قلم بند فوتبال

راهنمای انتخاب قلم بند فوتبال

یکی از شایع ترین مصدومیت های بازیکنان از ناحیه ساق پا است که بدلیل اصابت ضربات شدید به این قسمت منجر میشود ، انتخاب یک قلم بند خوب و حرفه ای میتواند تا حدود زیادی از آسیب های شایع در این قسمت جلوگیری کند و بازیکن میتواند با جرات بیشتری به درگیری بپردازد.

امروزه قلم بندهای متنوعی در بازار موجود است که سلایق مختلف را پوشش میدهد که هر کدام نیز کارایی خاص خود را دارند و بازیکنان بنا به نوع کارکردی که از قلم بند انتظار دارند آن را انتخاب می کنند.

در مراحل خیلی پیشرفته برندها قلم بندهایی را متناسب با قالب قلم پای بازیکنان طراحی می کنند که شکلی کاملا سفارشی دارد.

قلم بند فوتبال

قلم بند سفارشی پای فرانچسکو توتی

 

استانداردهای لازم برای قلم بند های حرفه ای

 

یکی از این استانداردها NOCSAE است که یک کمیته تعیین استاندارد های حرفه ای برای تجهیزات ورزشی مخصوصا فوتبال در آمریکا است که تعیین می کند یک قلم بند باید دارای چه ویژگی هایی باشد تا بتواند شرایط لازم در استفاده آن در زمین های فوتبال را داشته باشد ، قلم بندهای مورد تایید این موسسه بر روی جعبه اشان دارای مهر تاییدیه این موسسه هستند.

 

انواع قلم بندها

 

 • قلم بندهای بدون تسمه

این نوع قلم بندها بدون هیچگونه تسمه نگهدارنده طراحی شده اند که بیشتر بوسیله استفاده از موادی در داخل قلم بند که حالت ترمزی دارد سر جایشان ثابت نگه داشته میشوند.

قلم بند فوتبال

از مزایای این نوع قلم بندها جابجایی و اجازه حرکت آزادانه به پای بازیکن و همچنین سطح محافظت بالا بدلیل مواد محکم در آن است و از معایب آن جابجایی بیش از حد و نیاز به قرار دادن آن در سر جایش است که معمولا بوسیله یک تسمه اضافه میتوان آن را ثابت نگه داشت.

این نوع قلم بندها توسط بازیکنان حرفه ای مورد استفاده قرار میگیرد.

 • قلم بند های دارای تسمه

این نوع قلم بندها تقریبا شبیه قلم بندهای یاد شده در بالا هستند ولی با این تفاوت که خود دارای تسمه نگهدارنده هستند و براحتی میتوان آن را سفت و شل کرد.

قلم بند فوتبال

این نوع قلم بند دارای مزایای قلم بند بدون تسمه هست و علاوه بر ان با تسمه نیز بخوبی سرجایش ثابت میشود.

این نوع قلم بند رایج ترین نوع قلم بند مورد استفاده توسط بازیکنان حرفه ای می باشد.

 • قلم بندهای بدون تسمه به همراه جوراب نگهدارنده

قلم بند فوتبال

نوع پیشرفته قلم بندها تسمه ای قلم بند هایی هستند که مانند قلم بندهای آزاد هیچگونه تسمه ای ندارند ولی به همراه جورابی نازک و جداگانه هستند که اطراف قلم بند را می پوشانند ولی سطح اطمینان بیشتری را در خصوص ثابت ماندن در سر جایشان نسبت به قلم بندهای تسمه ای ارایه میدهند.

 • قلم بندهای به همراه جوراب متصل و پیشرفته

قلم بند فوتبال

این نوع قلم بندها که شکل استفاده آنها بصورت گسترده نیست و سطح خیلی حرفه ای از محافظت را ارایه میدهد ، نوع خیلی پیشرفته از قلم بندهای جورابی است که مانند یک جوراب پوشیده میشود که قلم بند نیز به آن متصل است ، سطح محافظت بالا و اطمینان 100% از عدم لغزش قلم بند بر روی پا و سبکی از مزایای این نوع قلم بندها است.

برند g-form از جمله معروفترین و شاخص ترین ارایه دهنده های این نوع قلم بند است.

قلم بند فوتبال

 • قلم بندهای به همراه محافظ مچ

این نوع قلم بندها پا را از وظیفه اصلی خود یعنی محافظت از ساق پا فراتر گذاشته و برای محافظت از مچ پا نیز فکر کرده اند.

قلم بند فوتبال

 

قلم بند فوتبال

این نوع قلم بندها دارای قلم بند اصلی به همراه تسمه هستند که مچ بند نیز به انتهای قلم بند متصل است و شکلی بین پارچه ضخیم و جذب کننده شوک را دارند و بوسیله بندی در زیر پا مانند شلوار ژیمناست ها ثابت میشود.

 

ساختار تشکیل دهنده قلم بندها

 

سطح محافظتی رویه

قلم بند فوتبال

این قسمت در واقع قسمت اصلی قلم بند هست که بیشترین سطح فشار ناشی از ضربات را باید تحمل کند ، این قسمت معمولا از پلاستیک سخت و فشرده یا فیبر کربن ساخته میشوند که هم سبک هستند و هم بالاترین میزان جذب شوک را ارایه میدهند.

 • سطح محافظتی داخلی

قلم بند فوتبال

قسمت داخلی قلم بند همزمان باید چند کار را با هم انجام بدهد ، هم به جذب و خنثی نمودن شوک های وارده به سطح بیرونی قلم بند کمک کند ، هم باید از جنسی باشد که بخوبی مانند یک ترمز در جایش ثابت باشد و هم باید از جنسی باشد که نرم و منعطف باشد که مانع از خراش دادن به قلم پا و اذیت شدن این قسمت شود.

این قسمت معمولا از جنس فوم های مختلفی با درجه نرمی متفاوت ساخته میشود که بخوبی وظایف یاد شده در بالا را انجام میدهند.

 • وسایل جانبی

تسمه متصل و جدا ، جوراب نگهدارنده متصل و جدا و مچ بند که در قسمت های قبلی به آن اشاره نمودیم از جمله وسایل جانبی معمولی هستند که به همراه قلم بند ارایه میشوند.

 

انتخاب قلم بند بر اساس پست بازی

 

هر بازیکنی در هر پستی که بازی می کند نیاز به قلم بند دارد ولی اینکه چه نعو قلم بندی بیشتر بکارش می آید یک بحث تخصصی است که ما بصورت اجمالی به آن میپردازیم.

 • مدافعین

مدافعین بدلیل موقعیت بازی اشان و درگیری بیشتر نیاز به قلم بندهایی با محافظت حرفه ای و ترجیحا از نوع دارای محافظ مچ پا دارند.

 • هافبک ها

نیاز به محافظت به همراه آزادی حرکت کامل موقع استفاده از قلم بند دارند.

 • مهاجمین

نیاز به محافظت و  قلم بندهای سبک به همراه محافظ مچ پا.

 • دروازه بانان

نیاز به قلم بندهای سبک با سطح محافظتی معمول.

 

اندازه گیری قلم بندها

 

 

قلم بند فوتبال

اندازه ها به اینچ هستند(هر اینچ 2.54 سانتی متر هست) / در برخی سایزها داخل پرانتز رنج سنی نیز قید شده / جدول به سه قسمت سایزبندی عمومی ، آدیداس و نایک تقسیم میشود.

نکته

منظور از اندازه های این جدول ارتفاع ساق پا هست که از بالای مچ پا تا زیر زانو را شامل میشود و اندازه را در جدول بالا یا جدول موجود در سایت رسمی برندها گذاشته تا اندازه قلم بند متناسب خود را بیابید.

قلم بند فوتبال

 

 

 

محافظت از قلم بندها

 

برای بالابردن عمر مفید قلم بند و ممانعت از بوگرفتن آن باید همیشه قلم بند را تمیز نگه داشت.

صابون و اب ولرم یا معمولی شایع ترین ابزار پاک کردن کثیفی و عرق های موجود روی قلم بند است و پاشیدن جوش شیرین بمقدار کم روی قسمت هایی که با بدن و عرق در تماس هستند ( قسمت داخلی قلم بند ) باعث ازبین رفتن بوی نامطبوع قلم بند خواهد شد.

مواظب باشید که قلم بندها را هیچوقت داخل ماشین لباسشویی نگذارید زیرا هم کیفیت جنس فوم داخلی را ممکن است پایین بیاورد و هم خراش هایی را روی سطح بیرونی قلم بند بیاندازد.

پس از شستن ، استفاده از باد پنکه یا هوای بیرون که مستقیم زیر نور آفتاب نباشد بهترین راه حل برای خشک شدن رطوبت قلم بند است.

 

 

2 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *