۱۵ لیگ جزیره شروع می‌شود. این قرارداد یکی از گران قیمت‌ترین معاملات در تاریخ ورزش است و جای رقیب همتای خود نایک را گرفته است.
تنیس

 

andy-murray

 

تنیسور مطرح انگلیسی اندی موری
آدیداس از اواسط دهه‌ی ۱۹۶۰ وارد دنیای تنیس شد و در طول تاریخ وجود خود حامی مالی بازیکنان تنیس مطرحی هم بوده است. در ابتدا کار خود را با دو بازیکن برجسته تنیس مردان در اولین روزهای حرفه ای شدن تنیس در دهه‌ی ۱۹۶۰، استان اسمیت و لیناستاسه، شروع کرد. نه تنها طی دهه‌های ۱۹۶۸۰ و ۱۹۹۰ اسپانسر بی چون چرای کفش و البسه مردان شماره‌ی یک تنیس جهان ایوان لندل و استفان ادبرگ و زن برتر تنیس استفی گراف بود، اما با این حال هر یک از این بازیکنان سبک طراحی گرافیکی مخصوص خود را در بازی‌ها داشتند، که در عموم مردم هم به فروش می‌رسیدند. حتی ایوان لاندل بیشترین زمان دوران حرفه ای کار خود را با انواع مدل‌های راکت آدیداس بازی کرد، ابتدا از راکت افسانه ای آدیداس GTX-Pro استفاده می‌کرد و بعدها از آدیداس GTX-Pro-T استفاده کرد. امروزه این شرکت خط تولید جدیدی از راکت راه اندازی کرده است. آدیداس به دنبال ساختن راکت ۲/۱۲ اونسی Barricade در مسابقات تور برای بازیکنان این مسابقه است، در حالیکه Feather برای بازیکنان معمولی و Response برای بازیکنان باشگاه‌ها ساخته شده‌اند. آنا ایوانویچ، اندی موری، ماریا کریلینکو، کارولین وزنیاکی، جاستین هنین، جو ویلفرد تسونگا، دنیلا هنتوچوا، آلیشا مولیک، فرناندو ورداسکو، مارکوس باداتیس، جیلس سیمون، فرناندو گونزالس، فلاویا پنتا، لورا رابسون، کریستینا ملادنوویچ، فرانسسکا اسشیاونه، ملنی اودین، انگلیک کربر، سیمونا هالپ و سورنا کریستیا. لباس‌های تنیس آدیداس دارای فن آوری ClimaCool است که این فن آوری رامی‌توان در لباس و کفش ورزشکاران دید.
تنیسور شماره ۴ جهان در نوامبر سال ۲۰۰۹ به عنوان پردرآمدترین ستاره‌ی آدیداس با قراردادی ۵ ساله با ارزش ۵/۲۴ میلیون دلار گزارش و تائید شد.
ورزشکارانی که تحت حمایت مالی آدیداس هستند از برنامه Player Improvement بهره می‌برند، برنامه ای که این شرکت برای استفاده‌ی مربیان، مربیان بدنساز و روانشناسان ورزشی برای بازیکنان استفاده می‌کنند تا کارشان را حرفه ای تر دنبال کنند. این برنامه دارای مربیان افسانه ای چون دار کاهیل و اسون گریونولد است. در سینسیناتی در مسابقات تنیس ATP در شهر ماسون، آدیداس اسپانسر یونیفورم توپ جمع کنان پسر و دختر هم بود.

 

adidas-golf-eyewear-2011

 

گلف
آدیداس گلف بخشی از شرکت آدیداس است، تولیدکننده‌ی البسه ورزشی آلمانی و بخشی از Adidas Group که متشکل از شرکت لباس‌های ورزشی ریبوک، شرکت گلف TaylorMade-Adidas و Rockport است. Adidas Groupبه خاطر ارائه دامنه‌ی وسیعی از محصولات در مرکز سه بخش اصلی آدیداس، ریبوک و TaylorMade آدیداس گلف، یکی از سرآمدان در صنعت کالاهای ورزشی است. آدیداس گلف لباس، کفش و لواز ورزشی با آرم آدیداس تولید می‌کند.
جدول زمانی شرکت
Adidas AG در سال ۱۹۹۷ Salomon Group را که در زمینه‌ی وسایل اسکی تخصص داشت، از آن خود کرد و نام رسمی تجاری آن هم به Adidas-Salomon تغییر کرد، چراکه آدیداس با رسیدن به این مهم همزمان به شرکت گلف TaylorMade و Maxfliهم رسید، که همین هم باعث شد بتوانند با شرکت گلف نایک رقابت کنند. Salomon حق کنترل سهام داران حاکم خود را به TaylorMade و شرکت‌های تجهیزات ورزشی‌اش را هم به غول جهانی Adidas AG فروخت.
آدیداس گلف آمریکا در سال ۱۹۹۸ حوزه فعالیت تجاری خود را از توالاتین در اورگون به کارلسباد، دفترهای مرکزی شرکت گلف TaylorMade کالیفرنیا برد. آدیداس گلفآمریکا می‌بایست ۳۰ کارمند را به آنجا جابه جا می‌کرد. کارلسباد هم یکی از دفاتر مرکزی رقیب پیشین آدیدایس،Callaway Golf Company(شرکت گلف کالاوی کالیفرنیا) است. TaylorMade و آدیداس گلف آمریکا در سال ۱۹۹۹ در یک شرکت با نام TaylorMade-Adidas Golf با دفتر مرکزی جهانی در کارلسباد، ادغام شدند. مارک کینگ به عنوان مدیر شرکت منصوب شد، وی کار خود را در سال ۱۹۸۱ به عنوان نماینده فروش آغاز کرد و پس از مدت کوتاهی به عنوان معاون رئیس بخش فروش و بازاریابی در شرکت توپ گلف کالاوی کالیفرنیا در سال ۱۹۹۸ شد.
Ashworth (لباس) در سال ۲۰۰۸ تبدیل به شرکت گلفی کاملاً تابع TaylorMade و آدیداس و مکملی برای پارچه‌های کاربردی مصنوعی آدیداس گلف شد.
محصولات
آدیداس گلف لباس، کفش و تجهیزات ورزشی مردان، زنان و جوانان می‌فروشد. لوزام مردان شامل کفش، پیراهن، شورت، شلوار، لباس بیرون (لباس‌های بادی)، لباس زیر و عینک است؛ لوازم زنان هم کفش، شورت، دامن، شلوار، لباس بیرون، لباس زیر و عینک هستند. لوازم جوانان شامل کفش، لباس و عینک هم برای دختران و هم برای پسران است.

 

AdidasCricket-770x513-b_770

 

کریکت

کریکت باز هندی ساشین تندولکار درحین ضربه به توپ با چوب کریکت آدیداس
آدیداس در اواسط دهه‌ی۱۹۷۰ شروع به تولید کفش کریکت کرد، که اولین هدف تجاری آن‌ها استرالیا بود. کفش‌هایآن‌ها گرفته شده از چرم چکمه‌های کریکت قدیمی است که سال‌های سال دست نخورده باقی مانده بودند، چرم‌هایی که انعطاف پذیرتر هستند اما از شست پا کمتر مراقبت می‌کنند، به همین دلیل خوردن توپبه پاهای ضربه زننده و درد اتفاق چندان نادری نبود. شرکت آدیداس در ادامه‌ی تولید کفش کریکت برای سال‌های متمادی، بالاخره در سال ۲۰۰۶ وارد زمینه‌ی ساخت چوب کریکت شد وچوب‌هایی که تولید می‌کنندعبارت‌اند از Pellara، Incruza، Libro و M-blaster.
ادیداس در دهه‌ی ۱۹۹۰ با سوپراستار هندی کریکت ساشین تندولکار قرارداد بست و برای وی کفش ساخت. تندولکار هنوز هم در مسابقاتی که بازی می‌کندکفش‌های ادیداس را می‌پوشد. آدیداس از سال ۲۰۰۸ حامی مالی چوب کریکتی شد که تندولکار استفاده می‌کرد. این شرکت چوب جدیدی با نام Adidas MasterBlaster Elite مخصوص وی ساخت.
آدیداس در سال ۲۰۰۸ بعد از اینکه با Woodworm به مشکلات مالی برخوردند، قرارداد مادام العمر خود را باWoodworm فسخ کرد و با حمایت مالی ستاره‌ی ضربه زنی انگلیسی کوین پیترسن وارد بازار کریت انگلیس شد. سال بعد با بازیکنان دیگری چون ایان بل انگلستانی، سلمان بات ضربه زن آغازی پاکستانی و راوین درادادجا هندی قرارداد امضا کردند.
در حال حاضر کریکت بازهای تحت حمایت مالی آدیداس عبارت‌اند از ساشین تندولکار، روحیت شارما، سورش راینا، وریات کوهیل، لاسیت مالینگا، کایرون پولارد و دواینی براو.
آدیداس در حتل حاضرمجموعه لوازم ورزشی تیم کریکت انگلستان را تأمینمی‌کند. آدیداس با تیم کریکت آمریکای جنوبی هم در سال ۲۰۱۱ قرارداد امضا کرد. لباس تیم کریکت آفریقای جنوبی دربازی‌های جهانی را غول آلمانی آدیداس تولیدخواهد کرد. آدیداس پیش از این در سال ۲۰۱۱ حامی مالی تیم کریکت استرالیا هم بود.
در لیگ برتر کریکت هند (IPL) آدیداس حامی رسمی لباس تیم بمبی‌های هندوستان است. آدیداس حامی مالی رسمی Pune Warriors India هم است هر چند این تیم به خاطر مسائل پرداخت هزینه از IPL کنارگذاشته شد.

 

Derrick-Rose-Stars-In-New-adidas-Basketball-D-Rose-5-Boost-Video

 

بسکتبال
آدیداس از زمان‌های خیلی پیش تولید کننده کفش بسکتبال بوده و یکی از برندهای معتبر بسکتبال در جهان است. آدیداس بیشتر به خاطر مدل‌های سوپراستار و پرو دهه‌ی ۱۹۶۰ معروفیت دارد که متأثر از آنبه خاطر سبک خاصی که پوشش پلاستیکی روی انگشتان پا دارد با نام «Shelltoe» شناخته می‌شود. در نتیجه مدل سوپراستار ادیداس در دهه‌ی ۱۹۸۰ به خاطر چاپ تصویری از موسیقی هیپ هاپ بر روی لباس بیرون و لباسی با جنس الیاف پلی استر با مارک آدیداس در کنار پیرهن، بسیار معروف شد.
در حال حاضر آدیداس فروشنده‌ی تمامی ۳۰ حق فروش فدراسیون ملی بسکتبال است (بعد از ادغام ریبوک به جای آن آمد) و حامی مالیتعداد زیادی از بازیکنان گذشته و حال بسکتبال مثل کریم عبدالجبار و تریسی مک گاردی و همچنین مارکوس کلارک، دویت هاوارد، چاونسی بیلاپس، دریک روز، کوینسی پاندکستر، براندون نایت، اریک گوردون، مایکل بیسلی، جان اسمیت، دامیان لیلارد، جرو هالیدی، تیم دونکان، جرمی لین، ایمان شومپرت، جوروین جورج و جان وال بوده است.
لاکروس (نوعی توپ بازی)
آدیداس در سال ۲۰۰۷ تولید سال‌های پیش روی محصولات لاکروس را اعلام کرد و همچنین خبر داد که لاکروس ملی قدیمی را در سال ۲۰۰۸ برای بیش از ۶۰۰ بازیکن سال اول و دوم دانشگاه در آمریکا حمایت مالی خواهد کرد.

 

Judo_Mainb

 

جودو
کلارک گریسی برای آدیداس BJJ تبلیغ می‌کند. قهرمان سه دوره از مسابقات جودو به عنوان سفیر این شرکت برای خط تولید لباس‌های جودوی برزیل به این شرکت پیوست.

 

adidas-p-rugby-ss15-teaser-clp-mh_67747

راگبی
آدیداس توپ، کفش و سایر وسایل راگبی را تولید می‌کند. هم اکنون آدیداس تأمینکننده‌ی لوازم و توپ تیم All Blacks نیوزلند، Munster Rugby ایرلند، Les Bleus تیم ملی فرانسه، تیم ملی راگبی ایتالیا و Stormers آفریقای جنوبی و تیم‌های راگبی اتحادیه ایالات غرب است. همچنین این شرکت اسپانسر لباس اتحادیه راگبی نیوزلند است و برای تمامی اعضای super rugby، مجموعه ای ازتیم‌های محلی و داوران ملی، لباس تهیه می‌کند. همچنین آدیداس تأمین کننده رسمی توپ بازی‌های جام هاینکن است. علاه بر این شرکت آدیداس از سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۱۳ تأمین کننده لوازم ورزشی British and Irish Lions بود. این شرکتتولیدکننده‌ی لباس باشگاه راگبی لیگ Gold Coast Titans در لیگ راگبی ملی استرالیا هم است. سانی بیل ویلیامز بازیکن راگبی لیگ، اتحادیه و لیگ بین المللی و بوکسر سابق، سفیر جهانی شرکت آدیداس است.

 

adidas_rope_multicolored_rings_sports_1440x900_hd-wallpaper-9424

 

ژیمناستیک
ادیداس از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۲ لباس ژیمناستیک مردان و زنان تیم آمریکا را در مسابقات ژیمناستیک آمریکا تأمین کرده است. همکاری آدیداس و ژیمناستیک کاران آمریکا در سال ۲۰۱۲ خاتمه یافت. در سال ۲۰۰۶ لباس ژیمناستیک کش بافت زنان و پیراهن مسابقات ژیمناستیک مردان، شلوار ژیمناستیک و شورت ژیمناستیک با مارک ادیداس همراه با کش بافت‌های فصلی برای بهار، تابستان، پاییز و تعطیلات زمستان در آمریکا موجود است. ادیداس قبلاً با شرکت GK Elite تا بهار ۲۰۱۳ همکاری داشت، محصولات ژیمناستیک آدیداس از طریق سایتElegant Sports از سراسر جهان در دسترس است.اعضای تیم المپیک آمریکا مک کیل مارونی، جوردین ویبر، جیک دالتون و دنل لیوا همگی تحت حمایت مالی بخش ژیمناستیک آدیداس هستند.
اسکیت بورد
Skateboard Adidasکفش‌های مخصوص ورزش اسکیت بورد از جمله طراحی دوباره مدل قبلی اسکیت بوردها را تولید می‌کند. این مدل طرح امضای تیم‌ها را بر روی تخته اسکیت دارد.
بازیکنان حرفه ای:
• مارک گونزالس
• دنیس بیوسنتیز
• سیلاس باکستر نیل
• پته الدریدج
• بنی فیرفاکس
• لوکاس پیوج
• رودریگو تی اکس
• جیک دونلی
• نستر جودکینز
• مارک سوسیو
بازیکنان غیرحرفه‌ای
• کریسجانیس کالوانس
• لم ویلمین
• وینس دل واله
• آلس مجروس
تیم ملی متشکل از چویی کنون، دنیس دورانت، کلاوس بومز، رائول ناوارو، پتر هوروارت، کوین لوری و گونیس اوزدوگان است.
بیسبال
آدیداس لوازم بیسبال هم تولید می‌کند و بازیکنان بزرگ لیگ‌های حرفه ای بیسبال و بیسبال حرفه ای نیپون در ژاپن را حمایت مالی می‌کند.
آدیداس از سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۸ حامی New York Yankees بود. آدیداس در ژاپن اسپانسر رسمی لباس تیم‌هایYomiuri Giants و Waseda University است.
هاکی
ادیداس لوازم هاکی تولید می‌کند و حامی بازیکنان زیادی از آلمان، انگلیس، هلند، استرالیا، اسپانیا و بلژیک است. این شرکت همچنین حامی Reading Hockey club، Beeston Hockey Club و East Grinstead Hockey Club است.

لوازم جانبی
آدیداس سندل های جلوباز، ساعت، عینک، کوله پشتی، کلاه بیسبال و جوراب تولید و طراحی می‌کند. همچنین این شرکت تعداد زیادی از برندهای ادکلن، عطر، لوازم بعد از اسلاح و لوسیون مردانه و زنانه دارد. ادیداس اعلام کرد که تا اواسط آگوست ۲۰۱۴ مچ بند هوشمندی با قیمت ۱۹۹ دلار روانه‌ی بازار خواهد کرد. این مچ بندها با برنامه Adidas miCoach هماهنگ می‌شوند که نقش مربی شخصی را برای شما خواهد داشت.
سندل
ادیلت
ادیلت اولین جفت از سندلهای آدیداس بود که در اصل در سال ۱۹۶۳ تولید می‌شد. آدیداس ادعا می‌کند که ورزشکاران از ما می‌خواهندبرای دستشویی و حمام آن‌هادمپای تولید کنیم.
تا به امروز سندل هایی که ساخته شده فروش فوق العاده ای داشته‌اند. هرچند سندل های ادیلت با خط‌های سفید و آبی پنجاه سال پیش تولید می‌شدند، اما رنگ‌های جدید و متنوعی از آن‌ها در حال تولید است (سیاه، قرمز، سبز، نارنجی، قهوه ای، زرد، صورتی، طلایی، نقره ای). همچنین آدیداس در این اواخر طرحی رنگی معرفی کرد که همزمان با تولید مارک‌هایPredator و Adizero پیش می‌رود؛ طرح این نوع سندل نارنجی و بنفش است. معمولاً سه خط با رنگ‌ها متضاد روی مدل‌های قدیمی وجود دارد. از رایج‌ترینلباس‌های ادیلت لباس سرمه ای و مشکی، با ترکیب رنگ سفید است. مدل‌هایWoodilette و Trefoil طرحی شبیه به ادیلت داشتند اما روی آن‌ها راه راه نبود.این مدل لاستیک ارتوپدی منحنی با تنها یک سنتزی بر روی پا دارد و به شکل دمپایی جلوبسته که به شکل کفش است طراحی شده است، البته پس از آن ادلیت حتی در دنیای غیرورزشی هم در همه جا بکار گرفته شد. سندل ادلیت با امیدی که به گسترش طرح پابند نسبت به طرح فلیپ فلاپ دارد، طرحی جدید و مقدار راحتی متفاوتی برای پوشنده فراهم خواهند کرد. همچنین این پابند به دو طرف سندل چسبیده که فشار را به جایی از سندل که حساسیت کمی دارد،می‌برد در این صورت باعث می‌شودسندل دوام بیشتری داشته باشد.
Santiossage
Santiossage طرح سندل تخت یک تیکه است. این نوع صندل دارای سه خط روی نوارپابند در جلو کفش است. Santiossage با رنگ‌های سیاه، سرمه ای یا قرمز در بازار موجود است. در حالت کفشی، در قسمت پاشنه در دوطرف نام تولیدکننده حک شده است و همچنین زیر پاشنه کفش هم آرمی حک شده است. قابل ذکر است که برآمدگی‌هایی برای ماساژ پا به منظور رفع درد پا بعد از ورزش کف این نوع سندل وجود دارد، هرچند این نوع سندل ها را غیر ورزشکاران هم می‌پوشند. درون این برآمدگی‌های شفاف آرم سه خط آدیداس دیده می‌شود.
Adissage
Adissage هم یک نوع سندل تخت یک تیکه است. این نوع سندل که در رنگ‌ها سیاه، سرمه ای، آبی روشن، سیاه و صورتی و دیگر ترکیب رنگ‌ها است بر روی پابند جلوی پا سه خط آدیداس حک شده است. در قسمت کفش مانند این سندل در دوطرف پاشنه نام تولیدکننده وجود دارد و همچنین زیر پاشنه آرمی شرکت هم حک شده است. در این سندل هم مثل Santiosageبرآمدگی‌هایی برای ماساژ قسمت درد پا بعد از ورزش، کف صندل وجود دارند، هرچند به عنوان یک سندل معمولی بین افراد غیر ورزشکار هم رایج است.
بازاریابی

Chuck D با گرم کن آدیداس
تصور می‌شود که آدیداس هم مثل سایر برندها مشتریان همیشگی و و فاداری دارد. در تحقیقات اخیر وفاداری به برندهایی چون آدیداس، نایک، پوما ای جی و سایر برندهای لباس ورزشی بررسی شده‌اند. در بررس ها هیچ وفاداری افراطی به برندی دیده نشده است.
در اواسط واپسین روزهای دهه‌ی ۱۹۹۰ آدیداس برند خود را به سه گروه با دیدگاه‌های جدا تقسیم کرد: کارآیی آدیداس به منظور نشان دادن توجه به ورزشکاران، آدیداس‌های اصل به خاطر توجه به طراحی‌های قبلی که الگوی شناخته شده‌ی سبک زندگی است و در آخر هم اهمیت سبک که مربوط به بازار مد است، اصلی‌ترین گروه هم Y-۳ است (گروهی که رابطه ای بین آدیداس و طراح مد نوپا Yohji Yamamoto را نشان می‌دهد، Y نشانگر اسم Yamamoto و ۳ نشان دهنده‌ی سه خط آدیداس است).
«تمامی آدیداس یکی است» شعار راهبرد بازاریابی جهانی شرکت آدیداس است. هدف این شعار این است که تمامی برندها و عنوان‌ها را با هم متحد کند و تصویری واحد به مشتریان علاقه مند بهورزش، مد، موسیقی و دنیای هنرپیشه‌ها نشان دهد. به نظر می‌رسد که رابطه ای هم با عبارت «all-in» به معنی «خسته» در بعضی ملل انگلیسی زبان باشد.
شعار قبلی این شرکت «هیچ چیز غیرممکن نیست» بود. این کمپین را ۱۸۰/TBWA در هلند ایجاد کرد اما همچنان با توجه به کارهای قابل توجه انجام شده در TBWA/Day در سانفرانسیسکو، مخصوصاً در زمینه‌یفعالیت‌های مربوط به بسکتبال «اعتقاد به پنج» هنوز هم در حال پیشرفت است. TBEA/Chiat/Day به Zane Peach تعهد دادند که تصاویری برای تبلیغات جهانی کمپین ۲۰۰۷ فراهم کنند.
تبلیغات بازی
این برند در چندین بازی از جمله Commodore Amiga: رقابت‌های المپیک Daley Thompson، Sony Playsation: بازی فوتبال شکرت آدیداس و Commodore ۶۴، ZX spectrum، Amstrad CPC: فوتبال قهرمانان آدیداس
اطلاعات مالی
اطلاعات مالی به میلیون یورو[۲]

سال ۲۰۰۶ ۲۰۰۷ ۲۰۰۸ ۲۰۰۹ ۲۰۱۰
فروش
۱۰,۰۸۴ ۱۰,۲۹۹ ۱۰,۷۹۹ ۱۰,۳۸۱ ۱۱,۹۹۰
EBITDA
۱,۰۷۸ ۱,۱۶۵ ۱,۲۸۰ ۷۸۰ ۱,۱۵۹
درآمد خالص
۴۸۳ ۵۵۱ ۶۴۲ ۲۴۵ ۵۶۷
بدهی خالص
۲,۲۳۱ ۱,۷۶۶ ۲,۱۸۹ ۹۱۷ ۲۲۱

انتقادها
شیوه/اصول اخلاقی و تعهدات کاری آدیداس در تأمین کارمندان به دقت بسیار بررسی می‌شود و گاهی اوقات هم انتقادهایی بر آن داده می‌شود.
جنجال به خاطر دوبرابر شدن قیمت لباس راگبی تیم All Blacks در سال ۲۰۱۱
طرفداران تیم All Blacks نیوزلند به خاطر نارضایتی از قیمتی که آدیداس برای لباس با مارک All Black مشخص کرده است خواستار کاهش خوستار کاهش‌ها شدند و بعد از اینکه فهمیدند قیمت داخلی ۲۲۰ دلار بیشتر از قیمت پیشنهادی در بعضی از وب سایت‌ها است، شروع به خرید از فروشندگان خارج از کشور کردند. آدیداس برای توقف فروش فروشندگان خارج از کشور به شهروندان نیوزلند، موافقت نامه‌های برون مرزی با آن‌ها امضا کرد. شرکت‌های نیوزلندPR و گروه‌های طرفدار مشتریان این اتفاق را فاجعه‌ی عمومی خواندند. Rebel Sportبزرگ‌ترین خرده فورش لباس‌های ورزشی نیوزلند خشم خود را ابراز کرد و قیمت فروش لباس‌هایAll Blacks به مردم را زیر قیمت می‌داند. برای همین Rebel Sport در ۹ آگوست سال ۲۰۱۱ تصمیم گرفت که دیگر به موجودی لباس‌های اتحادیه راگبی آدیداس چیزی اضافه نکند.
کفش‌های پابند دار در سال ۲۰۱۲
ادیداس در ۱۴ ژوئن سال ۲۰۱۲ در صفحه‌ی فیس بوک خود تصویری از یک جفت کفش با پابند گذاشته بود. این تصویر خط تولید کفشی طراحی شده را نشان می‌داد که قرار بود آدیداس در آگوست آن را روانه‌ی بازار کند. این تصاویر خیلی زود باعث شد بروز جنجال‌هایی شد که در آن جسی جکسون گفته بود «تلاش برای تجاری کردن و محبوب تحقیر انسان برای بیش از ۲۰۰ سال، در کشوری که سه پنجم مردم از نظر قانون اساسی سیاه پوست هستند، توهین آمیز، اسفناک و بی اعتنایی به این افراد محسوب می‌شود. جکسون آدیداس را تهدید به تحریم کرد و به نقل از گزارشات، از طرف دیگر، امید می‌رفت که دیوید استرن عضو کمیسیون NBA هم دخالت کند. آدیداس خیلی زود بعد از این اعتراضات تولید این محصول را قطع کرد.
نقض حقوق کار و کارگاه
آدیداس به خاطر فعالیت کارگاه‌هایی مخصوصاً در اندونزی انتقاد شد. آدیداس بین سال‌های ۲۰۰۶-۲۰۰۷ خیلی از عرضه کنندگانی که برای اتحادیه پیمانکارانی با سوابق حقوق کاری و اعتبار کم فراهم می‌کردند، رد می‌کرد. آدیداس با پیمانی کردن کار به عرضه کنندگان مختلف کار سخت تری برای حصول اطمینان از اجرای استانداردهای کارگری شرکت داشت. سیاستی که آدیداس در استانداردهای محل کار در دست گرفته بود، شامل آزادی کارگران و مذاکرات دسته جمعی کارمندان با کارفرما و تلافی نکردن از کارگرانی که باعث بروز مشکلاتی می‌شوند، است. با این حال بسیاری از عرضه کنندگان آدیداس این استانداردها را رعایت نمی‌کنند. در کارخانه‌یPanarub در جاوه، ۳۳ کار بعد از اعتراضاتی برای بهتر کردن دستمزدهای در سال ۲۰۰۵ اخراج شدند.PT Kizone کارخانه ای دیگر در اندونزی است که آدیداس به خاطر طرز رفتار با کارگران خود در آن مورد انتقاد قرار گرفته است. این شرکت‌هابری آدیداس و نایک و Dallas Cowboys تولید محصولات داشتند تا اینکه در سال ژانویه ۲۰۱۱ بسته شدند. کارگران اخراج شده ۲۶۸۶ نفر بودند که پرداخت حقوق و مزایای آن‌ها باعث بدهی ۳ میلیون دلاری شده است. نایک ۵/۱ میلیون دلار آن را پرداخت کرده، در حالیکه آدیداس هیچ اقدامی نکرده است. «گروه دانش آموزان متحد علیه کارگاه‌ها» فعالیت خود را شروع کردند و خواستار این شدند که دانشگاه‌ها قرارداد خود را با آدیداس فسخ کنند. در ۱۶ جولای سال ۲۰۱۲ فعالانی در گروه War on Want در لندن سازماندهی شدند تا تیکت قیمت‌های آدیداس را در مغازه‌های با ۳۴ پوند عوض کنند، که اشاره به میزان دستمزد پایین ساعتی به کارگران اندونزی که کالاهای آدیداس را تولید می‌کردند، بود. گروه «کارگران در پس تیکت های قیمت» (Labour Behind the Label) مدعی بود که دستمزد پرداختی واقعی به کارگران در اندونزی فقط ۱۰ دلار در هفته بوده است. ویلیام اندرسون، رئیس اموراجرایی و زیست محیطی منطقه‌ی آسیا و اقیانوسیه، پستی در وبلاگ شرکت آدیداس گذاشته بود مبنی بر اینکه وی در انتظار اثبات دستمزد ساعتی ۳۴ پوند به کارگران از طرف آدیداس است.
بزرگ‌ترین اعتراض در خود سرزمین چین در آوریل ۲۰۱۴ در کارخانه‌ی کفش Yue Yuen Industrials Holdings، از تولیدکنندگان شرکت آدیداس، اتفاق افتاد.
سوابق زیست محیطی
آدیداس سال‌ها است که برای بسته بندی محصولات خود از Asia Pulp&Paper، سومین تولید کننده‌ی تولید کاغذ در جهان که به خاطر تخریب مناطق ارزشمند در جنگل‌های انبوه اندونزی به نام «جنایت کار جنگلی» شناخته می‌شود، کاغذ خریداری می‌کند. در سال ۲۰۱۱ وقتی آدیداس قرارداد خود را با این شرکت فسخ کرد، مدیراجرایی Greenpeace، ریل رادفورد، به آدیداس دستور داد تا در راستای حفاظت از جنگل‌ها قدم بردارد و به حفظ جنگل‌های استوایی اهمیت دهد.