چگونه یک کفش رانینگ متناسب با نیاز خودم انتخاب کنم؟

موقع خرید کفش رانینگ شاید کمتر کسی به ویژگی های فنی اون دقت کنه و با انواع کفش رانینگ آشنایی کافی رو داشته باشه ، عمدتا ظاهر کفش اولویت اولشون هست. در این مقاله سعی داریم که شما رو متخصص شناخت یه کفش خوب رانینگ برای استفاده های مختلف کنیم و موقع وارد شدن به یک فروشگاه یا یک سایت اینترنتی مثل یک کارشناس یک کفش رو زیر و رو کنید و در نهایت به کفش دلخواهتون طبق نیازتون برسید.
برای اینکه بتونیم گام به گام بریم جلو و مقاله هم حوصله سر بر نشه، سوال به سوال میریم جلو و با هر سوال یک ملاک و معیار انتخاب کفش رو مطرح می کنیم.


برنامه شما برای دویدن در چه مکانیه؟


هر کسی برای دویدن با توجه به شغلش و محلی که زندگی میکنه عمدتا یک مکان های خاصی رو برای دویدن انتخاب میکنه ، مثلا پارک محله ، خیابون خلوت کنار محل زندگی یا کوه و دشت کنار محل زندگی.
یکی از تفاوت های کفش های رانینگ تو همین موضوع هست که با توجه به نوع و مکان دویدن دارای زیره و حتی رویه خاص اون مکان هستند که در زیر به انواع اون میپردازیم.
دویدن در جاده

running shoes


این کفش های مختص دویدن در پیاده رو ها و سطوح بتنی یا آسفالت خیابان ها و پارک ها طراحی شده اند و حتی استفاده در ادارات و تمرین روی تردمیل هست
سبکی و انعطاف بدنه و راحتی در طول دویدن ملاک اصلی در طراحی مختص این مکان ها هستند،چون عمدتا کسایی که در این مکان های میدوند افراد آماتور هستند که برای تفریح و سلامتی میدوند.

running shoes


زیره این کفش ها کاملا تخت هستند و برجستگی خاصی ندارند و جنس اون کاملا نرم و منعطف هست و سفتی ملموسی رو با دست زدن به اون حس نمی کنید.
همونطور که گفتیم رویه این کفش ها هم بسیار نرم و منعطف هستند و تمرکز اصلی روی فیت شدن و راحتی جهت استفاده روزمره هست
دویدن در طبیعت TRAIL

running shoes


بعضی افراد هستن که برنامه خاصی برای دویدن تو زندگی روزمرشون دارند و خودشون رو به پارک محله محدود نمی کنند و آخر هفته ها رو میزنند به دل طبیعت.
قاعدتا طبیعت واسه ما آسفالت و جاده تو کوه و جنگل مهیا نکرده و ناچار ما باید خودمون رو برای پستی و بلندی های طبیعت آماده کنیم.
کفش های مخصوص دویدن در کوه و دشت و جنگل فقط به زیره تخصصی محدود نمیشه و رویه اون هم باید مختص چنین جاهایی باشه.
زیره این نوع کفش ها کلا برای مسیر های خارج از جاده مانند جاده خاکی ، مسیر های صخره ای ، زمین های گل آلود ، ماسه های دریا و سایر موانع طبیعی طراحی شده

running shoes


اولین چیزی که در زیره این نوع کفش ها بچشم میاد شکاف ها و برجستگی های درشتی هست که برای درگیری و چسبندگی بهتر با سطوح ناهموار طراحی شده
در زیره بعضی از کفش های تخصصی تر شاهد استفاده از یک صفحه سفت و مستحکم جهت محافظت در مقابل سطوح سخت و برنده مانند صخره ها و سنگ های برنده هستیم
کمر و در واقع میانه این کفشا دارای استحکام بیشتر و انعطافی کمتر جهت محافظت از پا و کمر شما و جلوگیری از پیچ خوردن مچ پا و تنش ناگهانی به ستون فقرات و همچنین حفظ تعادل شما در هنگام پرش و گام های بلند هست.
رویه این کفش ها ممکنه کاملا ضد آب باشه تا موقع بارون یا جاهایی که جوی آب کم عمق هست آب به داخل کفش نفوذ نکنه و با حفظ قابلیت تهویه ممکنه ضد گرد و غبار هم باشه.


دویدن در پیست رو باز یا بسته

running shoes


این نوع محیط کاملا حرفه ای و برای افرادی هست که بصورت حرفه ای به دوندگی میپردازن.
جنس سطح پیست های تارتان شبیه آسفالت هست ولی چندین پله صاف تر و یکدست تر هست و در کل حرفه ای تر طراحی میشن و در کل جنسشون هم آسفالت نیست و مواد خاص خودش رو داره که باعث انعطاف و نرمیش میشه
در چنین جاهایی که حرف از صدم ثانیه هست قاعدتا نیاز به یک کفش فوق سبک با طراحی فوق پیشرفته در زیره و رویه کفش هست.
زیره این نوع کفش ها ممکنه دارای برجستگی های خاص خودش برای درگیری با سطح پیست داشته باشه یا در مراحل حرفه ای تر دارای میخ های فلزی نوک تیزی هستند که باعث درگیری با سطح پیست و کندن راحت تر پا از زمین رو داشته باشن
تقریبا در بالا انواع کفش با توجه به محل استفاده رو بازگو کردیم و حالا میپردازیم به سوالات بعدی


موقع پوشیدن کفش میخواهید چه حسی داشته باشید؟


موقع خرید کفش رانینگ علاوه بر مکان استفاده از اون که در بالا کامل توضیح دادیم قاعدتا ملاک های دیگه ای هم مثل حس پوشیدنش هم مهمه.
زیره کفش
همانطور که در بالا گفتیم بواسطه محل استفاده کفش زیره کفش هم دارای کیفیت های مختلفیه که باعث نرمی یا سختی اون میشه ، پس باید این رو در نظر بگیرید که میخواهید موقع دویدن زیر پاتون نرم و روان باشه یا تعادل و استحکام ملاک مهمتریه براتون.


ضخامت زیره کفش هم ملاک مهم دیگه ای هست که بستگی به سلیقه شما داره که دوست داشته باشید کف پاتون به سطح زمین نزدیک باشه که باعث چابکی بیشتری میشه که باید ضخامت زیره کفش کم باشه یا دوست داشته باشید زیر پاتون نرم باشه که قاعدتا باعث میشه قطر زیره کفش زیاد بشه.


جنس زیره کفش ها عمدتا از پلی ارتان یا EVA هستند که هر دو باعث جذب شوک و نرمی زیره کفش میشن.
رویه کفش

running shoes


رویه کفش قسمت دومی هست که ملاک مهمی دیگه برای انتخاب کفش هست ، بعضی افراد دوست دارند موقع پوشیدن کفش حس برهنگی پا رو داشته باشن،این افراد باید کفشایی رو انتخاب کنند که بدنه نازک و جورابی داشته باشه و خیلی خوب رویه پا رو مثل جوراب بپوشونه
بعضیا چنین چیزی نمیخوان و حس آزادی و در واقع ظاهر کلاسیک تر رو بیشتر میپسندن
در هر دو رویه از ظاهر براحتی میشه تشخیص داد که کدوم فیت تر و کدوم راحت تر هست
انحنای زیره کفش از پشت پا تا جلوی پا
چیزی که شاید موقع خرید کفش کمتر به اون توجه میشه نوع انحنای زیره کفش هست ، شکل و فرم انحنای زیره کفش به دو دسته کلی تقسیم میشه : انحنای یکدست و انحنای شیب رو به پایین

running shoes


انحنای یکدست بمعنی حس راحتی یکدست از عقب تا جلوی کفش هست ولی این را در نظر داشته باشید که آشیل و تاندون شما بیشتر درگیر و فعال هست و در انحنای شیب رو پایین قضیه برعکس این هست.


چه نکاتی در فیت شدن کفش مهم هستند؟


فیت شدن کفش تقریبا یک چیز شخصی هست و نمیشه یک نسخه رو برای همه پیچید ، در زیر نکاتی رو که باید موقع خرید کفش رانینگ رعایت کنید رو لیست کردیم
هردو پا رو اندازه بگیرید
در هنگام خرید کفش چه از طریق اینترنتی و چه فروشگاهی سایز هر دو پا ملاکتون باشه ، خیلی از افراد هستند که اندازه پای چپ و راستشون با هم فرق میکنه پس اگر خواستید اینترنتی سفارش بدید از طریق راهنمای سایزبندی که میتونید در اینجا مشاهدش کنید ملاکتون هر دو پا باشه که در نهایت پای بزرگتر ملاک هست و اگر فروشگاه رفتید هر دو لنگه کفش رو امتحان کنید و نرید خونه ببینید یه لنگش فیت هست و لنگه دیگش تنگه.
اندازه گیری پا رو در پایان روز(غروب) انجام بدید
اندازه پا موقع غروب به بزرگترین حالت خودش میرسه و اگر خواستید طول پا رو اندازه بگیرید یا اگر خواستید به فروشگاه مراجعه کنید در این زمان برای خرید اقدام کنید.
انگشت شست باید آزاد باشه
مهمترین انگشت پا شسته که باید براحتی در داخل کفش تکون بخوره و اگر سایش داشت و تحت فشار بود تو خرید اون سایز تجدید نظر کنید
همون موقع باید سایز باشه
یه توصیه ای که همیشه به غلط جا افتاده اینه که کفش بعدا نیم یا یک سایز جا باز میکنه پس اگه الان مشکل داری بعد حل میشه! چه تضمینیه که مشکل حل بشه؟ پس حتما دقت کنید که کفش همون موقع تو پاتون راحت باشه
هر برندی سایزبندی خودش رو داره
این رو در نظر داشته باشید که هر برندی برای سایز بندی استانداردهای خودش رو داره و هیچوقت نگید مثلا سایز پای من 42 هست و هر کفشی خواستید ملاکتون سایز 42 باشه.
نایک ، آدیداس ، پوما ، نیوبالانس ، آسیکس و … هر کدوم ممکنه با نیم یا حتی یک سایز با هم اختلاف داشته باشند و طبق طول پا باید به جدول سایزبندی هر برند مراجعه کنید
راهنمای سایزبندی

به پایان این مقاله رسیدیم و هر نکته ای که لازم بود رو خدمتتون گفتیم ، هر ابهام و سوالی که ممکنه ما تو این مقاله در مورد کفش رانینگ نگفته باشید رو حتما با ما در میون بزارید.


شما می تونید جدیدترین کفش های اورجینال رانینگ رو از فوتبال کالا تهیه کنید

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *